Készült: 2024.04.28.08:47:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2001.10.17.), 78. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:48


Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Egyszerre vagyok könnyű és nehéz helyzetben. Azért vagyok könnyű helyzetben, mert az a szerencsés helyzet alakult ki most, délután fél ötre, a sokadik törvényjavaslat után most első alkalommal, hogy úgy gondolom, hogy az ellenzék is jó szívvel és teljes terjedelmében tudja támogatni azt a törvényjavaslatot, amely elénk került. Azért vagyok egy kicsit nehéz helyzetben, mert negyedik felszólalóként egy 14 szakaszból álló törvénynél - egyébként nem a jelentőségét próbálja csökkenteni, pusztán csak a terjedelmét ez a 14 szakaszra utalás -, tehát ebben a témában újat mondani, azt hiszem, szinte lehetetlen. Már csak azért is, mert nemcsak ez a négy felszólalás hangzott el, hanem túl vagyunk egy miniszteri, illetve államtitkári expozén és egy bizottsági vitán.

Tehát ezzel a törvényjavaslattal, szerencsére úgy tűnik, nagyjából minden rendben van. Nagyon fontos a törvényjavaslat, bár rövid terjedelmű, de a későbbiek során az adatbázisok előállítóira, kezelőire nagyon lényeges szabályozásokat fog hatályba léptetni.

Én most nem szeretném megismételni a törvényjavaslat egészének ismertetését, hanem csak nagyon röviden szeretnék kitérni az általános indokolásban foglaltakra és az elfogadás egyes körülményeire, ha megengedik.

Kimondottan dicséret illeti a minisztérium munkatársait és az előkészítőket azért, mert egy nagyon színvonalas, nagyon szépen kifejtett általános és részletes indokolást találhatunk a törvényjavaslat mögött, amely nagyon jól végigvezeti az olvasót azon, hogy most miért kell, miért így kell és miért most kell ezt a törvénymódosítást végrehajtanunk.

Pontosan tudjuk azt, hogy a társulási megállapodás, az Európai Megállapodás '91-ben történő megkötése, majd az erről szóló egyezmény '94. évi kihirdetését követően született meg az az irányelv, az a 96/9-es EK-irányelv, amelynek a harmonizációját most ez a törvényjavaslat teljes mértékben összeegyeztethető módon elvégzi.

 

 

(16.30)

 

Aki egy kicsit is bővebb ismeretekkel rendelkezik erről a területről, az is pontosan tudhatja, hogy az Európai Megállapodásban milyen harmonizációs kötelezettségek terheltek bennünket konkrétan. De miután mind az irányelv, mind pedig az 1999-ben elfogadott szerzői jogi törvény ezt követően született, nyilvánvalóan lehetnek - és vannak is, illetve voltak - olyan területek, amelyek akkor nem oldhatták meg a teljes harmonizációt.

Nagyon szép kifejtését találhatjuk az indokolásban annak, hogy miért volt indokolt az 1999-ben megalkotott szerzői jogi törvény hatályba léptetése kapcsán ezzel a területtel valamelyest várni, és csak részben összeegyeztethető szabályozást megteremteni, hiszen nemcsak az Európai Unióban, hanem más szervezetekben is folyik, illetve folyt ezzel kapcsolatban előkészítő munka, így nevezetesen a Szellemi Tulajdon Világszervezetében. A javaslat előterjesztői kifejtik, hogy meg kívántuk várni, amíg kialakul egy egységesebb szabályozás erre vonatkozóan, és csak most vált nagyjából egyértelművé és világossá, hogy újabb jelentős változások ezen a téren rövid időn belül nem várhatók, tehát az eddigi tapasztalatokat figyelembe véve most érdemes megteremteni a teljes harmonizálást.

Az Európai Megállapodás 67. §-a, ha jól emlékszem, az "amennyire lehetséges" kifejezést használja a harmonizációra vonatkozóban. Ebben a tekintetben ebben az esetben elfogadható az, hogy miért nem 1999-ben történt teljes harmonizálás, miért most történik. Ez a folyamat így teljes egészében összhangban van a vállalásainkkal. Úgy gondolom, az Európai Unióban is kell hogy méltányolják ezt a teljesítményt, és remélhetőleg a csatlakozási tárgyalások folyamatában ezen a téren további probléma nem lesz.

Őszintén örülök annak is, hogy minden szakmai szervezet, vagy legalábbis a szakmai szervezetek döntő többsége, megelégedéssel vette tudomásul ezt a megoldási javaslatot. Remélem, hogy ezen a téren további problémára nem fogunk bukkanni.

Szeretném, ha a még hátralévő hosszú vita idejéből meg tudnánk menteni egy kicsit, éppen ezért igyekszem rövidre fogni a dolgot, és befejezésül csak annyit mondani, hogy talán egy kicsit olyan világba kezdünk átmenni, amely világban félő, hogy a számítógépes vírusok és a terroristák terjesztette baktériumok fognak híreket szolgáltatni nap mint nap, hiszen ennek tanúi lehetünk. Remélem, hogy ez a törvényjavaslat, ez a törvény majd kiállja úgy az idő próbáját, hogy legközelebb csak akkor kell módosítani, amikor Magyarország európai uniós tagállamként egy irányelvet lesz köteles megfelelően átültetni a magyar jogba.

A törvényjavaslatot teljes egészében támogatni tudjuk, az SZDSZ elfogadja a javaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai