Készült: 2024.05.16.13:56:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap, 62. felszólalás
Felszólaló Bányai Gábor (Fidesz)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:02

Felszólalások:  <<  62  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNYAI GÁBOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! A 2007. március 9-ei brüsszeli csúcstalálkozón nagy jelentőségű megállapodások születtek. Az Európai Unió kötelezettséget vállalt arra, hogy 2020-ig a teljes engergiafelhasználásán belül 20 százalékra növeli a megújuló energiahordozók arányát. Az állam- és kormányfők megállapodtak abban is, hogy 2020-ig az EU 20 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását a `90-es szinthez képest. Döntöttek továbbá arról is, hogy a tagállamok az energiahatékonyságot 20 százalékkal növelik, illetve az üzemanyagokon belül a biohajtóanyagok arányát 10 százalékra emelik 2020-ig. A miniszterelnök úr szerint Magyarország számára kedvező döntés született, míg a hazai környezetvédő szervezetek csalódásuknak adtak hangot.

Tisztelt Miniszter Úr! Az EU-csúcs kapcsán is bebizonyosodott, hogy a kormánynak nincsen hosszú távú, következetes álláspontja környezetvédelmi kérdésekben sem, hol ezt mondják, hol azt. A csúcs előtt Kovács Kálmán, a Környezetvédelmi Minisztérium szakállamtitkára még nagyívű, az uniós célkitűzésekkel összhangban lévő, megújuló energiaforrásokat érintő fejlesztésekről beszélt, majd később a miniszterelnök úr már ezzel ellentétetés álláspontra helyezkedett, azt hangoztatva, hogy a pénznek ezer más helye van Magyarországon, s nem hagyhatjuk, hogy Brüsszel nyomást gyakoroljon ránk ebben a kérdésben. Átgondolt fejlesztési elképzelések helyett tehát ad hoc alapon megy a döntéshozatal, amikor a jövőnkről van szó.

Már az Európai Bizottság is nehezményezte, hogy a környezeti és energetikai operatív program színvonala alacsony. Megfontolandó a hazai környezetvédő szervezetek sürgetése, hogy a kormány - más európai országok példáját követve - többek között technológiafejlesztéssel, energiatakarékossággal, a tömegközlekedés, a vasút célirányos fejlesztésével és a megújuló energiák fokozott támogatásával tegyen a klímaváltozás ellen.

(15.30)

Tisztelt Miniszter Úr! Fentiek alapján a kérdésem a következő. Hogyan értékeli ön a Brüsszelben született megállapodást? Mennyiben szolgálja ez ön szerint Magyarország érdekeit? Nem lát ellentmondást a minisztériuma által itthon, majd a brüsszeli csúcson képviselt álláspontjai között?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Felszólalások:  <<  62  >>    Ülésnap adatai