Készült: 2024.05.15.01:55:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2019.06.11.), 72. felszólalás
Felszólaló Dr. Völner Pál (Fidesz)
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A tartozások megfizetése és behajtása nagy terhet jelent az adós számára, ezért a végrehajtási törvény több eszközt biztosít az adós helyzetének megkönnyítésére. Azonban figyelni kell arra, hogy a végrehajtási eljárásokra, azok elrendelésére csak törvény által meghatározott esetekben kerül sor: ha a döntés jogerős és végrehajtható, illetve kivéletesen, ha előzetesen végrehajtható.Az adós részletfizetést kérhet a végrehajtási eljárás szinte minden szakaszában, amelynek következtében a végrehajtási eljárás szünetel, tehát a végrehajtó további intézkedést nem tesz, amíg az adós a részletfizetési megállapodásban foglaltaknak eleget tesz.

A végrehajtási eljárásban lehetősége van az adósnak, illetve a kötelezettnek, hogy a végrehajtás foganatosítása során a végrehajtónak a végrehajtási eljárás szabályait és az adósnak a jogát vagy jogos érdekét lényegesen sértő intézkedése, illetve intézkedésének elmulasztása esetén rendes jogorvoslattal, úgynevezett végrehajtási kifogással éljen. Akár abban az esetben is élhet végrehajtási kifogással, ha a követelés jogalapját vagy összegszerűségét vitatja. E jogorvoslat célja, hogy a bíróság a törvényesség és a megalapozottság szempontjából megvizsgálja a végrehajtó eljárását, és ha az szabálytalan, megszüntesse a jogsértést.

A végrehajtási kifogásnak a végrehajtási törvényben szabályzott bármely végrehajtói tevékenységgel kapcsolatban helye van. Jogorvoslat esetén van lehetősége az adósnak a végrehajtási eljárás felfüggesztését is kérni. Az adós eredményes jogorvoslata esetén a bíróság a végrehajtó intézkedését vagy akár a már elrendelt végrehajtást megszünteti. Ha a bíróság eljárása során előterjesztett jogorvoslat nem vezetett eredményre, az adós a polgári perrendtartás szabályai szerint a végrehajtás megszüntetése, korlátozása iránt is pert indíthat.

Emellett kiemelendő, hogy a végrehajtási eljárásban érintett adósnak lehetősége van jogi tanácsadásért a területileg illetékes jogi segítségnyújtó szolgálathoz fordulni, amennyiben a jogi segítségnyújtásról szóló törvényben foglalt feltételeknek megfelel. (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.) Továbbá az illetékes család- és gyermekjóléti szolgálat megkeresése mindenképpen indokolt, hiszen segítséget nyújthatnak akár a lakhatás, az ellátás és az étkezés tekintetében is.

Ezenkívül az érintettek esetleges segítségért fordulhatnak a települési önkormányzat szociális osztályához is, hogy a nehezen viselhető terhek megkönnyítéséhez milyen szociális ellátást igényelhetnek, például lakásfenntartási támogatást, átmeneti segélyt.

Lényeges, hogy az önálló bírósági végrehajtó eljárását, irodáját, működését a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar is rendszeresen ellenőrzi, az önálló bírósági végrehajtók ügyvitelének, hivatali működésének és magatartásának ellenőrzésére irányuló vizsgálat lefolytatásának céljából a szabályokról szóló kormányrendelet alapján, amelynek következtében fegyelmi eljárás kezdeményezésére is sor kerülhet a jogszabálysértő végrehajtóval szemben. A fegyelmi eljárások a bíróság szervezetrendszerén belül első- és másodfokon kerülnek megtárgyalásra, amelyekben a kiszabható legsúlyosabb fegyelmi büntetés a hivatalvesztés.

A végrehajtók tevékenységének vizsgálatával, ellenőrzésével összefüggésben kiemelendő, hogy súlyos vagy rendszeres jogszabálysértés vagy a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar iránymutatásaiban foglalt megsértésének gyanúja esetén a miniszter, a végrehajtó székhelye szerinti törvényszék elnöke, továbbá a kar hivatalvezetője elrendelheti a végrehajtó tevékenységének soron kívüli vizsgálatát.

A felsoroltakból kitűnik, hogy a minisztérium él is ezekkel az lehetőségekkel, ezek adottak. Azok a fajta közbeavatkozások, amelyeket a képviselő úr felvet, gyakorlatilag a bíróság működését akadályoznák (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és nem a kormányzat hatáskörébe tartozik. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai