Készült: 2024.05.14.09:03:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2019.06.11.), 286. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  286  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy ezek a tömött padsorok itt mindent elárulnak arról, hogy a kormány, a kormánytöbbség, a Fidesz-KDNP hogyan viszonyul az éghajlatváltozás kérdéseihez. Attól tartok, hogy könnyebb lesz nekem meggyőzni itt az üres padsorokat, hogy itt valóban a mai világ legégetőbb kérdéséről beszélünk, mint a kormánytöbbséget.Múlt héten volt napirenden a Fenntartható fejlődés bizottsága ülésén az LMP frakciója által beterjesztett klímavészhelyzet megállapítására és az ezzel kapcsolatos feladatok elhatározására vonatkozó határozati javaslat. Tulajdonképpen a kormánytöbbség, a jelen lévő kormánytöbbség két fontosabb érvet fogalmazott meg, hogy miért nem támogatja ezt a határozati javaslatot. Egyikként Turi-Kovács Béla alelnök úr azt mondta, hogy ez a határozati javaslat tulajdonképpen nem más, mint egy kampányfogás, és tulajdonképpen azért született, mert európai parlamenti választások voltak.

Turi-Kovács Bélának, alelnök úrnak ezt az érvét, azt gondolom, hogy azonnal meg tudtam cáfolni, ennek a határozati javaslatnak semmi, de semmi köze nem volt az európai parlamenti kampányhoz. Azért nem volt köze, mert aki egy picikét követi a klímaváltozással kapcsolatos ügyeket, és hogy a különböző kormányok, akár globális, akár európai szinten mit tesznek, az tudhatta azt, hogy nem olyan régen a brit parlament, majd őket követően az ír parlament egy klímavészhelyzet kihirdetésével kapcsolatos állásfoglalást fogadott el. Gyakorlatilag az LMP-nek ez a határozati javaslata nem tett mást, mint ezt a sort követte, és harmadikként élt azzal a javaslattal, hogy a magyar Országgyűlés is egy ilyen határozati javaslatot elfogadjon.

A másik érve az volt Turi-Kovács Bélának, és ezt tudni kell, hogy nem az ő álláspontja, hanem a Fidesz-frakcióé, hogy tulajdonképpen nem is lehet tudni, hogy a klímaváltozásban mekkora szerepe van az emberi tevékenységnek. Ez azt jelenti, hogy ha kevés, akkor tényleg nem kell semmit csinálni, akkor nyugodtan hátra lehet dőlni, és majd lesz, ami lesz. Ez mindent elmond. Tehát gyakorlatilag a Fenntartható fejlődés bizottsága ezt leszavazta. Egyszerűen számomra megdöbbentő, mert ennek a bizottságnak legalább tisztában kellene lenni azokkal a folyamatokkal, amik a klímaváltozás terén történnek.

2015 óta, amikor 2015-ben volt a párizsi klímacsúcs, akkor még ott az az elhatározás született, hogy 2 Celsius-fokon belül kell tartani a hőmérséklet-emelkedést, és a kormányok önkéntes vállalásokat tesznek, hogy a szén-dioxid-kibocsátásukat mennyivel csökkentik. Ezt követően be is nyújtottak a kormányok javaslatokat, amit múlt évben a katowicei klímacsúcs előtt összegeztek. Megdöbbentő az, hogy az eredmény az, hogy amit így bevállaltak a kormányok, az 3 Celsius-fok fölött tartja a hőmérséklet-emelkedést, holott a katowicei csúcs előtt az IPCC  ez az ENSZ éghajlatváltozási kormányközi testülete  közzétette azt a jelentést, ami gyakorlatilag egy helyzetfelmérés volt, sok-sok ezer tudósnak a munkájára alapozva, és feladatokat fogalmazott meg.

(19.20)

Ez a jelentés nagyon-nagyon sötét képet festett, és azt mondta, 10-12 éve van az emberiségnek, kormányoknak, politikáknak arra, hogy radikálisan változtassanak a gazdaságpolitikájukon, a társadalompolitikájukon, mert a civilizáció veszélyben van, veszélyeztetve van. S azt is kell tudni  ezt kormányzati emberek is elmondták, nem nyilvánosan, hanem paravánok mögött , hogy ez a jelentés már kozmetikázott volt.

Tehát mindezek miatt azt gondoljuk, nagyon fontos, hogy az Országgyűlés ezt elfogadja. Ebben a határozati javaslatban javasoljuk egy klímatörvény elfogadását még ebben az évben, hogy készüljön el az ország dekarbonizációs útiterve, és európai uniós és hazai forrásokat ne lehessen olyan programokra fordítani, amelyek a klímaváltozás megfékezését nem szolgálják. De azt gondolom, hogy a kormánytöbbség ebből semmit nem ért.

De ha már nem ért az ellenzék javaslataiból, legalább érthetne a köztársasági elnök rendszeres megszólalásaiból, akire legalább a diákoknak egy köre hallgat, s a diákok kimennek az utcára, és klímamenetet szerveznek. De hiába mondja a miniszterelnök, hogy ott van Áder János mellett, ha a kormányzatban ezzel kapcsolatosan nem történik semmi.

Kérem képviselőtársaimat, kormánytöbbséget és ellenzéket, hogy támogassák a határozati javaslatunkat. Köszönöm. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  286  Következő    Ülésnap adatai