Készült: 2024.03.29.00:41:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2019.06.25.), 32. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! A kormány által előterjesztett és az Országgyűlés által megvitatott 2020-as költségvetés fókuszában, ahogy ön is hangsúlyozta, a családvédelmi akcióterv végrehajtása áll. Kiemelt cél továbbá az is, hogy a magyar gazdaság eredményeit egy lassuló európai gazdasági környezetben is meg tudjuk tartani. Ezt szolgálja a gazdaságvédelmi akcióterv.Magyarország belső erőforrásait és erőteljes bővülési képességét alapul véve és szem előtt tartva a nemzetközi környezetből fakadó kihívásokat, a 2020as költségvetés, nem elég hangsúlyozni, dinamikus, 4 százalékos GDP-bővüléssel (Zaj.  Az elnök csenget.) számol, ami az Európai Unióban is kiemelkedő teljesítménynek számít. Mérsékelt, 2,8 százalékos inflációval és minden korábbinál alacsonyabb, 1 százalékos GDP-arányos hiánycéllal, valamint az ön által is említett 1 százalékos, a GDP 1 százalékát kitevő biztonsági tartalékkal számol.

Ez a költségvetés tehát egyrészt a múlt eredményeire alapozva tervez, annak alapjait megtartva és azt tovább erősítve, bővülve határozza meg a célokat. Az első a családok védelme, a családok megerősítése, ezzel együtt a gazdaság megerősítése és a biztonság fenntartása. De nagyon fontos az is, hogy az eladósodási fordulatot, ami 2013-ban következett be, 2020-ban is tovább tudjuk folytatni.

Összességében a családok védelmére, támogatására mintegy 2228 milliárd forint fog rendelkezésre állni a következő évben. A gazdaságvédelmi akcióterv célkitűzéseit 500 milliárd fogja szolgálni, ami a vállalkozások növekedésének az ösztönzését és a hitellehetőségeik bővülését fogja elsősorban majd támogatni. Tovább folytatódik az adórendszer egyszerűsítése és az adónemek további csökkentése. Nagyon fontos, hogy az országunk biztonságát megtartsuk, hiszen ezzel a turizmusnak adunk csábítási lehetőséget, erősítjük a turizmus ágazatát.

A részletekbe belemenve, 2020-tól a családvédelmi akcióterv összes intézkedése, amelyre jelentős forrás jut az említettek szerint, a következő: a babaváró támogatás, a CSOK kedvezményes hitelének bővítése, a többgyermekesek jelzáloghitelének átvállalása, autóvásárlási program, bölcsődefejlesztés és -építkezés, nagyszülői gyed és a négygyermekes anyák személyijövedelemadó-mentessége.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! A gazdaságvédelmi akcióterv elemei közül kiemelkedik a szociális hozzájárulási adó kulcsának 2 százalékos emelése. Kiemelkedik a kisvállalkozások támogatása szempontjából a kisvállalati adó, az úgynevezett kiva kulcsának 1 százalékos, 12 százalékra való csökkentése. Nagyon fontos, hogy folytatódik az adórendszer egyszerűsítése, adónemek szűnnek meg, adók kerülnek összevonásra. Megszűnik a 100 millió forint éves árbevétel feletti vállalkozások adóelőleg-feltöltési kötelezettsége a társasági adó, az innovációs járulék és az energiaellátók jövedelemadója tekintetében. Felfüggesztésre kerül a reklámadó. 18 százalékról 5 százalékra mérséklődik a kereskedelmiszálláshely-szolgáltatások áfakulcsa. A preferált kistelepüléseken 2020. január 1-jétől áfa-visszatérítési támogatás vehető igénybe 5 millió forint összeghatárig, lakóingatlan építése mellett már bővítésre és felújításra is fel lehet majd használni.

Jelentős tételekkel lehet folytatni a sort, azonban összegezve megállapítható, hogy Magyarország belső növekedési motorjai stabilak, a gazdaság bővülési potenciáljára a külső környezet változása jelenthet csak kockázatot. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) A külső kockázatokra felkészülve szintén biztonsági tartalékot tartalmaz a költségvetés. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(10.20)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai