Készült: 2024.03.28.10:57:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

268. ülésnap (2005.11.21.), 215. felszólalás
Felszólaló Dióssy Gábor
Beosztás gazdasági és közlekedési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 2:58


Felszólalások:  Előző  215  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! (Zaj. - Az elnök csenget.) A magyar szénbányászat szerkezetátalakítási folyamata 1991-ben kezdődött meg. A viszonylag jó gazdasági kilátásokkal rendelkező bányák és a termelésüket felhasználó erőművek összevonásra kerültek. 2004 végén lejárt az úgynevezett környezetvédelmi moratórium. A széntüzelésű erőművek arra kényszerültek, hogy rendkívül költséges környezetvédelmi beruházásokat hajtsanak végre annak érdekében, hogy a kibocsátási értékeket be tudják tartani.

Csak két erőmű, a Mátrai Erőmű Rt. és a Vértesi Erőmű Rt. választotta ezt a megoldást annak érdekében, hogy továbbra is hazai szenet tudjanak használni tüzelőanyag-forrásként. Kéntelenítőket szereltek be, amelyek lehetővé tették, hogy megfeleljenek az európai és nemzeti jogszabályokban foglalt, a levegőszennyezéssel kapcsolatos előírásoknak. E két erőmű Magyarország villamosenergia-termelésének megközelítőleg 20 százalékát adja. A magyar kormány kezdeményezésére az Európai Bizottság N92/2005. számú határozatával jóváhagyta a magyar széniparra vonatkozó szerkezetátalakítási terv támogatását. Ez a döntés lehetővé teszi, hogy a 2004-2010 közötti időszakban maximum 64,3 milliárd támogatásban részesüljön a Vértesi Erőmű Rt. márkushegyi bányaüzeme.

A tisztelt Országgyűléshez beterjesztett törvénymódosítás azt a célt szolgálja, hogy az Európai Bizottság által jóváhagyott támogatásnyújtáshoz szükséges törvényi felhatalmazást a magyar kormány megkapja. A villamos energiáról szóló jelenleg hatályos törvény ugyanis nem ismeri a szénbányászati szerkezetátalakítási támogatás fogalmát, ezért nincs lehetőség ennek szabályozására. A mindössze kilenc paragrafusból álló törvényjavaslat ezt a technikai problémát küszöböli ki. A törvényjavaslat elfogadása esetén a kormánynak lehetősége lesz arra, hogy a rendszer-irányítási díj egyik elemeként a Vértesi Erőmű Rt. márkushegyi bányájának támogatáselszámolási rendjét a bizottság határozatával összhangban szabályozza, és az évenként küldendő beszámolóhoz valamennyi adat rendelkezésre álljon.

Annak érdekében, hogy az utolsó hazai mélyműveléses bányaüzem tovább működhessen, és így a hazai energiahordozó-kitermelés fenntartása, illetve az erősen importfüggő hazai energiaellátás biztonsága növelhető legyen, kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a villamos energiáról szóló törvény módosítását megvitatni és a kormány célkitűzéseit támogatni szíveskedjenek.

Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  215  Következő    Ülésnap adatai