Készült: 2024.04.19.21:06:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2022.06.13.),  192-195. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:   184-191   192-195   196-199      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Ház! 17 óra 12 perc van, az azonnali kérdések órájának végéhez értünk.

Most a kérdések következnek. Tisztelt Képviselőtársaim! Kordás László képviselő úr, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a technológiai és ipari miniszternek: „Mikor tárgyal az Orbán-kormány az európai minimálbérről?” címmel. Kordás László képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

KORDÁS LÁSZLÓ (DK): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Ház! Az Európai Unió be fogja vezetni az európai minimálbért, és ez a Demokratikus Koalíció és személyesen Dobrev Klára sikere. (Rétvári Bence: Ó!) Dobrev Klára ígérte meg az európai parlamenti kampányában, hogy harcolni fog azért, hogy európai segítséggel a magyar minimálbér is emelkedjék. Büszkék vagyunk erre a sikerre.

Miről szól ez a javaslat? Az uniós minimálbér-javaslat arról szól, hogy közös módszertan szerint kell kialakítani a tagállamokban azt a tárgyalási alapot, amiről a szociális partnerekkel indul meg a tárgyalás. Tehát nem Brüsszel állapítja meg a tagállamokban a minimálbér szintjét, hanem továbbra is marad tagállami hatáskör, de azt a minimumszintet, ahonnan indul a tárgyalás, azt előírja. Tesz is erre egy ajánlást az átlagkereset 50 százalékában, illetve a mediánkereset 60 százalékában.

A másik fontos eleme az uniós javaslatnak, hogy a kollektív szerződés lefedettségét növelni kell a tagállamokban. Ambiciózus célt tűz ki maga elé, mert 80 százalékos lefedettséget célozna meg. Ez ma Magyarországon körülbelül 20-22 százalék. Ehhez előírja minden tagállam számára, hogy cselekvési tervet készítsen, amelyet egyeztet a szociális partnerekkel, és ezzel próbálja meg elérni azt a szintet, hogy ez a 80 százalék teljesüljön. Azonban az eddigi gyakorlattal, illetve az Orbán-kormány gyakorlatával teljesen szembemegy ez a törekvés, hiszen például legutóbb az egészségügyi jogállásról szóló törvényben kifejezetten tiltja a magyar kormány a kollektívszerződés-kötést.

Az uniós minimálbér-javaslatnál tehát az Európai Unió, a Demokratikus Koalíció és Dobrev Klára a garancia arra, hogy nőni fognak a bérek Magyarországon. Az Orbán-kormány ebben nem sokat tett. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Az infláció miatt elfogyott a korábbi növekmény, és ezért a korábbi szűkmarkúnál nagyobb emelésre van szükség. Kérdezem tehát, hogy mikor emeli a kormány a hazai legkisebb bért az uniós minimálbér-javaslat szerinti módszertan szerinti mértékre. Mikor tárgyal erről a kormány a cégekkel és munkavállalói szervezetekkel? (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Én is tisztelettel felkérem képviselő urat arra, hogy az időkeretet majd máskor próbálja szorosabban kezelni. A választ Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszonytól fogjuk hallani. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Hadd kezdjem azzal a mondanivalómat, hogy a minimálbér emelésének a kérdése egyértelműen a Fidesz politikájához tartozik. Amikor az első Orbán-kormány megkezdte a működését, 1998-ban 19 500 forint volt a minimálbér, ezt követően 2002-ben ez 50 ezer forintra emelkedett. A baloldali kormányzás alatt mindössze 23 500 forinttal emelkedett Magyarországon a minimálbér, ez pedig 2022. január 1-jétől 200 ezer forintra emelkedett. Ez több mint a duplája a 2010. évi 73 500 forintos szintnek, vagyis 172 százalékkal magasabb. Ehhez hozzátartozik az is, hogy a garantált bérminimumot is megemeltük, és 260 ezer forintra nőtt, ezzel közel a háromszorosa a 2010-es 89 500 forintos értéknek.

Az Európai Unió Statisztikai Hivatalának adatai alapján az elmúlt 11 évben nemzeti valutában számolva a hazai bérszínvonal növekedése az uniós országok közül a negyedik legnagyobb volt, a visegrádi országok közötti összevetésben pedig az első helyen állunk. Az adatok azt mutatják, hogy a hazai bérszínvonal dinamikus emelkedése idén is folytatódik. A minimálbérek növelése nagyban emelheti majd a magasabb bérkategóriákban lévő fizetéseket Magyarországon, ami tovább segítheti bérfelzárkóztatásunkat a nyugati országokhoz.

A több mint nyolc éve töretlenül emelkedő reálbérek is jól mutatják, hogy egyre jobban megéri hazánkban dolgozni. Mi ebben hiszünk, és ebben kérjük képviselő úr támogatását is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   184-191   192-195   196-199      Ülésnap adatai