Készült: 2024.04.19.05:10:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2018.06.18.),  63-68. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:10


Felszólalások:   57-63   63-68   69-75      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 113 igen szavazattal, 30 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Csenger-Zalán Zsolt, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a külgazdasági és külügyminiszterhez: „Európa, végre megvédi a határait?” címmel. Csenger-Zalán Zsolt képviselő urat illeti a szó.

CSENGER-ZALÁN ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A migrációs válság kezdete, 2015 óta hallgatjuk, hogy a migrációt kezelni kell, mert megállítani úgysem lehet, a határokat nem lehet megvédeni. Emlékezzünk, ez volt sok nyugat-európai kormány álláspontja, és ez volt a magyar ellenzéké is, hiába próbálják azóta megtagadni akkori önmagukat. Magyarország azonban mindössze két hónap leforgása alatt felépítette a déli határzárat, ami gyakorlatilag lehetetlenné tette, hogy a migránsok titokban szökjenek be az országba.Kiderült, hogy a határokat igenis meg lehet védeni, csak akarni kell. Ezt követően nem lehetett többé azt mondani, hogy a közös határok védhetetlenek. Ezért aztán módosítottak egy kicsit a hazugságon, és innentől kezdve azt mondták, hogy a tengeri határok azok, amiket nem lehet megvédeni. Hiába képes erre Ausztrália, a maga jóval hosszabb tengeri határait megvédve, Európa esetében ez állítólag lehetetlen.

Mindeközben a Földközi-tengeren sokadszorra fordult bevándorlók százaival egy hajó, amelyet a migránsok Európába szállítására létrejött úgynevezett nem kormányzati szervezetek egyike üzemeltet. Becslések szerint tavaly a tengeri úton Olaszországba érkező afrikai bevándorlók legalább 40 százalékát ezek a szervezetek szállították, ami legalábbis felveti annak gyanúját, hogy együttműködnek az embercsempészekkel. Soros György Nyílt Társadalom Alapítványa természetesen támogatásáról biztosította ezt a szervezetet is, ami nem is csoda, hiszen az lényegében a Soros-terv végrehajtásán munkálkodik.

Most azonban valami megváltozni látszik, az olasz kormány végre megelégelte ezt, és a belügyminiszter a múlt héten megtiltotta, hogy a migránshajó kikössön. Kijelentette: az új olasz kormány véget vet annak a gyakorlatnak, hogy ezek a szervezetek  ahogy az imént Dömötör Csaba államtitkár úr fogalmazott  egyfajta taxiként szállítsák Európába az illegális bevándorlókat. Mondanom sem kell, hogy a liberális sajtó és a Soros-szervezetek azonnal rárontottak az olasz kormányra.

Tisztelt Államtitkár Úr! A migránshajó visszaküldésével Olaszország bebizonyította, hogy a tengeri határokat igenis meg lehet védeni, és az embercsempészetnek gátat lehet vetni. Jelente ez fordulatot? Jelentie ez azt is, hogy Európa végre felismeri, hogy meg kell és meg lehet védenie magát és közös határait? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Menczer Tamás államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Érdemes talán onnan kezdeni, hogy a migráció elvi kérdés. A magyar elvi álláspont az, hogy a migráció rossz és veszélyes, de megállítható és meg is kell állítani. Ezzel szemben van egy másik álláspont; hogy ezt a másikat lehete elvinek vagy inkább elvtelennek nevezni, ezt a zárójelet most inkább nem nyitnám meg.Talán fontos arra is emlékeztetni, hogy a magyar kormány 2015-ben ugyanazt mondta, amit manapság. Nem kellett az álláspontunkat megváltoztatni, és ez nagy kincs Európában. Örülünk neki, és látjuk, hogy manapság egyre többen keresik és egyre többen akarják képezni az illegális bevándorlás ellen harcolók tengelyét  ezt a kifejezést lehetett olvasni. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni azt is, hogy az illegális bevándorlás ellen harcolók tengelyét 2015-ben konkrétan Magyarország képezte.

Mi voltunk egyedül, sok bírálatot is kaptunk ezért, emlékezhetünk a korábbi osztrák kancellár, a korábbi román miniszterelnök, a korábbi horvát miniszterelnök becsmérlő szavaira. Ma már egyikük sincs a tisztségében, talán nem véletlenül. Aztán persze csatlakoztak hozzánk V4-es társaink, és manapság egyre többen. A tények bennünket igazolnak. Elég a legfontosabbra gondolni: az elmúlt három évben 29 terrortámadást követtek el Európában migrációs hátterű elkövetők. Több mint 330 ártatlan európai embert meggyilkoltak és több mint 1300-at megsebesítettek. A migráció tehát nemzetbiztonsági kérdés. Aki ezt kétségbe vonja, az nem néz szembe a valósággal.

Talán arról is érdemes egy fél mondatot ejteni, az igazából a lényeg szempontjából mindegy is, mi többfajta terroristát láttunk, olyat is, aki a mostani hullámban jött be, olyat is, aki korábban, a lényeg az, hogy integrálódni nem tudott, az európai értékeket nem fogadta el, sőt gyakorlatilag az európai embereket meg akarta ölni, és sajnos ez sok esetben sikerült is.

Örülünk annak is, amit említett, az olasz kormány döntéseinek. Az olasz kormány bebizonyította a brüsszeli politika alkalmatlanságát: le lehet zárni a tengeri határokat. Mi 2015-től ezt mondjuk. Ha az ausztráloknak sikerült egy sokkal nagyobb vízi határt lezárni, akkor ez Európának is sikerülhet. Csak akarat kérdése. A magyar külügyminiszter és a magyar kormány kezdettől azt mondja, hogy ha ehhez szükséges több hajó, szükséges több ember, szükséges több technikai erőforrás, akkor ezt biztosítani kell, de a tengeri határokat le kell zárni. Ugyanis az az ország és az a kontinens, amelyik nem tudja megvédeni a határait, álláspontunk szerint nem ország és nem kontinens többé.

Ugyanakkor a magyar álláspont része az is, hogy sem a határon, sem Brüsszelen keresztül nem jöhet illegális bevándorló Magyarországra. Tehát a kötelező betelepítési kvóta ellen továbbra is harcolunk.

(15.10)

És ez a veszély nem múlt el. Szeretnék emlékeztetni az Európai Parlament legutóbbi állásfoglalására, abban minden benne van, ami ellen a magyar kormány harcol, benne van a migránsok behozatala, a szétosztása, a könnyített családegyesítés, csoportos betelepítés és a büntetése azoknak, akik ebből nem kérnek. Tehát ez ellen továbbra is harcolunk. Ezért is fontos az, hogy jövőre európai parlamenti választások lesznek, tehát azt várjuk, hogy egyik brüsszeli szervben se szülessen döntés az illegális bevándorlással kapcsolatban addig, amíg az európai emberek nem tudják elmondani azt, hogy mit gondolnak ezzel kapcsolatban.

Soros Györgyről talán csak zárásként egy mondat, említette. Soros György, talán lehet azt mondani, hogy egészen perverz elképzelését ismerjük, szerinte annál szebb egy ország, annál szebb egy kontinens, minél színesebb, minél inkább multikulturális. Mi ennél többre értékeljük a homogén és biztonságos, rendezett társadalmat és rendezett egymás mellett élést, illetőleg mégiscsak egy spekulánsról beszélünk, mindig többet vesz ki, mint amennyit betesz. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

CSENGER-ZALÁN ZSOLT (Fidesz): Köszönöm államtitkár úr válaszát, és azt kell mondanom, hogy elfogadhatatlan, hogy az európai országoknak egy része megpróbálja az összes többi ország biztonságát is kockáztatni azzal, hogy a migrációt nyíltan vagy burkoltan támogatja. Nagy öröm számomra, számunkra, hogy nagyot változott a világ, ahogy államtitkár úr is említette, hiszen az akkori osztrák kancellár 2015-ben nagyon durván kritizálta Magyarországot. A mai osztrák kancellár, mint ahogy ön is említette, egyfajta tengelyről beszélt, persze meg is kapta ezért a kritikát. Nagyon örülök annak, hogy végül is Magyarországnak lett igaza ebben a kérdésben, és egyre többen támogatnak minket. Köszönöm, elfogadom a választ. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   57-63   63-68   69-75      Ülésnap adatai