Készült: 2024.04.25.23:52:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2018.09.24.),  77-80. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:27


Felszólalások:   73-76   77-80   81-84      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Farkas Gergely, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Családbarát kormány?  Miért különböztetik meg hátrányosan a diákhiteles fiatal édesapákat?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Jobbik már 2014-ben és azóta többször kezdeményezte, hogy az állam részben vagy egészben engedje el a gyermekeket vállalóktól a diákhitel-tartozást. Örvendetes, hogy ez a jobbikos javaslat nemrégiben meghallgatásra került, ugyanakkor érthetetlen és sajnálatos, hogy csak részben, és így torz módon született meg ez a megoldás. Ugyanis az eredeti jobbikos javaslat nem tartalmaz családon belüli diszkriminációt, így az édesanyák mellett az édesapákra is kiterjesztenénk ezt a családtámogatást biztosító intézkedést. Nem úgy, mint a jelenlegi rendelet, amely támogatás révén  mint ismert  azoknak a diákhiteles hölgyeknek, nőknek, akik második gyermeket vállalnak, elengedi a tartozásuk felét, míg harmadik gyermek esetén a teljes összeget.Tisztelt Államtitkár Úr! Érthetetlennek tartjuk a fennálló megkülönböztetést, ugyanis, ha a születendő gyermek édesapja fizeti a diákhitel-tartozást, az kétségtelenül ugyanúgy a családi kasszából von el pénzt, pedig lehetne másképp is, csakhogy rájuk önök nem voltak tekintettel.

A jelenlegi igazságtalan szabályozásból az is következik, hogy önök nem tartják szem előtt azt a helyzetet, hogy például adott esetben elváltak a szülők vagy tragikus haláleset történt, és emiatt a férfi neveli a gyermekeit, és neki ki kell fizetni a diákhitelt. Hol van ilyenkor a családbarát kormány?

A Jobbik mellett a HÖOK és az alapvető jogok biztosának megállapítása szerint is diszkriminatív a hatályos szabályozás, mert nem vonatkozik a diákhitellel rendelkező édesapákra. Éppen ezért az alapvető biztosi jelentést is figyelembe véve a diákhitel elengedése feltételeinek újragondolását kérjük a kormánytól, kiszélesítve ezen kedvezmény jelenlegi kereteit.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem, hogy miért különböztetik meg hátrányosan a diákhiteles fiatal édesapákat. Az alapvető biztosi jelentést is figyelembe véve megteszik-e a vonatkozó rendelet módosítását, felszámolva ezzel a jelenlegi észszerűtlen, igazságtalan és diszkriminatív állapotot? Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kormány számára fontos, hogy a családokat minél több úton-módon segítse, éppen ezért vezettük be azt az előterjesztést, vezettük be azt a kedvezményt is, amellyel az édesanyákat és rajtuk keresztül a családokat tudjuk segíteni, abban tudjuk őket segíteni, hogy ha az édesanya továbbtanult, és ezt diákhitelből tette meg, akkor most már második-harmadik gyermek vállalása után a felét vagy az egész összeget elengedi az állam, és az édesanya helyett kifizeti a család számára. Azt hiszem, hogy ez egy fontos intézkedés volt, és jó, hogy ennek a költségvetési fedezetét tudtuk biztosítani. Sajnáljuk, hogy sem a költségvetési fedezetét, sem azokat a gazdasági intézkedéseket, amelyek idevezettek, hogy most már erre is van fedezete a magyar államnak, a Jobbik és az ellenzéki pártok nem támogatták. Az is kicsit furcsa, amikor önök azt mondják, hogy amikor nincs kedvezmény, akkor az egy jogszerű helyzet, ha az édesanyáknak van kedvezmény, az egy jogszerűtlen helyzet, mintha ne lehetne Magyarországon az édesanyákat támogatni. Mi a gyermeket nevelő édesanyákat támogattuk akkor is, amikor a „Nők 40”-et bevezettük, önök azt sem támogatták, és most is a gyermeket nevelő édesanyákat támogatjuk akkor, amikor a diákhitelt részben vagy egészben elengedjük akkor, amikor gyermeket vállalnak, pontosan azért, mert úgy gondoljuk, hogy az édesanyáknak többes terhelése van, nemcsak a munkában állnak helyt, hanem a gyermeknevelésből is természetszerűleg több hárul rájuk.

(13.20)

Ennek a többes terhelésnek, többes áldozatvállalásnak szeretnénk az elismerését részükre ebben is kifejezni. És az Alaptörvényben is rögzítettük éppen ezért, a XV. cikk (5) bekezdésében, hogy az állam a nők védelme érdekében jogosult, sőt azt is mondhatjuk, hogy köteles őrájuk célzott, külön támogató intézkedéseket hozni. Ez is egyéni intézkedés, amivel az édesanyákat próbáljuk kedvezőbb helyzetbe hozni.

Önök sehol sem, sem a „nők 40”-nél, sem itt nem tudják ezt az elvet követni, úgy látom. Viszont szerencsére sokan igénybe tudták venni, ha csak az idei év első félévét nézem: 1300 édesanyának tudtunk segíteni, közel átlagosan 1 millió forinttal. Örülünk, hogy ezt megtehetjük. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   73-76   77-80   81-84      Ülésnap adatai