Készült: 2024.04.18.03:19:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

202. ülésnap (2021.05.25.),  125-134. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:06


Felszólalások:   123-124   125-134   135-136      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Miniszterelnök úrnak a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Hohn Krisztina, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszternek: „Hogyan tudjuk megvédeni a láthatatlan védteleneket?” címmel. Miniszter asszony távolléte miatt válaszadásra Völner Pál államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem a képviselő asszonyt, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a miniszter asszonytól személyesen kéri a választ.

HOHN KRISZTINA (LMP): Elfogadom.

ELNÖK: Elfogadja. Hohn Krisztina képviselő asszonyt illeti a szó.

HOHN KRISZTINA (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Államtitkár Úr!  és Miniszter Asszony, aki most sajnos nincs itt. Én szívesen tettem volna föl ebben a kérdésben egy nőnek kérdést, de ez most sajnos nem sikerült.

Nők vagyunk, erősek, de sokszor gyengék is, és nem mindig tudjuk magunkat megvédeni. Már többször felszólaltam itt a családon belüli és kapcsolaton belüli erőszakkal kapcsolatban. Nagyon sokszor kapok levelet pont emiatt talán különböző bajba került hölgyektől, akik sok esetben nem kapnak megfelelő segítséget. Lehet, hogy az is baj, hogy nem tudják, kihez kell fordulni, de egész biztos, hogy nem is mindig kapnak megfelelő szintű segítséget. A bántalmazottakra nagy nyomás nehezedik, egyrészt mert szégyellik magukat, és Magyarországon sajnos még mindig divat az áldozathibáztatás, másrészt pedig félnek a bántalmazások ismétlődésétől is, a hatóságok felől pedig a meg nem értéstől.

Az belátható, hogy nehéz az ilyen típusú bűncselekmények bizonyítása, éppen emiatt szükség lenne hatékony intézményrendszer felállítására, mely segítséget nyújtana a megelőzés, az áldozatok védelme és segítése terén. A családon belüli erőszak olyan speciális sajátosságokkal rendelkezik, melyek indokolttá tennék más erőszakos bűncselekményektől való megkülönböztetését. Szükséges volna egy átfogó, minden területre kiterjedő szabályozásra, valamint változtatni kellene a szemléletmódon is, hiszen ez nem magánügy. A családon belüli erőszak, a kapcsolaton belüli erőszak nem magánügy.

Szeretném megkérdezni államtitkár urat, hogy tervezneke valamiféle rendszerszintű szabályozást, hatékonyabb intézményrendszert létrehozni, amely tényleg képes lenne fellépni ezek ellen az erőszakos cselekmények ellen, és talán elősegítené azt, hogy ne legyen ennyi latencia ebben a kérdésben. Köszönöm szépen a szót. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Megadom a szót válaszadásra Völner Pál államtitkár úrnak.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Azt hiszem, hogy ezekben a témákban mindig egyetértőleg tudunk nyilatkozni, hiszen közös erőfeszítés, hogy minél inkább visszaszorítsuk az ilyen jellegű cselekményeket.

A kormány a koronavírus-járvány idején is elkötelezett volt a kapcsolati erőszak elleni fellépés iránt, valamint a gyermekek, nők és családok védelmében. Tehát mi mindig kiterjesztőleg értelmezzük, és nem családi erőszakról, hanem kapcsolati erőszakról beszélünk, pontosan azért, hogy a teljes kört lefedjük, azokat is, akik nem családi keretben szenvednek el ilyenfajta bántalmazásokat.

A koronavírus-járvány idején valóban nagyobb volt a bezártság és az összezártság, s emiatt bővítettük is a kapacitásokat. A közelmúltban elindítottunk egy olyan lehetőséget, amelynek köszönhetően anonim módon akár cseten is tudnak jelezni a bajbajutottak. A kormány minél több segítséget szeretne nyújtani a kapcsolati erőszak áldozatainak, ezért is fordítunk erre évről évre több forrást, ezért bővítjük az ellátórendszert. Ennek keretében jogi és pszichológiai segítséget nyújtunk. Szükség esetén civil szervezetekkel együttműködve védett szálláshelyeket biztosítunk a kapcsolati erőszak elszenvedőinek.

Ugyanakkor nemcsak a szakemberekre van szükség, akik a nehéz helyzetben tudnak segítséget nyújtani, hanem azokra is, akik a munkájuk során kapcsolati erőszak áldozataival találkozhatnak, hogy fel tudják ismerni az erre utaló jeleket. Fontos, hogy például pedagógusok, rendőrök vagy bírók is kapjanak olyan képzést, felvilágosítást, amely megtanítja nekik, milyen jelekre kell odafigyelniük, hogy segítséget tudjanak nyújtani. Ma már sok ilyen tanár és igazságszolgáltatásban dolgozó van.

Létrehozásra került a vansegitseg.hu áldozatsegítési portál, mely által egyesítésre került az áldozatsegítő központok arculata, s amelynél folyamatosan frissítő tartalmak segítségével cél az áldozattá válás elkerülése, és bemutatásra kerülnek azok a lehetőségek, amelyekkel az áldozattá váltak élni tudnak. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Viszonválaszra adom meg a szót a képviselő asszonynak.

HOHN KRISZTINA (LMP): Köszönöm szépen a szót. Valóban vannak intézkedések és törvényi szigorítások is, ezt el kell ismerni. Viszont azt gondolom, hogy ebben az ügyben ugyanúgy, ahogy a gyermekekkel kapcsolatos bántalmazások ügyében bármennyit tenni még az is kevésnek bizonyul, s például el tudnék képzelni, mondjuk, olyan társadalmi célú hirdetéseket, amelyekben erre felhívjuk a figyelmet, mert nagyon sok áldozat nem mer a hatóságokhoz fordulni. Tényleg sokan írnak, vannak olyanok is, akik pórul járnak, és a végén ők lesznek a vádlottak valamilyen furcsa jogi hercehurca után. Igen, nagyon nehéz ebben dönteni, ezzel valóban vissza is lehet élni. Azt is sokszor megkapom, hogy mert biztos visszaélnek vele; igen, ilyen is lehetséges.

Én azt gondolom, elsősorban az a lényeg, hogy ezeknek az erőszakos cselekményeknek az elejét vegyük, illetve hogy az áldozatok merjenek kiállni saját magukért, és merjenek a hatóságokhoz fordulni. Érzékenyítésre szükség lenne. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. A viszonválasz megilleti az államtitkár urat is.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tájékoztatom, hogy 2017 óta 800 millió forintot fordítottunk arra, hogy segítsük a kapcsolati erőszak áldozatait az IM részéről. Önkéntes szakembereket képeztünk, kommunikációs kampányokat szerveztünk, tanulmányoztuk kifejezetten a kockázatot képviselő 16-29 éves korosztály kommunikációs szokásait, és számukra ki is fejlesztettünk egy anonim csetszolgáltatást.

(16.10)

A „kríziskezelő szolgálatok fejlesztése” elnevezésű projekt a kormány és az Európai Unió támogatásával valósult meg. A projekt elemeinek megvalósulását a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége és az Ifjúságért Mentálhigiénés Szövetség segítette. Cél a kapcsolati erőszak és az emberkereskedelem áldozatainak hatékonyabb segítése, a súlyos krízishelyzetek kialakulásának megakadályozása. További cél, hogy a társadalom széles köre valóban megismerje a segítségkérés lehetőségeit és a támogató szolgáltatási formákat, ezáltal tovább csökkentve az egyéni kiszolgáltatottságot, és ezzel is biztosítva azt, hogy minél kevesebb ilyen jövőbeli eset forduljon elő. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   123-124   125-134   135-136      Ülésnap adatai