Készült: 2024.04.26.01:11:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2018.09.17.),  137-144. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:32


Felszólalások:   129-136   137-144   145-151      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! (Csenget.) Tisztelt Országgyűlés! Dr. Hargitai János, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszternek: „Hogyan értékeli a gazdaság teljesítményét és milyen lehetőségeket teremt számunkra?” címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Tállai András miniszterhelyettes urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Tállai András jelzésére:) Igen. Öné a szó, képviselő úr.

DR. HARGITAI JÁNOS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Az előbbi emelkedett pillanatok után szinte szentségtörés a magyar gazdaságról beszélni, de azt gondolom, mégis az Országgyűlés méltóságához tartozik, hogy a politikai szezon indítása kapcsán a magyar gazdaság teljesítményéről is beszéljünk, és az azonnali kérdésemmel a kormánynak is megadjam a lehetőséget arra, hogy kifejtse az álláspontját. Annál is inkább, mivel tavasszal nagyon kedvező növekedési számokról tudtunk számot adni, a magyar gazdaság növekedése közelítette az 5 százalékot. Azt is állíthatjuk, hogy ez a növekedés végre nem az eladósodottságon alapul, mint korábban a szocialista kormányok idején, ha volt egyáltalán növekedés.

Biztatóak azok az elmozdulások is, amelyek a foglalkoztatás területén történtek. Tíz évvel ezelőtt 3,2 millió ember volt foglalkoztatott, ma a foglalkoztatottak száma a 4,5 milliót közelíti. Az utóbbi évek legörvendetesebb teljesítménye, nyilvánvalóan az előzőekből adódóan is, hogy dinamikusan nőnek a bérek, dinamikusan nőnek a reálbérek, és azt vetíthetjük előre, hogy ez a tendencia az elkövetkezendő időszakban is megmaradhat. Ha nemzetközi kitekintésben mérjük a magyar gazdaság növekedését, akkor is azt mondhatjuk, hogy minimum kétszerese az Európai Unió növekedésének, és egész Európában a magyar növekedés az élbolyhoz tartozik.

Azt szeretném kérdezni az államtitkár úrtól, hogy a magyar gazdaság teljesítményét ön a kormány képviselőjeként hogyan értékeli, mik azok a tendenciák, amelyekre felhívná a figyelmet. A kérdésem oda akar igazán kifutni, hogy milyen mozgáslehetőséget teremtenek mindannyiunk számára a magyar gazdaság örvendetes növekedési adatai.

Köszönöm a figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Tállai András államtitkár úrnak, miniszterhelyettesnek. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az ön által elmondott számok valósak. Valóban, a második negyedévben 4,8 százalékkal növekedett a magyar gazdaság mértéke. Az Európai Unióban ez a harmadik legmagasabb ütemű növekedés, amit sikerült országunknak, gazdaságunknak elérni, ez több mint kétszerese az európai uniós tagállamok átlagának.Hogy rátérjek a kérdésére, azt szeretném bizonyítani, hogy mit tett ezért az ország, mit tett ezért a magyar kormány, hogy ilyen nagyszerű adatokról tudunk most már folyamatosan is, fenntartható módon beszélni. Az első és legfontosabb az ön által is említett foglalkoztatás bővítése.

Valóban, ma már 4,7 millió embernek van munkája, és rekordalacsony a munkanélküliség, 3,7 százalék. Ezzel párosult a jövedelmek jelentős növekedése, a bérek lendületes javítása, ezáltal versenyképességünk javítása, és ezáltal megnöveltük az egyébként is sokkal többen dolgozó emberek jövedelmét és fogyasztását; igen, hiszen az elmúlt 15 évben nem látott mértékben, 5,3 százalékkal nőtt a fogyasztás a második negyedévben.

De azon túl, a foglalkoztatottságbővülés és a bérek, jövedelmek növekedése mellett jelentős a beruházások felívelése, az ipar teljesítménye, különösen az építőiparé, azon belül is a lakásépítéseké. Ez is a kormány intézkedéseinek köszönhető, hiszen a CSOK bevezetése jelentősen megnövelte a lakásépítés piacát, amely újabb alkalmazottakat és újabb gazdasági növekedést jelentett az elmúlt években az ország számára.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Viszonválasz illeti meg a képviselő urat. Parancsoljon!

DR. HARGITAI JÁNOS (KDNP): Államtitkár Úr! Ha az ország gazdasági teljesítményéről beszélünk, akkor mi azt gondoljuk, hogy sikerekről adhatunk számot, és muszáj óvatosnak lennünk, mert mindig lehet szebb számokat elvárni és szebb számokat kívánni akár a növekedés tekintetében, ami az embereknek, a magyaroknak a legfontosabb. A bérhelyzetük tekintetében, tehát a dinamikus bérnövekedés ellenére is lehet nagyobb bérek reményében élni, és azt gondolom, akik ezt gondolják, azok ezt joggal gondolják. Egy kormány gazdasági teljesítményét mindig meghatározza az a bázis, ahonnan indult nyolc évvel ezelőtt. 2008 őszén, mindannyian tudjuk, csődhelyzetbe került a magyar költségvetés, a magyar költségvetési gazdaság, és erről a mélypontról kellett elemelnünk az országot. Ennek fényében nyilvánvalóan örvendetesek azok a számok, amelyekről ön itt számot adott.

Azt kérem, hogy olyan költségvetési politikát folytasson továbbra is a kormány, hogy ez a tendencia tartós maradhasson. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes urat. Parancsoljon!

(17.20)

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Igen, nagyon fontos az, hogy a gazdasági növekedés fenntartható legyen Magyarországon.De még egy szót valóban az eredményekről, hiszen a 2010-es számokhoz viszonyítva a GDP több mint 20 százalékkal haladta meg a 2010. évi szintet, és nagyon fontos, hogy a gazdaságunk teljesítménye a 2010-es bázison számolva megelőzte a cseh gazdaság teljesítményét, és elérte a szlovák gazdaság teljesítményét 2014-es bázisszinten számolva.

A konvergenciaprogramban 4,3 százalékos növekedést írtunk elő. Az a fontos célja a kormánynak, a Pénzügyminisztériumnak, hogy ezt a gazdasági növekedést tartósan meg tudjuk tartani, hiszen az azt jelenti, hogy munkahelyek vannak, hogy jövedelem van, hogy fogyasztás van, hogy beruházás van, tehát erős a gazdaság, és az emberek egzisztenciája növekedni tud.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   129-136   137-144   145-151      Ülésnap adatai