Készült: 2024.04.23.07:29:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.),  183-190. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:44


Felszólalások:   181   183-190   191-198      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. (Jakab Péternek:) Csak annyit teszek hozzá, képviselő úr, hogy ön nem ebben az értelemben használta ezt a szót. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Prejudikál, elnök úr! Ön nem lát bele…  Közbeszólások a Jobbik soraiból.)Rétvári Bence képviselő úr, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszternek: „Megújult a Váci Dunakanyar Színház” címmel. A képviselő urat tájékoztatom, hogy a miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Tállai András államtitkár urat jelölte ki. A képviselő úr jelezte nekem, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Sokan gondolják úgy a globalizáció korában, hogy a nemzeti kultúrának leáldozott  mi ezt másként gondoljuk. Sokan gondolják úgy, hogy a virtuális világban, ebben a mostani korszellemben már fölösleges színházakat létrehozni, fölösleges a nemzeti kultúrának újabb és újabb hídfőállásokat létrehozni, mert minden már csak a virtuális térben történik, mindent csak háromdimenziós megjelenítésben kell előhozni.

(Dr. Szűcs Lajost a jegyzői székben dr. Vinnai Győző váltja fel.)

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Mi ezt másként gondoljuk; mi úgy gondoljuk, hogy igenis van értelme a nemzeti kultúrának újabb és újabb hídfőállásokat létrehozni, mert a magyar emberekben erre van igény. Ennek jó példája a Váci Dunakanyar Színháznak a története. 2013-ban jött létre ez a színház. Előtte, 2010 előtt egy szocialista városvezetés volt, amely nem tudta tartalommal megtölteni, hiszen különböző mozi- és egyéb közösségi kísérleteik voltak, de valójában leginkább csak arra hajtott, hogy előbb-utóbb bezárhassa ezt az intézményt, és ha lehetősége lett volna, nyilván privatizálta is volna. Ugyanakkor 2013-ban új élet került a színház épületébe, a korábbi mozi épületébe, az első évben 8 ezer, a második évben 17 ezer, aztán a harmadik évben már 29 ezer látogatóval. Egyre többen jöttek, mert egyre többen voltak kíváncsiak a magyar nemzeti kultúrára, azokra az előadásokra, amelyek a Váci Dunakanyar Színházban megvalósultak, és kellett mindehhez egy fiatal, lelkes csapat, amely mindezt véghez is vitte.

Ezt a kezdeményezést támogatta Magyarország Kormánya egy 325 millió forintos támogatással, amivel ez a teljesen új színház, amely beváltotta a hozzáfűzött reményeket, megújulhatott; megújulhatott a színpada, a nézőtere, megújulhattak a kiszolgáló egységek, a fénytechnika, a hangtechnika, és több új funkcióval is bővült az épület. Ez is mutatja, hogy ha valahol a magyar nemzeti kultúrának egy újabb közössége létrejön, egy újabb színház létrejön, arra az embereknek igénye van; még akkor is, amikor a zsebükben okostelefon van, még akkor is, amikor a gazdaság globalizált, a nemzeti kultúrára minden magyar városban, minden településen igény van. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK : Köszönöm szépen, államtitkár úr, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Tállai András államtitkár úrnak, és köszöntöm képviselőtársaimat. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár-Képviselő Úr! A kulturális terület más ágazatoktól eltérően nem vertikális, hanem egy átfogó, horizontális jellegű, ezáltal céljait más ágazatokkal együttműködve hatékonyan tudja megvalósítani, és eredményei más ágazatokat is gazdagítanak. Ezt a jelleget megmutatja az is, hogy a költségvetésben számos fejezetben vannak források a kulturális tevékenység finanszírozására, így az Emberi Erőforrások Minisztériumánál, a Miniszterelnökségnél, a helyi önkormányzatok támogatásánál, az állami vagyonnal kapcsolatos bevételek és (Zaj.  Az elnök csenget.) kiadásoknál, a Nemzeti Kulturális Alapnál vagy a Magyar Művészeti Akadémia fejezetben egyaránt fellelhetőek az ezt a célt szolgáló előirányzatok. A kulturális ágazat általános céljai között továbbra is kiemelt jelentőségű a kulturális intézményrendszer működőképességének biztosítása, a kulturális javak és a kulturális örökség megőrzése és hozzáférhetővé tétele, a kulturális alapellátás kiterjesztése és az abból eredő közösségfejlesztési célok realizálása, így természetesen színházak alapítása, létrehozása és azok működésének támogatása is.

(17.10)

Tisztelettel szeretném megjegyezni, hogy a magyar kormány kiemelt kulturális eseményeket, emlékéveket is finanszíroz. Ilyen volt például a Bartók-év, a Gulág-emlékév, az Arany János-emlékév, az 1956-os emlékév, az első világháború centenáriuma. Ez is bizonyítja azt, hogy a kormány nagy hangsúlyt fektet a magyar identitás megerősítésére, történelmi hagyományainak ápolására.

Ha megengedi, képviselő úr, a váci színházzal kapcsolatban a hátralévő egy percemben térnék vissza. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak, államtitkár úrnak. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, ez üzenetértékű mindenki számára, aki a magyar nemzeti kultúrát ápolni akarja, és ebben sikereket tud felmutatni, hogy amihez még szüksége van arra, hogy továbblépjen, Magyarország Kormányától mindig meg fogja kapni.Nagyon fontos, hogy egy-egy ilyen új intézménynek a létrejötte számos más pozitívumot is indukál, itt is akár versfesztivál, akár V4 kulturális fesztivál és színházi találkozó keretében újabb és újabb olyan események jöttek létre, amelyek akár országos, akár V4-tekintetben nemzetközi hírnevűek.

Fontos, hogy az európai kultúrát mi, magyarok úgy tudjuk a leginkább ápolni, hogyha nemzeti kultúránkon keresztül tesszük ezt. Ehhez pedig szükség van arra, hogy a magyar nyelvű színjátszás, a magyar színházak minél több emberhez eljussanak, és ne legyen a nagyvárosiak vagy a budapestiek kiváltsága az, hogy ha színházba akarnak menni, akkor azt viszonylag földrajzi közelségben megtehessék.

Úgy gondoljuk, hogy minden magyar ember számára ezt garantálni kell, és ehhez a kormány a szükséges forrásokat biztosította. Köszönjük mindazoknak, Kis Domonkos Márknak és a többi színésznek, aki hitt egy olyan küldetésben, amire sokan azt mondták volna, hogy lehetetlen küldetés. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Ahogy képviselő úr mondja, 1865-1920 között mintegy 25 kőszínház épült Magyarországon. 1949-ben a színházakat államosították, de a rendszerváltást követően a struktúra alapját változatlanul az állandó társulattal rendelkező kőszínházi rendszer alkotta.Mindezek mellett több terület maradt színházi szempontból ellátatlanul. Ilyen volt például Vác, Salgótarján vagy Szombathely. Szombathelyen 2008 őszén nyílt meg a város első kőszínháza, Weöres Sándor Színház néven. A váci Dunakanyar Színházzal egyidejűleg Salgótarjánban is a 2019. évtől javasolja a kultúráért felelős miniszter tanácsadó testülete, a Színházművészeti Bizottság a kiemelt minősítés megadását, azaz a központi költségvetési támogatás megítélését a Zenthe Ferenc Színház számára.

Tisztelt Képviselő Úr! Az elért eredményhez ezúton is gratulálok, az új színház működéséhez sok sikert, sikereket kívánok. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   181   183-190   191-198      Ülésnap adatai