Készült: 2024.04.18.21:52:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2020.02.24.),  102-108. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:19


Felszólalások:   96-102   102-108   108-113      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Mint hallhatták, képviselő asszony nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem ezért önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 112 igen szavazattal, 40 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tordai Bence képviselő úr, az Országgyűlés jegyzője, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Igazságosnak tartanáe a felső tízezer megadóztatását, ahogy azt a Párbeszéd javasolja?” címmel. Tájékoztatom tisztelt képviselő urat, hogy a kormány nevében Tállai András államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon, öné a szó.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarországon elszabadultak a vagyoni egyenlőtlenségek, és a családok vagyoni helyzete egyre inkább meghatározza a gyermekek egész későbbi sorsát is. Szinte lehetetlen kitörni a szegénységből, nagyon nehéz egyről a kettőre jutni, és nem alakult ki széles, sokakat befogadni képes, európai értelemben vett középosztály Magyarországon. Az emberek túlnyomó többsége úgy érzi, hogy igazságtalan a kialakult gazdasági, társadalmi rend. Az MNB felmérése alapján a vagyoni helyzet szerinti felső 10 százalék a nettó vagyon 56 százalékát, míg az alsó 90 százalék csak 44 százalékát birtokolja. A felső egy százalék rendelkezik az összvagyon negyede felett, míg az alsó tized nettó vagyona negatív. A száz leggazdagabb magyar vagyonát majdnem 4600 milliárd forintra becsülik, ami közel háromszoros növekedést mutat a tíz évvel ezelőttihez képest. Eközben a társadalom nagy többsége semmivel sem él jobban, mint egy évtizede. A szép közgazdasági mutatók mögött a főleg külföldi nagyvállalatok és a magyar felső tízezer gazdagodása rejlik. A Párbeszéd ezért a nagyvállalatok közteherviselésbe való érdemi bevonásáról szóló javaslata után most határozati javaslatot nyújtott be a felső tízezer megadóztatása érdekében, amely a lakott ingatlant kivonva a teherviselés alól, a nettó pénzügyi vagyon egy százalékában határozná meg a szupergazdagok adóját.

Államtitkár úr, ön igazságosnak tartanáe a felső tízezer megadóztatását? Államtitkár úr, ön képesnek tartjae a minisztériumát arra, hogy kidolgozza ennek az adónemnek a technikai részleteit? Államtitkár úr, meg tudjae erősíteni a Párbeszéd számításait, mely szerint a felső tízezer legalább 15 000 milliárd forintnyi vagyon fölött rendelkezik, tehát a megadóztatásukból minimum 150 milliárd forintos pluszbevétele származna a költségvetésnek, a közös kasszának? Államtitkár úr, ön egyetérte azzal, hogy ezt a pénzt a társadalmi mobilitás növelése érdekében szociális juttatásokra és esélyteremtő oktatásra fordítsuk? Tisztelettel várom részletes, alapos, őszinte válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tállai András államtitkár úrnak adok szót a válaszra. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A javaslatával először is, úgy gondolom, elvi és ebből eredően komoly politikai problémám, problémánk van, mégpedig az, hogy kétféleképpen gondolkodunk az adókról. Önöknek  a választási program alapján mondom, az adóprogramjuk alapján mondom  az az elvük, hogy mindent meg kell adóztatni Magyarországon, és mindenkit. Nekünk meg az az elvünk, hogy a közterhet, az adókat csökkenteni kell, és úgy kell stabilizálni a költségvetést, hogy többen fizessenek, több foglalkoztatott fizessen kevesebb adót, több vállalkozás fizessen kevesebb adót, alacsonyabb áfával, magasabb fogyasztással többen fogyasszanak, és több adót fizetnek. Ez a gyakorlat, amit 2010-től a Fidesz-KDNP-kormány folytat, meghozta az eredményeket. Meghozta, hiszen stabilizálódott a költségvetés, évente közel 700 milliárd forinttal a csökkentett adó ellenére is több adóbevétel folyik be. Azt gondolom, ahelyett, hogy önök hat-hét-tíz adót vezetnének be vagy növelnék a meglévőket, azon gondolkodjanak el, amit ez a kormány folytat, aminek  még egyszer mondom  a lényege az adópolitikában az adócsökkentés, a köztehercsökkentés. Így lehet idevonzani vállalkozásokat (Tordai Bence: Magyarázd el a svédeknek!), befektetéseket, így lehet munkahelyeket teremteni, így lehet technológiát fejleszteni, így lehet magasabb árbevételt elérni és ezáltal magasabb béreket adni, így lehet növelni a költségvetés bevételeit.

Azt gondolom, ahelyett, amit mi mondunk  és akkor mondom a választási programjuk alapján, amit nyilván megvalósítanának, ha itt többséget tudnának szerezni , kiterjesztené az örökösödési adót, forrásadót vezetne be bizonyos vállalkozásokra, 30 százalékost (Tordai Bence: Az offshore cégekre!), azt meg is mondja, a tőkemozgásokra Tobin-adót, spekulánsadót vezetne be (Tordai Bence: Pontosan, a spekulánsokra!), bizonyos vállalkozásokra karbonadót vezetne be; de a legsúlyosabb  most jön a két legsúlyosabb elképzelésük és javaslatuk , hogy a személyi jövedelemadó egykulcsos rendszerében a 15 százalék helyett új kulcsot vezetnének be, 30 százalékot (Tordai Bence: A milliós jövedelmekre, igen!), ezáltal megadóztatnák a teljes magyar adózó állampolgárokat, és amivel elriasztanák a befektetőket, az pedig a társasági adó kulcsának több mint duplájára való emelése, mégpedig 19 százalékra visszaemelnék a társasági adó kulcsát.

(16.10)

Azt gondolom, hogy ezzel az adópolitikával azt érnék el, hogy egyrészt nem jönnének ide, Magyarországra újabb és újabb befektetések, ezáltal a meglévő munkahelyeket nagyon nehéz lenne vagy egyáltalán nem lehetne megtartani, de ami sokkal súlyosabb ezzel az adórendszerrel, amit önök akarnak, az az, hogy az itt lévő vállalkozások is, amelyek megbecsülik most Magyarországot, és elfogadják egyébként az adózási körülményeket és Magyarország adózási rendszerét, még azok is elmennének Magyarországról, és ezáltal önök az adópolitikájukkal veszélyeztetnék a magyar emberek munkahelyeit, veszélybe sodornák, bizonytalanságot okoznának a teljes magyar gazdaságban, egyébként a költségvetésnek is.

Azt gondolom, hogy az önök javaslata bármilyen adóemelésre vonatkozóan rossz, inkább azon gondolkodjanak, hogy a kormány adócsökkentési politikáját támogassák. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Kérdezem Tordai Bence képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Államtitkár úr egyetlen szót sem válaszolt arra, hogy a felső tízezret akkor önök megadóztatnák-e. Ebből arra kell gondolnom, hogy nem, hiszen a Fidesz eddig is a felső tízezer pártja volt, most is a felső tízezer érdekeit képviseli. De nem csoda, hiszen a felső tízezer egyre nagyobb arányban milliárdos Fidesz-bűnözőkből áll, akik a magyar emberek befizetéseit lopják szét, és ebből lesz jachtozás meg prostizás, meg kokózás  ugye, Borkai Zsolt?  (Moraj a kormánypártok soraiban.), meg ebből lesz helikopterezés  ugye, Rogán Antal? , meg ebből lesz magánrepülőzés, meg kisvasút, meg stadion a kert végében  ugye, Orbán Viktor? Tehát maguk a lopott szajrét féltik, nemhogy visszaadni nem akarják, de még adózni sem akarnak belőle.

A Fidesz azért nem támogatja a szupergazdagok adóját, a Fidesz azért nem támogatja a felső tízezer adóját, mert maguk az a felső tízezer, aki közpénzből gazdagodva, az emberek javait elszedve meggazdagodott, és nem hajlandó a közösségnek ebből semmit visszaadni. A válaszát természetesen nem fogadom el. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Mint hallhattuk, képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 111 igen szavazattal, 35 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Szatmáry Kristóf képviselő úr, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Milyen további gazdaságfejlesztési intézkedések várhatóak 2020-ban Magyarországon?” Tisztelt Képviselő Úr! Tájékoztatom önt, hogy Schanda Tamás államtitkár úr fog válaszolni az ön interpellációs kérdésére. Parancsoljon, öné a szó.




Felszólalások:   96-102   102-108   108-113      Ülésnap adatai