Készült: 2024.04.26.01:28:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

73. ülésnap (2019.06.17.),  85-91. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:16


Felszólalások:   79-84   85-91   91-98      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint hallhattuk, tisztelt Ház, a képviselő úr elfogadta az államtitkári választ. Tisztelt Országgyűlés! Fülöp Erik független képviselő úr interpellációt nyújtott be az agrárminiszterhez: „Milyen hatékony intézkedéseket tesz a Kormány a Tisza ökoszisztémájának megóvása érdekében?” címmel. Tisztelt Ház! Tájékoztatom önöket és interpelláló képviselő urat is, hogy az interpelláció megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Pintér Sándor belügyminiszter urat bízta meg, aki Pogácsás Tibor államtitkár urat bízta meg a válasz megadására. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

DR. FÜLÖP ERIK (független): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Évtizedek óta döbbenten tapasztaljuk, hogy évről évre több tíz tonna, több tíz tonna szemét úszik a vízen a kiskörei vízlépcsőnél, ahol a természetes uszadék mellett rengeteg műanyag szemét is elárasztja a Tiszát. A hulladék jelentős része Kárpátaljáról kerül ide, de a magyarországi szakaszon is tetemes mennyiség kerül a folyóba és ennek árterébe.Statisztikai adatok alapján évente 20-40 tonna szeméttől tisztítják meg a Tiszát Kiskörénél, de a 2010-es nagy árvíz idején 62 tonnányi, mintegy 675 köbméternyi szemetet szedtek ki. Hazánkban sajnos egyedül Kiskörénél van olyan technikai lehetőség, hogy az elzárótáblák részleges megnyitásával a tiszta víz szabadon áramolhat a táblák alatt, a szemét pedig fennmarad a víz felszínén, melyet az árhullám levonulását követően a vízügyi szakemberek távolítanak el.

Már az is megdöbbentő, hogy az ukrán állam hanyagsága és felelőtlen környezetvédelmi előírásai miatt a magyar vízügyi szakembereknek évről évre egyre kilátástalanabb harcot kell megvívniuk a Tisza ökológiai szinten tartásának reményében.

Arról viszont kevés szó esik, hogy ez a folyamatos környezetszennyezés milyen kárt okoz a flóra és fauna összetételének az ökoszisztémán belül. 2017-ben a Wessling Hungary Kft. mikroműanyag-vizsgálatot készített, és az eredményei szerint a Tiszában, bár a műanyag-szennyezettség szabad szemmel nem látható, nemzetközi eredmények tükrében is jelentős, és rendkívüli aggodalomra ad okot. A fenti adatok alapján ugyanis megállapították, hogy több millió mikroplasztik úszik le a Felső-Tiszán óránként.

Több tanulmányban kimutatták, hogy a mikroműanyagok bekerülnek az élőlények tápcsatornájába és szöveteibe, ott fizikai úton különböző elváltozásokat okozhatnak, elfogyasztásukkal pedig az emberi egészséget is veszélyeztetik. A vizsgálatok elkészítése óta a Tisza műanyagszennyezési helyzete nem javult, sőt a jelenlegi állapot alapján kimondható, hogy a műanyagok környezetterhelése még nagyobb mértéket képvisel.

Mindezek alapján kérdezem tisztelt államtitkár urat, hogy milyen hatékony intézkedéseket tesz a kormány a Tisza ökoszisztémájának megóvása, rekonstrukciója érdekében. Felhívtáke az ukrán kormány figyelmét a rendkívül aggasztó helyzetre a Tisza további szennyezésének megállítása érdekében? Valamint: milyen hosszú távú elképzeléseik vannak a Tisza ökológiai egyensúlyközeli állapota fenntarthatóságának megvalósulási irányába? Várom érdemi válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint már említettem, a választ Pogácsás Tibor államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A folyóink a határon túlról érkeznek, és ez nagyon sok problémát hordoz magában, alapvetően a szennyeződések jelentős része a határon túlról kerül be a folyóba. Így van ez a Tiszánál is, jól tudjuk azt, hogy az ukrán területeken nagyon sok illegális és tulajdonképpen megtűrt kommunálishulladék-lerakó alakult ki, amely kommunálishulladék-lerakókból egy-egy árvíz idején vagy nagyobb, csapadékos időszak esetén jelentős mennyiségű szennyeződés kerül be a folyóba, és ez a szennyeződés aztán nyilván  az államhatárt nem ismerve  Magyarországon is megjelenik.

A szennyezéssel kapcsolatos problémát rendszeresen felveti a magyar fél a Magyar-Ukrán Határvízi Vízgazdálkodási Bizottság ülésein, és sürgetjük az ukrán kormányt, hogy tegyen intézkedéseket a szennyezés forrásainak megszüntetésére, oldják meg a kommunálishulladék-kezelés problémáit, hogy az ne az élővizekbe kerüljön.

A vízügyi ágazat kimutatásai szerint egyébként a kommunális hulladék Kárpátaljáról érkezik a legnagyobb mennyiségben, amely, ahogy mondtam, illegális szemétlerakókból kerül be. Az úszó szennyezőket a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság a kiskörei vízlépcsőnél tudja alapvetően megfogni. A 2012-18 közötti időszakban 16 ezer köbméter hulladékot gyűjtöttek ott össze. 2017-ben született a döntés, hogy egy jobban megbízható és hatékonyabb módszerrel próbálja meg a vízügyi igazgatóság a hulladékot megfogni.

Erre a kormány 1,3 milliárd forintot különített el, és az idei nyáron már megvalósult az az úgynevezett úszóműves technológia, amellyel a sodorvonalban érkező uszadékot úszóművel a part felé terelik négy beavatkozási helyszínen, ahonnan kotrógéppel szállítójárművekre rakják, és kiemelik a hulladékot. Mindemellett gyűjtőhajó segíti hatékonyabban összeszedni a kisebb méretű hulladéktömböket. Ehhez a hulladékkezelési rendszerhez átalakítják a szükséges gép- és eszközparkot is a vízügyi igazgatóságoknál.

A parton maradt hulladék gyűjtése viszonylag nagy kézimunka-igényű, így ahhoz közfoglalkoztatottak bevonását is tervezzük. Az időbeni észlelés érdekében kamerás monitoringrendszert is kiépítenek három kárpátaljai településen, továbbá a határszelvényben, Tiszabecsen hőkamerás állomás is létesül az éjszakai észleléshez.

Emellett tájékoztatni tudom a tisztelt képviselő urat, hogy 2019. június 27-én indult el hivatalosan a negyedik nemzetközi Duna-expedíció Budapesten, amelynek valamennyi dunai ország tagállama, minden dunai ország részt vesz benne, és ebbe bevonásra került a Tisza is. Ennek során a német környezetvédelmi minisztérium mintavételi és analitikai módszerével mikroplasztik-vizsgálatok is történnek, amellyel a szennyeződések kiszűrése, felderítése történhet meg.

Az Európai Unió ebben az időszakban alakítja ki a műanyag-stratégiáját, amelynek fő hajtóereje a környezeti, vízi ökoszisztéma és az ember megóvása, hazánk az uniós előírások és intézkedések végrehajtásával biztosítja ezeknek a környezeti szisztémáknak a jó állapotát és megóvását. Nyilvánvalóan az egyetlen jó megoldás az lehet, ha a környezetszennyezés forrását szüntetjük meg, illetve a szennyezőanyagok termelését mind a határon túl, mind a határon belül. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

(15.50)

DR. FÜLÖP ERIK (független): Köszönöm szépen, államtitkár úr, a választ. Volt sok olyan momentum, amivel, azt gondolom, hogy egyetértünk, viszont én a helyszínen tapasztaltam meg a kiskörei állapotokat, és teljesen megdöbbentő volt az a hatalmas, több tonnányi, több száz köbméternyi szemétmennyiség, ami ott felhalmozódott. Azzal a problémával is egyetértek, hogy ennek a szemétmennyiségnek a nagy része Ukrajnából jön. Sajnos én ott a helyszínen az elpusztult, felfúvódott lótetemtől kezdve a kiszuperált hűtőszekrényen keresztül, milliónyi PET-palackon át szinte mindent észrevettem ott a vízben, és ez teljesen elképesztő, teljesen megdöbbentő. Úgyhogy sokkal hatékonyabb, sokkal erőteljesebb fellépést javasolnék, és én azt gondolom, hogy a magyar emberek is sokkal hatékonyabb fellépést várnának el elsősorban az ukrán hatóságokkal szemben, úgyhogy ezért nem tudom elfogadni az ön válaszát. Nagyon szépen köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért kérdezem önöket, hogy elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 114 igen szavazattal, 34 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációs kérdések végére értünk, az azonnali kérdések órája következik.

Tisztelt Országgyűlés! Jakab Péter, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „A harc folytatódik.” címmel. Jakab Péter képviselő úré a szó. Parancsoljon!




Felszólalások:   79-84   85-91   91-98      Ülésnap adatai