Készült: 2024.03.29.01:33:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2018.07.16.),  156-165. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:35


Felszólalások:   148-155   156-165   166-175      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Cseresnyés államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Vitányi István, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az Állami Számvevőszék elnökének: „Hová tűnt a Jobbik pénze?” címmel. Az elnök úr válaszadásra Warvasovszky Tihamér alelnököt jelölte ki. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét. (Dr. Vitányi István: El.) Képviselő úr jelzi, hogy igen. Vitányi István képviselő urat illeti a szó.

DR. VITÁNYI ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Szinte már meg sem lepődünk, amikor a Jobbik háza táján ismét fény derül valamilyen kétes ügyre. Egyik botrány követi a másikat, most pedig a jobbikos tragikomédia újabb epizódja körvonalazódik, hiszen ha nem elég a több mint 660 milliós szankció, amit az Állami Számvevőszék által megállapított tiltott pártfinanszírozás miatt kell megfizetniük, most úgy tűnik, hogy egyéb elszámolási nehézségekkel is szembe kell nézni a pártnak. Kiderült ugyanis, hogy a tiltott párfinanszírozás következményeként megállapított, 660 milliós szankció miatt meghirdetett adománygyűjtő akció során a szimpatizánsoktól megszerzett pénzt, azaz közel százmillió forintot eszük ágában sem volt a törvényből következő szankciók kifizetésére költeni. Erről Gyöngyösi Márton, a párt frakcióvezetője szólta el magát, hiszen ő maga állította, hogy választási kampányra költötték. Júniusban a Magyar Közlönyben közzétett kampánybeszámolójukban azonban ez mégsem szerepel. (Mirkóczki Ádám: Papír nélkül?) A beszámoló szerint, amit Sneider Tamás írt alá, a választási célra kapott adományok összege mindössze 20 millió forint volt. Mindezek alapján kérdés, hogy hova tűnt 80 millió forint. Talán a kampánybeszámoló nem stimmel? Lehetséges azonban az is, hogy a jobbikos hazugságspirál újabb fordulatához érkeztünk, és a párt szimpatizánsaitól összekuncsorgott pénzt mégsem a választási kampányra költötte. Felmerül a kérdés, hogy akkor mire.

Egészen elképesztő magyarázkodással álltak elő a minap, e szerint a kampánybeszámolóban, a kampányidőszakban érkezett adományokat tüntették fel, és ezen időszakon kívüli adományok nem ebbe a kategóriába tartoznak. A vonatkozó jogszabályok szerint azonban más a helyzet.

(18.30)

Mindezek alapján tehát az szinte már biztos, hogy valamikor valaki hazudott, kérdés, hogy mikor. (Közbeszólások a Jobbik soraiból: Te és most!) Lehet, hogy másra költötték a pénzt, vagy hogy hamis kampánybeszámolót tettek közzé a Magyar Közlönyben? Egy biztos: 80 millió forintos a rejtély, és számos további megválaszolatlan kérdés is felmerült a Jobbik pénzügyeivel kapcsolatban, kampányköltéseivel (Az elnök csenget.) és nem utolsósorban szavahihetőségével kapcsolatban. (Mirkóczki Ádám: Nézd meg, hogy mettől meddig tart a kampányidőszak, és megkapod a választ!  Az elnök csenget.) Mindezekre tekintettel kérdezem…

ELNÖK: Köszönöm…

DR. VITÁNYI ISTVÁN (Fidesz): …az elnök urat, hová tüntette a Jobbik a pénzt. (Mirkóczki Ádám közbeszól.  Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Vitányi képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Warvasovszky Tihamér alelnök úrnak.

WARVASOVSZKY TIHAMÉR, az Állami Számvevőszék alelnöke: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az Állami Számvevőszék a vonatkozó törvényi előírások szerint kétévente ellenőrzi a költségvetési támogatásban részesülő pártok gazdálkodásának törvényességét (Mirkóczki Ádám: Kivéve Fidesz!), valamint ellenőrzi a választási kampánypénzek elszámolását is. A költségvetési támogatásban részesülő pártok gazdálkodásának ellenőrzése keretében 2018 januárjában hoztuk nyilvánosságra (Mirkóczki Ádám: Meglepő módon!) a Jobbik ellenőrzéséről készült jelentésünket, amely során az Állami Számvevőszék feltárta, hogy a párt 2017 első fél évében a párttörvényt megsértve jogi személyektől közel 332 millió forint értékben tiltott vagyoni hozzájárulást fogadott el. (Közbeszólás a Jobbik soraiból.  Mirkóczki Ádám: Ez hogy jött ki?!) Ezen túlmenően a párt a ’15-16. évekre vonatkozóan nem igazolta, hogy a működéséhez jogszerűen igénybe vehető forrásokat használte fel (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Nem igaz!), mert nem tett eleget a számvevőszéki ellenőrzés lefolytatásához szükséges, törvény szerinti adatszolgáltatási kötelezettségének. (Szávay István: Hazudsz!) A kérdésben említett ügyekkel kapcsolatban tájékoztatom a képviselő urat, hogy az Állami Számvevőszék megkezdte a 2018. évi országgyűlési választásokhoz kapcsolódó ellenőrzéseit (Mirkóczki Ádám: Menjetek már nyaralni!), az Állami Számvevőszék a kampánytörvény előírása értelmében a választást követően egy éven belül pénzügyi és szabályszerűségi szempontból ellenőrzi a választáson mandátumhoz jutott jelölteket, jelölő szervezeteket, köztük a Jobbikot is természetesen. Ellenőrzésünk kiterjed a Magyar Közlönyben közzétett kampánybeszámoló megfelelőségének és megalapozottságának ellenőrzésére is. A jelölő szervezetek ellenőrzése során a kampányidőszakra vonatkozóan az ÁSZ ellenőrizni fogja a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulások elfogadását és a tiltott támogatásokra vonatkozó törvényi előírások betartását is.

Szeretném hangsúlyozni, hogy a magyar politikai élet tisztasága, a pártok részére rendelkezésre álló közpénz (Az elnök csenget.) és közvagyon felhasználása szempontjából alapvető, hogy a pártok gazdálkodása törvényes, elszámoltatható és átlátható legyen. (Mirkóczki Ádám: Csüccs! Majd elolvasom a Magyar Időkben a végét!)

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Warvasovszky Tihamér alelnök úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Vitányi képviselő urat.

DR. VITÁNYI ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a választ, alelnök úr. (Közbeszólás a Jobbik soraiból.) Ahogyan az alelnök úr is elmondta, a pártok részére rendelkezésre álló közpénzzel való gazdálkodás átláthatósága (Közbeszólás a Jobbik soraiból.) és a korrupciós kockázatok kiszűrése, ezek mind olyan tényezők, amelyek a politikai élet tisztaságát garantálják. A Jobbik, úgy tűnik, most ezeket az elveket sérti meg sorozatosan (Dr. Apáti István: Papír nélkül! Papír nélkül!), és képviselőik nyilatkozataikkal még önmagukkal is ellentmondásba keverednek. (Mirkóczki Ádám: És a holnapi Magyar Idők, igen!)A Jobbik egy olyan párt, amely folyamatosan korrupciót kiált, miközben saját gazdálkodásukkal sem tudnak elszámolni, és ki sem látnak a korrupciógyanús, kétes ügyekből. (Szávay István közbeszól.) Az, hogy a szimpatizánsaikat milyen módon verik át, mondjuk úgy, politikai ízlés kérdése, bár ennek is látható eredménye van, lássuk be, egyre mélyebbre süllyednek. Az a tény azonban, hogy a jobbikos hazugságrengetegben már ők maguk sem tudják, milyen pénzzel mit csináltak, azt mire költötték (Mirkóczki Ádám: Jó, hogy ti tudjátok!), vagy éppen nem költötték, mindenképpen súlyos szabálytalanságra utal, amely semmiképpen sem elfogadható.

Remélhetőleg a nyilvánosság, a választópolgárok és mi is mihamarabb tisztán látunk ezekben a kérdésekben. Köszönöm szépen. (Mirkóczki Ádám: Nagyon jó!  Közbeszólások a Jobbik soraiból, köztük: Bravó! Harmatgyenge!  Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Vitányi képviselő úr. Viszonválaszra van lehetősége Warvasovszky alelnök úrnak.

WARVASOVSZKY TIHAMÉR, az Állami Számvevőszék alelnöke: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök úr! Tisztelt Képviselő Úr! A Számvevőszék jelentése, így a kampánypénzek ellenőrzéséről készült jelentése is, és az abban foglalt megállapítások nyilvánosak lesznek, mindenki számára elérhetőek természetesen. Az ÁSZ az ellenőrzést azonos törvényi előírások, szabályok alapján végzi valamennyi jelölt és jelölő szervezet tekintetében. (Mirkóczki Ádám: Kivéve Fidesz!) Egyes tiltott támogatást elfogadó, költségvetési támogatásban részesülő pártok, köztük a Jobbik is a számvevőszéki megállapításokat közigazgatási bírósági úton támadta meg. A Fővárosi Törvényszék azonban jogerős határozatában megerősítette a Számvevőszék alkotmányos pozícióját, amikor úgy fogalmazott, hogy a számvevőszéki jelentés bíróság által nem felülvizsgálható. (Mirkóczki Ádám: Igen, ez nagyon korrekt!)

Fontosnak tartjuk, hogy a demokratikus közhatalom gyakorlásában részt vevő és közpénzeket használó pártok a törvényi előírások betartásával járjanak el, gazdálkodásuk más szervezetek számára is példamutató legyen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   148-155   156-165   166-175      Ülésnap adatai