Készült: 2024.03.29.15:13:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2019.02.18.),  1-6. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 16:45


Felszólalások:   1   1-6   7-10      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévő kormánypárti képviselők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Az ellenzéki és független képviselők - Volner János és dr. Fülöp Erik - kivételével ülve maradnak. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának első ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Szűcs Lajos és Hiszékeny Dezső jegyző urak lesznek segítségemre. Köszöntöm kedves vendégeinket és mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat.Tisztelt Ház! Szomorú kötelességemnek teszek eleget azzal, hogy tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést: az elmúlt időszakban három volt képviselőtársunk hunyt el.

Kósa Ferenc 1990-től 2006-ig négy cikluson keresztül volt az MSZP országgyűlési képviselője. Mandátumait a párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei és Vas megyei területi listájáról, illetve két alkalommal az országos listájáról szerezte. A parlamentben eltöltött ideje alatt 16 évig dolgozott a Kulturális és sajtóbizottságban, amelynek 8 évig alelnöke is volt. A magyar filmgyártás meghatározó személyisége volt, tevékenységét számos szakmai és életműdíjjal jutalmazták. Kósa Ferenc életének 82. évében hunyt el.

Garai István Levente 1994 és 1998, majd 2004 és 2014 között volt az Országgyűlés tagja. Az MSZP színeiben Bács-Kiskun megye 5. számú választókerületéből, illetve a megye területi listájáról szerzett mandátumot. Megbízatása alatt a Szociális és egészségügyi, illetve a Külügyi bizottság munkáját segítette. 2002 és 2010 között Kiskunfélegyháza város alpolgármestere volt. Politikai, közéleti tevékenysége mellett orvosként praktizált. Életének 63. évében hunyt el.

Kapronczi Mihály, a Független Kisgazdapárt és a MIÉP volt országgyűlési képviselője 1994-től 2002-ig volt a Magyar Országgyűlés tagja. 1994-ben a Független Kisgazdapárt Hajdú-Bihar megyei területi listájáról, míg 1998-ban a MIÉP országos listájáról került a magyar parlamentbe. A Kulturális és sajtó-, a Mezőgazdasági és a Honvédelmi bizottság tagjaként végezte munkáját, illetve 1998-tól 2002-ig az Országgyűlés jegyzője is volt. Kapronczi Mihály életének 72. évében hunyt el.

Kérem önöket, hogy képviselőtársaink emléke előtt néma felállással adózzunk. (A teremben lévők néma felállással adóznak az elhunytak emlékének.) Köszönöm.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy a 197 országgyűlési képviselő, a nemzetiségi képviselő és a 11 nemzetiségi szószóló határidőben leadta saját, illetve hozzátartozói vagyonnyilatkozatát. A vagyonnyilatkozatok a képviselők és a szószólók esetében nyilvánosak és az Országgyűlés honlapján megtekinthetők. Bejelentem, hogy az Országgyűlés valamennyi tagja és a szószólók gyakorolhatják jogaikat.

Tisztelt Ház! Bejelentem, hogy a házszabály 3. §-a alapján a Jobbik képviselőcsoportja Jakab Péter képviselő urat 2019. február 11-étől frakcióvezető-helyettesnek megválasztotta. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Vastaps.)

Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gyöngyösi Márton frakcióvezető: „Meddig él vissza a hatalom mindannyiunk türelmével?” címmel. (Gyöngyösi Márton és frakciótársai kivonulnak az ülésteremből.)

Megkérdezem a kormányt, kíván-e valaki válaszolni az elhangzottakra. (Derültség a kormánypárti padsorokban.)

Amennyiben nem, akkor most Tóth Bertalan képviselő úr következik, az MSZP frakcióvezetője: „Aktuális ügyekről”. (Dr. Tóth Bertalan és frakciótársai kivonulnak az ülésteremből. - Derültség és taps a kormánypárti padsorokban.)

Ezen sokatmondó, ámde időtakarékos hozzászólás után megyünk ismételten tovább. Keresztes László Lóránt frakcióvezető úr következik, az LMP képviselőcsoportjából: „Aktuális ügyekről” (Dr. Keresztes László Lóránt és frakciótársai kivonulnak az ülésteremből. - Derültség a kormánypárti padsorokban.) fogja tájékoztatni a megcélzottakat.

(13.10)

Most Harrach Péter frakcióvezető úr következik (A DK és a Párbeszéd képviselői kivonulnak az ülésteremből.): „A családvédelmi akcióterv az eddigi legnagyobb vonalú… - legnagyvonalúbb családtámogatási intézkedés” címmel; bocsánatot kérek a nyelvbotlásért, itt a sokkoló élmény hatása alatt vagyok még mindig. (Derültség a kormánypártok soraiban.)

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha megengedik, én maradok a teremben, és elmondom a napirend előtti hozzászólásomat, ami valóban a családvédelmi akciótervről szól, amit mi a legnagyvonalúbb intézkedésnek tartunk. A KDNP mindig is prioritásként kezelte a családok ügyét. Ha megnézzük, hogy mi volt a célja ennek a bejelentésnek, akkor nyilvánvaló, hogy a családalapítás és a gyermekvállalás megkönnyítését kell az első helyre tennünk, de az is érthető, ha a gyermekvállalási kedv növelése is a szándékok között van.

Először talán néhány szót érdemes szólni az eszmei háttérről. Most, amikor az európai parlamenti választás közeledik, nyilvánvaló számunkra, hogy két oldal van, és ennek a két politikai oldalnak két eszmeisége van, ami nehezen átjárható. Az egyik fél individuumban gondolkodik; nem mi vagyunk ezek, mert mi személyben és családban gondolkodunk, és a család általában a közösségek, olyan helyek, ahol az egyén önmagát megtalálja, ahol kiformálódik, a családban pedig a gyermek egészséges felnőtté válhat.

Érdemes talán egy mondatban utalni azokra a megnyilatkozásokra, amik részben itthon, részben pedig Európában ezt a tervet kísérték. Mivel észszerű érvet ellene nem lehet hozni, ezért ezek a megnyilatkozások vagy személyeskedő, vagy pedig gyalázkodó jellegűek. De mindenképpen tükrözik, főleg a nyugat-európai akár politikai, akár szakértői vélemények azt a világot, amiről elmondhatjuk nyugodtan, hogy egy kifáradt ideológiának, egy kifáradt kultúrának a képviselőitől származik, akik Nyugat-Európában egy saját öngyilkosságot követnek el azzal, hogy saját kultúrájukat és saját lakosságukat nyugodtan átadják egy másik kultúra és egy erős, agresszív népesség uralmának. És ehhez tartoznak ezek a megnyilatkozások is, amelyeknek van egy közös vonásuk, ez pedig az, hogy van elég bevándorló, akkor minek kellenek magyar gyerekek. Szerintünk a családpolitika oldja meg a demográfiai helyzetet.

Talán érdemes arról is szólni, hogy mi mit tartunk családnak. A család alapját egy férfi és egy nő egymásra találása adja, a feltétel nélküli önátadás és a fenntartás nélküli elfogadás az, ami a két ember szeretetteljes kapcsolatát meghatározza, és ez ad egy olyan légkört a családban, ami a gyermek nevelésére alkalmas, és a gyermek így válhat egészséges felnőtté.

Amikor ez a hétpontos családvédelmi akcióterv nyilvánosságra került, akkor minden jóérzésű ember örömmel fogadta. Én ebből emelnék ki néhányat azért, hogy ezt újból a nyilvánosság elé tárjuk.

A családi életkezdést szolgálja a fiatal házasok gyermekvállalási támogatása, ami gyakorlatilag tízmillió forint kamatmentes, szabad felhasználású kölcsönt jelent, és a gyermekek vállalásával részben szünetel a törlesztés, részben elengedik azt. Én úgy gondolom, hogy minden családalapító fiatalnak ez örömteli, mint ahogy az idősebb generáció számára is örömteli a nagyszülői gyed bevezetése. Aki otthont teremt, annak pedig a kamattámogatott lakáscélú kölcsön kiterjesztése a használt lakásra ugyancsak egy jó hír. Beszélhetnénk természetesen a bölcsődefejlesztési programról vagy az autóvásárlásiról, esetleg a jövedelemadó-mentességről - ezt mindenki tapasztalni fogja.

Én úgy gondolom, hogy örömhír ez a magyar családoknak és az egész magyar társadalomnak. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Kérdezem a kormányt, hogy kíván-e reagálni valaki. (Jelzésre:) Novák Katalin államtitkár asszony, parancsoljon!

NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: (Nem működik a mikrofonja.) Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Nem tudom, hogy lehet-e hallani…

ELNÖK: Nem, még nem lehet. Kérném Novák Katalin államtitkár asszony…

NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Megpróbálom még egyszer. Most jó? Most jó. Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Most, hogy itt családi körben maradtunk, beszéljünk akkor a fontos kérdésekről, a családok támogatásáról, a gyermekek születésének a támogatásáról és a gyermekvállalás segítéséről. Ahogy a frakcióvezető úr is az ideológiai alapokkal kezdte, én is ezzel kezdeném. Miről is szól ez a mostani hétpontos családvédelmi akcióterv, illetve miről szól az az építkezés, amit most 2010 óta folyamatosan folytatunk? Arról szól, hogy gyermeket vállalni talán semmihez nem fogható boldogság. Semmihez nem fogható boldogság, ugyanakkor nyilvánvaló, anyagi terhekkel, kihívásokkal is jár. Ezeket az anyagi terheket, anyagi akadályokat szeretnénk csökkenteni, illetve elhárítani a gyermeket vállaló, a gyermeket váró fiatalok elől. Optimisták lehetünk, hiszen a magyar fiatalok családcentrikusak, családban gondolkodnak, házasságot szeretnének kötni, házasságban élni, és gyermekeket szeretnének nevelni. Ezért az a dolgunk, hogy amilyen akadályokkal szembesülnek, ezeket az akadályokat igyekezzünk lebontani előttük, ha ők felelős módon készülnek a gyermekvállalásra, a gyermeknevelésre.

(13.20)

Azokat pedig, akik már most gyermeket nevelnek, segítsük abban, hogy ez minél kevesebb teherrel járjon.

Frakcióvezető úr említette a nyugati kritikákat is. Én itt két dologra utalnék vissza. Az egyik az, hogy mostanában sokan készítenek riportfilmeket Magyarországról, különböző összeállítások készülnek arról, hogy milyen is az élet Magyarországon. Kiemelnék néhány nagyon kritikus elemet ezekből. „Magyarországon tele van a templom fehér emberekkel”. Ez már önmagában egy vérlázító dolog. „A dolgozó háromgyerekes szülők nem fizetnek adót.” Mintha adócsalók lennének, azért nem fizetnének adót. „A házukat a CSOK-támogatásnak köszönhetően tudták megépíteni.” És ha még ez sem lenne elég, hogy adót sem fizetnek vagy kevés adót fizetnek, a házuk építéséhez támogatást kaptak, akkor még azt is elmondják, hogy még a nyaralásukat is állami segítséggel tudták finanszírozni. Konkrétan hoztak egy példát: akik Gyulára el tudtak menni az egész családdal az Erzsébet-programnak köszönhetően. Ezek a Nyugat számára vérlázító dolgok, amit mi itt Magyarországon teszünk, és ez az, amiért például a svéd miniszter asszony felháborodottan nácizmust emleget, akkor, amikor az ő elvbarátaik, illetve azok, akikkel ők egy parlamenti padsorban, frakcióban ülnek az Európai Parlamentben, éppen összeborultak a szélsőjobboldallal Magyarországon. Úgyhogy én nem tudom, hogy a nyugatiak fejében mi van, de szerintem ott lenne érdemes a saját házuk táján sepregetni és rendet tenni.

Ha a saját eredményeinket nézzük, akkor elmondhatjuk azt, hogy húsz éve nem volt olyan magas a házasságkötések száma, mint most, húsz éve nem volt olyan magas a gyermekvállalási kedv, mint amilyen az utóbbi években volt. Tehát mondhatjuk azt, hogy Magyarországon valami pozitív irányba mozdult. S legalább ilyen fontos az is, hogy nemcsak hogy a gyermekvállalási kedv, a házasságkötési kedv növekedett meg, hanem azok, akik gyermeket nevelnek, kevésbé kell hogy a szegénység kockázatával szembe nézzenek. Ma kevésbé jelent szegénységi kockázatot a gyermekvállalás, mint jelentett tíz évvel ezelőtt.

Ezért is léptünk tovább, ezért is indítottunk egy nemzeti konzultációt a családok védelméről, amely, mondhatom azt is, hogy nem várt érdeklődést váltott ki, közel 1,4 millió ember töltötte ki a nemzeti konzultációs kérdőíveket, és válaszoltak egyöntetű igennel arra, hogy mi a magyar gyermekekben látjuk a magyar jövőt. Ezért döntött a kormány arról, hogy egy hétpontos családvédelmi akciót indít el, amely az építkezésnek egy következő állomása, és ezt az építkezést a jövőben is folytatni fogjuk.

A konkrét lépésekről. Egyrészt egy olyan, soha nem látott eszközzel segítjük a fiatalokat, amely azoknak is támaszt nyújt, akiknek nincs olyan önálló keresete még, illetve nincsen olyan családi háttér, amelynek köszönhetően az önálló életüket el tudnák kezdeni. Ezért nyújtunk számukra egy kamatmentes 10 millió forintos kedvezményes kölcsönt. Ez az ő családalapításukat segíti. És mondjuk el rögtön, ez a 10 millió forintos kölcsön teljes egészében támogatássá is válhat, tehát lehet, hogy az egészet nem kell visszafizetniük. A CSOK rendszerét is bővítettük, a hitelt elérhetővé tettük a használt ingatlanok vásárlásához is, illetve továbbléptünk a hitelek elengedésénél is, hiszen a korábbihoz képest most már a kétgyermekes családok is igénybe vehetik az 1 millió forintos hitelelengedést, illetve a következő gyermeknél, a harmadik gyermeknél már 4 millió forintot, minden további gyermeknél még 1-1 millió forintot elengedünk a hitelükből, amennyiben ez egy fennálló jelzáloghitel ingatlanfedezettel. Ilyen sem volt még Magyarországon.

Autóvásárlási támogatást adunk a legalább háromgyermekeseknek 2,5 millió forint összegben. És gondoljanak bele, kedves képviselőtársaim, hogy Magyarországon az az édesanya, aki négy gyermeket megszült vagy négy gyermeket felnevelt, soha nem fog egyetlen fillér személyi jövedelemadót sem fizetni. Azt hiszem, ez olyasvalami, amire büszkék lehetünk.

Köszönöm azt, hogy önök is támogatják a lépéseinket, és bízom ebben a támogatásban akkor is, amikor a törvények megszavazásáról van szó, az ellenzéktől is. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   1-6   7-10      Ülésnap adatai