Készült: 2024.04.25.00:01:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2019.12.17.),  77-82. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:34


Felszólalások:   71-77   77-82   83-84      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el a miniszteri választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszteri választ 115 igen szavazattal, 27 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Nacsa Lőrinc és Földi László, a KDNP képviselői, interpellációt nyújtottak be az innovációért és technológiáért felelős miniszterhez: „Mit tesz a fogyasztóvédelem a karácsonyi időszakban a vásárlók védelmében?” címmel. Földi László képviselő urat illeti a szó.

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Néhány nap múlva itt a karácsony. Az ünnepek előtti utolsó hétvégén várható hatalmas roham az áruházakban, a boltokban. Érdemes ezért szót szólni arról, mire figyeljenek fokozottabban a fogyasztók. Ebben az időszakban a fogyasztóvédelemre is nagyobb feladat hárul, hiszen a különféle lehetséges fogyasztóvédelmi problémák minimalizálása, illetve azok megelőzése, kiszűrése a fogyasztóvédelem kötelezettsége. A november közepén kezdődött és december végéig tartó karácsonyi ellenőrzések a fogyasztók anyagi és termékbiztonságát egyaránt érintik. A leggyakoribb árucikkek a karácsonyi fényfüzérek és egyéb világító dekorációs eszközök, amiket már az ünnepeket megelőző időszakban is használnak a vásárlók kinti és beltéri díszítésként egyaránt. Ezeket minden évben fokozottan ellenőrzi a Fogyasztóvédelmi Hatóság annak érdekében, hogy a biztonsági előírásoknak nem megfelelő termékek kikerüljenek a forgalomból. A fényfüzérek termékbiztonságát az üzletekben és  a vámosokkal együttműködve  a határokon is ellenőrzik. Karácsony környékén az internetes vásárlást is kiemelten figyeli a hatóság. Erre szükség is van, mivel a 2014-es 273 milliárd forintról 2018-ra 669 milliárd forintra bővült a webáruházak belföldi nettó forgalma. Az online kereskedelemnél egyebek közt vizsgálják azt is, hogy a webáruház megfelelő tájékoztatást adotte a fogyasztónak a szállítási határidőről és a jogi következmények nélküli elállási határidőről.

Tisztelt Miniszter Úr! A fogyasztóvédelem nemcsak a magyar családok részére nyújt segítséget, hanem a karácsonyi vásárokat jelentős számban felkereső külföldi vendégnek is biztonságot nyújt, hozzájárulva ezzel az országimázs növeléséhez. A Fogyasztóvédelmi Hatóság a karácsonyt megelőző időszakban fokozottabban ellenőrzi a vásárokat, üzleteket és az ajándékboltokat is. A fogyasztóvédelmi ellenőrzések során egyebek közt vizsgálják a megfelelő ártájékoztatást, az eladók hiteles mérőeszközöket használtak-e, illetve a vásárló kapotte blokkot a vásárláskor. Természetesen maga az ellenőrzés nem elég, az esetleges jogsértéseket, szabálytalanságokat  figyelemfelhívásként  a fogyasztókkal is tudatni kell.

Éppen ezért kérdezem tisztelt államtitkár urat: hogyan értékeli az eddigi fogyasztóvédelmi ellenőrzéseket? Milyen tendenciát tapasztaltak a fogyasztókat érintő jogsértések tekintetében? Milyen intézkedéseket foganatosítottak a hatóságok a fogyasztók védelme érdekében? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Schanda Tamás János államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a határozott és eredményes fogyasztóvédelmi fellépéssel is jelzi, hogy az emberek oldalán áll. Célunk, hogy a családok csakis biztonságos, a szigorú hazai és nemzetközi minőségi feltételeknek megfelelő termékekkel találkozzanak a kiskereskedelmi forgalomban, ezért a fogyasztóvédelem folyamatosan ellenőrzi a Magyarországon árusított termékeket és a kereskedelmi egységeket is egyaránt. Az ellenőrzések a biztonságot szolgálják. Ez egyrészt a vásárlók anyagi biztonságát jelenti, másrészt pedig a termékbiztonságot. Folyamatosan ott vagyunk a leglátogatottabb üzletekben, az áruházláncokban, ajándékboltokban, vásárokban. A fogyasztóvédelem ellenőrzi a webáruházakat és az applikációkat is azért, hogy megvédjük a fogyasztókat a károktól, illetve az egyéb kellemetlenségektől. A vizsgálatok kiterjednek arra, hogy megtévesztike a fogyasztókat vásárlásaik során, és hogy megfelelőe az ártájékoztatás. Az év végi karácsonyi fogyasztóvédelmi ellenőrzésekkel a kormány kiemelt célja a családok védelme, a nyugodt ünnepi készülődés feltételeinek a megteremtése.Tisztelt Képviselő Úr! Az ellenőrzések, próbavásárlások november közepétől az év végéig folyamatosak a karácsonyi vásárokban, az üzletekben és a webáruházakban is. A karácsonyi időszak alatt eddig 835 üzletet ellenőrzött a Fogyasztóvédelmi Hatóság, és 830 próbavásárlást folytatott le. Ezek közel harmadában talált kisebb-nagyobb jogsértéseket. Országosan eddig 8 millió forint bírságot szabtak ki a kollégáink. Fontos kiemelni, hogy az online kereskedelem egyre népszerűbb a vásárlók körében, ezért a karácsonyi ellenőrzésekbe ezek is beletartoznak. Az elmúlt években több mint 2300 webáruház ellenőrzése történt meg, közel ezer próbavásárlással egybekötve. A webáruházak ismételt jogsértései a korábbi évek átlagos 54 százalékáról az elmúlt években  többek között a hatósági fellépésnek köszönhetően  17 százalékra csökkentek. Az online vásárlások előtti tudatos vásárlói döntést segíti a jogsertowebaruhazak.kormany.hu adatbázis is, amely már több mint 650, jogsértést elkövető webáruház adatait tartalmazza. Ezek 78 százaléka teljesítette a határozatban foglaltakat, tehát már megfelelően működnek.

Tisztelt Képviselő Úr! A karácsony közeledtével kiemelt figyelmet szentelünk az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető termékek kiszűrésének. Folyton visszatérő veszélyforrás a fényfüzérek, világító dekorációk minősége. Ezek biztonságosságát is vizsgálja a fogyasztóvédelem. A termékeket az ITM műszaki laboratóriuma vizsgálja be. A hatóság a kereskedelmi forgalomban megtalálható veszélyes termékeket leveteti a polcokról, vagy visszahívja azokat a fogyasztóktól. Eddig 150 ezer veszélyes karácsonyi dekoráció forgalmazását tiltotta meg a hatóság. A megvizsgált 64-féle díszvilágítási termék közül mindössze 8 nyolc típus bizonyult biztonságosnak. Az áramütés kockázatát hordozó tűzveszélyes gyártmányokat levetették a boltok polcairól, visszahívták a vásárlóktól, vagy már a vámhatáron megállították és megsemmisítették. A vámhatárokon történő fellépéssel ugyanis nemcsak a magyar, hanem az uniós fogyasztókat is megvédjük.

A fogyasztovedelem.kormany.hu oldalon megtalálható a vizsgált termékek listája és a kockázatok típusa is. Tisztelt Képviselő Úr! Kérem válaszom szíves elfogadását. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a válaszát, tisztelt államtitkár úr. Elfogadom a válaszát. Kiemelném, és ezúton is megköszönném mindazon munkatársainak a munkáját, akik a fogyasztóvédelemben az elmúlt másfél hónapban tevékenykedtek, és a mi biztonságunk, a családok biztonsága érdekében tettek, hiszen nem könnyű feladatot látnak el, nem könnyű az ő munkájuk.

(16.40)

Egy dolgot kiemelnék, amit az interpellációmban nem mondtam: a gyerekjátékok ügyét, hiszen nagyon sok olyan gyerekjáték kerül be, ami életveszélyes, vagy lenyeli a gyerek, egyebek. Ezek kikerülhetnek könnyen a családokhoz. Erre is fokozottabban oda kell majd figyelni a következő napokban.

Mindenesetre önnek és munkatársainak áldott karácsonyt kívánok, és a válaszát elfogadom. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   71-77   77-82   83-84      Ülésnap adatai