Készült: 2024.04.19.04:55:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2019.12.17.),  185-188. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:35


Felszólalások:   181-184   185-188   189-192      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az innovációért és technológiáért felelős miniszternek: „Meddig hagyja még a kormányzat a kiskereskedelmi üzletek számának a csökkenését Magyarországon?” címmel. Öné a szó.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Évek óta tart a kiskereskedelmi üzletek számának a csökkenése Magyarországon. A KSH friss adatai alapján látható, hogy 2019 első félévének végén 120 500 bolt üzemelt Magyarországon, ami kétezerrel kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. Amit látunk, hogy a vidéki Magyarországon a kistelepüléseken, falvakban szűnik meg a legtöbb bolt, ennek az egyik alapvető oka a bérnövekedés és a minimálbér növekedése, amit a legtöbb esetben egy-két személyes vállalkozások már nem tudnak kitermelni. Látjuk nagyon jól, hogy a vidéki Magyarországon lassan eljutunk odáig, hogy már nemcsak orvosi rendelő nincsen, vagy iskola, óvoda, hanem lassan az egyedüli patika és bolt is bezár. Azt is láthatjuk, hogy az ezeken a településeken élők a legtöbb esetben, ha netán valamilyen úton-módon működik a helyi kisbolt, drágábban tudnak hozzájutni a napi alapvető élelmiszerekhez, mint ha nagyobb városokba bemennének.

Arra kérném államtitkár urat, hogy erre valamilyen megoldást találjanak ki, mert így is nehéz helyzetben lévő, sokszor idős, nyugdíjas vagy gyermekes családokról beszélünk, akiknek nagyon nagy gondot okoz, ha helyben nem tudják a mindennapi fenntartásukhoz beszerezni az élelmiszert vagy akár a tisztítószereket. Nem hagyhatjuk azt, hogy a vidéki Magyarország, a vidéki települések még jobban leszakadjanak, és ennek egyik feltétele az, hogy segítséget kell a mindenkori kormánynak nyújtani a kiszolgáló egységeknek, köztük a boltoknak is, hogy fenn tudjanak maradni, és ne az legyen a vége, hogy amikor már a posta, az iskola, az óvoda és a bolt is bezárt, végül halálra ítéljük ezeket a településeket. Várom megtisztelő válaszát államtitkár úrnak.

ELNÖK: Köszönöm. A kérdésre Schanda Tamás János államtitkár úr válaszol. Államtitkár úr, öné a szó.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Köszönöm a szót. Engedje meg, hogy néhány tény ismertetésével válaszoljak a feltett kérdésére.

(18.00)

A Fidesz-KDNP-kormány alatt évek óta emelkedésre, emelkedési pályára álltak a bérek, a minimálbért keresők idén már kétszer akkora bruttó bért kapnak, mint 2010-ben, ez egy jelentős különbség az önök teljesítményéhez képest. Ma több mint négy és fél millióan dolgoznak, 811 ezerrel többen, mint 2010-ben, a foglalkoztatottsági ráta 70 százalék felett van. És az is tény, hogy ma Magyarországon az emberek jelentős része, túlnyomó többsége jóval többet keres, mint az önök katasztrofális kormányzásának idején.

Tisztelt Képviselő Asszony! A béremeléseknek és adócsökkentéseknek köszönhetően több pénzből gazdálkodhatnak a magyar családok. Ennek egyértelmű jeleként 2010 óta több mint 40 százalékkal nőtt a hazai kiskereskedelmi fogyasztás. A legfrissebb adatok pedig azt mutatják, hogy 2019 októberében 6,2 százalékos a növekedés az előző év azonos időszakához képest, így elmondhatjuk, hogy már 76 hónapja megszakítás nélküli a kiskereskedelem bővülése  76 hónapja! , ebből a növekedésből pedig nemcsak a hazai és a multinacionális üzletláncok, hanem a független kis üzletek is részesednek.

Tisztelt Képviselő Asszony! Azt állítani, hogy a kormány semmit nem tesz a vidékért, több mint ferdítés. Engedje meg, hogy csak néhány fontos intézkedést említsek: átfogó segítséget nyújtunk a települések számára a „Magyar falu” programmal, a falusi CSOK-kal a magyar családok vidékre települését segítjük elő, és célzott intézkedésekkel, többek között adócsökkentésekkel támogatjuk a magyar kis- és középvállalkozásokat. Kérem válaszom elfogadását.




Felszólalások:   181-184   185-188   189-192      Ülésnap adatai