Készült: 2024.04.26.01:27:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

175. ülésnap (2020.12.14.),  149-157. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:53


Felszólalások:   141-148   149-157   158-165      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Hohn Krisztina, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mi a fontosabb?” címmel. Miniszter úr, távolléte miatt, válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat, miniszterhelyettest jogosította fel. Öné a szó, képviselő asszony.

HOHN KRISZTINA (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! 2014-ben indult egy nemzeti köznevelési infrastruktúra-fejlesztési program, amelynek keretében tornatermek, tantermek, tanuszodák épültek Magyarország oktatási intézményei számára. A program 2015-ben a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hatáskörébe került, 78 projektből áll, aminek összértéke 38,7 milliárd forint. Az EMMI-től kapott adatokból pedig kiderül, hogy 2020 augusztusáig ebből 71 beruházás meg is valósult. December 9-én a Magyar Közlönyben olvastam egy rendeletet  többet is, de ez az egyik, amely felkeltette az érdeklődésemet , ez pedig az, hogy a Gödöllői Premontrei Apátság több mint 3,3 milliárd forintot kap hitéleti és köznevelési célú beruházásra, ami mindenképpen pozitív, hiszen minden beruházás, amely egy településen megvalósul, és ettől a település fejlődik, mindenképpen jó. Ezzel szemben viszont van egy Hajós Alfréd Általános Iskola, amelynek 670 tanulója van, és épülete komoly statikai gondokkal küzd már nagyon régóta: 12 évvel ezelőtt tervben volt ennek a felújítása.

Az akkori tankerületi vezető, Eich László is nagyon fontosnak tartotta ezt a beruházást végrehajtani. Ez egyébként egy önkormányzat által felajánlott területen valósult volna meg, egy teljesen új épületet építettek volna. Kiemelt célként volt kezelve, de sajnos a vezetőt közben leváltották, és a tárgyalásokat újra kell kezdeni.

Az egyik kérdésem, hogy miért kell újrakezdeni a tárgyalásokat, ha leváltják a vezetőt  a tankerületi vezetőről beszélünk, akit nem az önkormányzat választ , illetve, hogy állami fenntartású lett az iskola, természetesen az állam kötelezett ennek a fenntartására és felújítására. Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak, miniszterhelyettesnek. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Köszönöm szépen a kérdését, képviselő asszony. Tisztelt Ház! Jó, hogy szóba hozta a nemzeti köznevelési infrastruktúra-fejlesztési programot, hiszen az ellenzék soraiból általában csak azokat a mondatokat szoktuk hallani, hogy itt minden pénzt ellop a kormány, és oktatásra, egészségügyre semmit nem költ. Elhangzott ma már, hogy egészségügyre ezermilliárd forinttal költöttünk többet idén, hiszen a járvány elleni védekezéshez ekkora költségre volt szükség az alapegészségügyi kiadásokon felül, és valóban van ez a program, amely 350 milliárd forintból 940 helyszínen valósít meg valamilyen iskolai köznevelési fejlesztést országszerte. Ez összesen 214 projekt; 51 új tanuszoda építése , hiszen azt mondtuk, hogy minden járásban kell hogy legyen uszoda, bármely járásban is születik valaki, meg kell hogy kapja az esélyét, hogy a járáson belüli uszodában tudjon megtanulni úszni , 87 új tanteremfejlesztés, 44 -bővítés és 31 új iskola- és 1 óvodafejlesztés az, amelyik ezen programunkból megvalósul. Ebből idén, novemberig 77 beruházás átadására sor került, 21 helyszínen lett új tanuszoda, 25 helyszínen új tornaterem, ezenkívül 21 iskola bővülhetett új tantermekkel, 1 óvoda újulhatott meg, és megépült 5 teljesen új iskola.

Ezeken túl a „Modern városok” programban is 6 város kért köznevelési nagyarányú fejlesztést, iskolafelújítást, -korszerűsítést, iskolaépítést.

(17.00)

Ezenkívül az EFOP-projektekben amelyeket az EMMI kezelt 2014-20 között, további 128 milliárd forintnyi fejlesztést hajtunk végre az iskolákban, és még az energetikai pályázatokból is 693 iskolaépületnek vagy kollégiumépületnek a felújítására, korszerűsítésére kerülhet sor, ebből 452 már kész is van. Általában ez külső felújítást jelent, nyílászárócseréket, tetőfelújítást.

Ezen túlmenően ad az állam egyházi fenntartóknak is támogatást; ön is a premontreieket említette. Több rend van, amely hagyományosan több száz év óta Magyarországon iskolákat tart fenn, iskolákat üzemeltet. Az egyházi iskoláknak is adunk támogatást, és nyilvánvalóan igényfelmérés után (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) haladunk iskoláról iskolára a tankerületeken belül is, ahogy a forrásokat folyamatosan föl lehet használni. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválaszra megadom a szót a képviselő asszonynak. Parancsoljon!

HOHN KRISZTINA (LMP): Köszönöm szépen. Akkor jól értettem az utolsó mondatból, hogy a Hajós Alfréd-iskolának is van lehetősége arra, hogy megújuljon vagy egy új épület készüljön? Úgy tudom, hogy komoly aggodalmak vannak, hiszen ez egy jó iskola, jónak számító iskola, ami az egész körzetből fogad tanulókat, és nagyon jó eredményeket is érnek el. És mind a szülőknek, mind pedig a pedagógusoknak komoly aggodalmaik vannak, hiszen volt már olyan, hogy alá kellett dúcolni az épületet.Mikor lát esélyt arra, hogy ha több is, mennyi idő alatt fog megvalósulni az, hogy az összes olyan állami iskola, amelynek ilyen problémái vannak, megújulhasson az uszodák építése mellett? Illetve, hogy ugye, nem kell ahhoz az államnak átadnia az iskolát az egyháznak, hogy fel legyen újítva, és hogy külön kiemelt projektként kezeljék esetleg adott esetben? Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a miniszterhelyettes urat, és mielőtt megadnám a szót, megköszönöm együttműködésüket, és az ülés vezetését átadom Lezsák Sándor alelnök úrnak.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

ELNÖK : Hallgatjuk, államtitkár úr. Viszonválaszra öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Az ön által említett problémák nyilván nem az elmúlt hét esztendőben keletkeztek. 2013 óta az állam a fenntartója az iskoláknak, és a működtetés pedig csak évekkel később történt meg, tehát az viszont az elmúlt négy-öt évet öleli csak föl. Előtte önkormányzati fenntartásban és működtetésben működtek ezek az iskolák.Magyarul olyan problémákat igyekszünk orvosolni állami fenntartásban, amelyeket önkormányzati fenntartásban nem sikerült orvosolni. Ez is mutatja azt, hogy miért volt fontos még egy olyan jó kondíciójú település esetében is, mint Gödöllő, az állami fenntartásba vétel, hiszen egyébként lehetőség sem lenne azokra a felújításokra, amelyeket ön szükségesnek mond.

Az első ütemei a nemzeti köznevelési infrastruktúra-fejlesztési programnak  ahogy ön is arra célzott  a Közlönyben megjelentek. Teljesen transzparens módon történnek ezek a fejlesztések, be lehet kerülni a következő ütemben is, mint ahogy az előző ütemben bekerültek, valamint az európai uniós pályázati forrásokból volt kisebb összegű és nagyobb összegű felújításokra is külön pályázati konstrukció az előző időszakban. Nem tudom, a tartaléklistán szerepele ez az iskola, benyújtottake pályázatot (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), de nyilván a következő években is arra fogunk törekedni, hogy ezeket a forrásokat erre felhasználhassuk, ezért is fontos, hogy múlt héten a miniszterelnök úr győzelmet aratott Brüsszelben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   141-148   149-157   158-165      Ülésnap adatai