Készült: 2024.04.19.21:06:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2018.10.29.),  23-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:15


Felszólalások:   15-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Szabó Timea, a Párbeszéd frakcióvezetője: „Aktuális ügyekről!”. Öné a szó.

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Megint aktuális ügyekről szeretnék beszélni, mégpedig Orbán Viktor készülő megszorító csomagjáról, a magyar családokat elszegényítő új Orbán-csomagról. Tudjuk jól, hogy az elmúlt nyolc év Fidesz-kormányzása alatt több, a kiszolgáltatottakba belerúgó megszorító intézkedés is volt, a munkanélküli-járadék 9-ről 3 hónapra való csökkentése, a rokkantak kisemmizése, a közmunkások minimálbér helyetti 50 ezer forintos juttatása vagy a százezreket segítő lakhatási támogatás eltörlése. Persze, Orbán Viktor ezeket taktikusan sosem nevezte megszorításnak, ez tiltott szó volt kormányzati körökben, de most a kormány kénytelen színt vallani, mert ezt az új megszorító csomagot már csak a vak nem fogja látni.Orbán Viktornak szüksége van ezekre az új megszorító csomagokra, hiszen valamiből be kell tömni a fideszes, egyre mohóbb NER-lovagok száját. Simicska Lajossal még csak-csak le tudott számolni Orbán Viktor, de az új fideszes tolvajgeneráció már kicsúszott a kezéből. Az ő fékezhetetlen pénzéhségüket már Orbán Viktor sem tudja kontrollálni. Mészáros Lőrincek, Rogán Antalok, Vajna Tímeák, Tiborcz Istvánok gátlástalansága miatt fognak újra a magyar emberek milliói szenvedni, és mivel a legszegényebbektől már mindent elvettek, most jön a középosztály.

Nézzük sorban az Orbán-csomag új megszorító elemeit. Az egyik ilyen megszorító intézkedés, ami már bekövetkezett, a kafetéria eltörlése. A kafetéria pont azoknak nyújtott segítséget, egy kis pluszt, akiknek a fizetését évek óta nem emelték. Aztán az Orbán-csomag újabb megszorításaként jön a lakáskassza megszüntetése. Teljes átverés a pénz CSOK-ba való átterelése, ráadásul a lakáskasszát pont nem azok használták fel elsősorban, akik új lakást akartak venni, hanem akik, mondjuk, tíz éve nem tudták kifesteni a panellakásukat. Tőlük veszik majd el a jövőben ezt a lehetőséget is. Megint a szegényekbe rúgnak azért, hogy majd a vagyonosoknak segítsenek.

Szintén az Orbán-csomag megszorítása a közszférában dolgozók elbocsátása. Csak az idén, tudjuk, hogy több mint 9 ezer embert akarnak az utcára tenni, jövőre pedig tovább nőhet ez a szám. A legaljasabb csúsztatás, hogy ezzel a megspórolandó pénzt majd szétosztják az ott maradó dolgozók között. Több mint tíz éve nem emelték az alapilletményt, már rég meg kellett volna emelni ezeknek az embereknek a fizetését, megint dolgozót fordítanak dolgozó ellen.

Orbán Viktor megint a dolgozó embereket sújtja tehát megszorítással, ahelyett, hogy a haverjain vagy például az államtitkárokon spórolna. A kormány alkalmazásában 66 államtitkár és 117 helyettes államtitkár dolgozik. Így nemcsak a lopással, de ezzel is sikerült az Orbán-kormánynak egy újabb rekordot felállítania.

A jövőnket érintő egyik legfájóbb megszorítást Orbán Viktor azonban az oktatásban hajtja végre, csak azért, hogy az óriási adókedvezménnyel és támogatásokkal idecsalogatott külföldi nagyvállalatok gyáraiban a magyar fiatalok újkori rabszolgaként dolgozzanak, ahelyett, hogy belőlük sikeres vállalkozók, mérnökök, közgazdászok vagy tanárok lennének.

(13.50)

A felsőoktatás fizetőssé tételével, a Corvinus Egyetem fideszes magánegyetemmé alakításával, a közoktatásból való drasztikus forráskivonással, a pedagógusok még mindig siralmas béreivel mind-mind saját céljaira spórol a kormány.

De van még ennél rosszabb is: az Orbán-kormány legveszélyesebb megszorítása az egészségügy tervezett magánosítása. A suttyomban készülő törvénycsomag rögzíti, hogy az állami egészségügy finanszírozza majd a magánellátókat, ahova persze a NER-lovagok már régen bevásárolták magukat. Csak hogy értsük, az új megszorítással Orbán Viktor hivatalosan is létrehozza a szegénykórházakat, miközben a magánkórházak vígan üzemelnek majd közpénzekből, és szedik az emberektől a tíz- meg százezreket, persze csak attól a kevéstől, akik ezt ki tudják majd fizetni. Kafetéria és lakáskassza elvétele, elbocsátások a közszférában, az oktatás és egészségügy privatizációja  ez az új lopakodó Orbán-csomag. És mindezt miért? Azért, hogy Orbán Ráhel még egy 12 millió forintos karórát vehessen, hogy Vajna Tímea még többet magánrepülőztethesse a macskáját, vagy hogy Mészáros Lőrinc óránként ne 11 millió, hanem 15 millió forintot keressen.

Orbán Viktor hazudik és hallgat a megszorításokról. Azt reméli, hogy az emberek vakok, és hogy nem fogják megérteni, hogy miről szól ez az egész. A Párbeszéd viszont azon fog dolgozni, hogy megakadályozza ezeket a megszorításokat, mert amíg Orbán Viktornak és a NER-lovagoknak semmi más nem számít, csak a lopás, a pénz és a hatalom, addig nekünk a szolidaritás és az emberség, és mi a Párbeszédben ezekért a végsőkig harcolni fogunk. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Párbeszéd és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Orbán Balázs, parancsoljon!

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Először szeretném egyértelművé tenni az ellenzéki képviselő uraknak és hölgyeknek, hogy noha egy Orbán vezetéknevű egyén válaszol a kormány nevében, ez nem egyenlő azzal az Orbánnal, akire önök gondolnak minden egyes ilyen alkalommal, úgyhogy szeretném, ha ezt a hibát a következőkben nem követnék el. (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) Csak azért gondoltam, hogy ezt egyértelművé teszem itt a felszólalás legelején, mert több Orbán vezetéknevű is van a magyar parlamentben. Képviselő asszony felszólalásával kapcsolatban pedig csak egy dolgot: azt a gépágyútüzet, azt a tulajdonképpen ideológiai mező meg átgondoltság nélküli gépágyútüzet, amit önök és ön ránk zúdított, azt én egyféleképpen tudom, ha megpróbálom, összerendezni, hogy ennek mi a mondanivalója, ennek a sok-sok intézkedésnek, egymásnak ellentmondó dolgoknak. Egyszer a lakás-takarékpénztárak ügyét támadja, aztán a másik oldalról közelíti meg a kérdést. Tehát ezt az ellenzéki gépágyútüzet, amit most öt percben hallottunk, ezt én egyféleképpen tudom ideológiailag összerendezni.

Önök olyan gazdaságpolitikát, társadalompolitikát, kultúrpolitikát támogatnak, ami nem a teljesítményre épül, hanem a teljesítményt ellenzi. Valóban, ez egy komoly és egyértelmű filozófiai különbség, és ebből tökéletesen érthető az, hogy miért ül a kormánypárti padsorokban ennyi képviselő, és miért ül az önök pártjában annyi képviselő (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.), de egyébként pedig teljes mértékben érthető, hogy a 2010 előtti rendszert szeretnék önök az MSZP-vel, a szövetségesükkel együtt visszahozni, amely pontosan ugyanerre a filozófiára épült.

Pontosan ezért volt az, hogy amikor 2007-2008-ban még a világgazdasági válságnak semmilyen előszele nem volt Magyarországon  ugyan Gyurcsány Ferenc szerint még később sem lett volna a világgazdasági válságnak magyarországi előszele, de 2006-2007-2008-ban nem volt , már akkor is azzal a politikával, amit az MSZP, az önök szövetségese és nyilvánvalóan önök is folytattak, kivették a teljesítményt. (Tordai Bence és Szabó Timea közbeszól.) Mégiscsak azért egy közös listán indultak, tehát szerintem azért a politikában ennek komoly szimbólumereje van. Tehát igazából 2006-2007-2008-ban, miközben egyébként a V4-es többi közép-kelet-európai gazdaság dübörgött, a magyar gazdaság összeomlott, és ezért a pénzügyi válság is sokkal jobban sújtotta.

Tehát pont az a társadalmi, gazdasági, politikai, kulturális rendszer, amit önök 2010 előtt felépítettek, és ami a teljesítmény teljes mértékű tagadására épül, az az, ami már akkor lábon lőtte az országot, amikor a V4-es partnerek még szárnyaltak, és a konvergenciát a nyugat-európai országokhoz képest meg tudták valósítani. És amikor beütött a válság, akkor bebizonyosodott, hogy nemhogy ez egy szociálisan érzékeny rendszer, képviselő asszony, hanem éppen ellenkezőleg, mivel a teljesítmény hiányára épül, nem pedig a teljesítményt díjazza, ezért a válságállósága is jóval kevesebb, mint annak a rendszernek. (Szabó Timea: Felsőoktatás? Egészségügy?)

Ezzel szemben mi 2010 után, valóban igaz, hogy mi másként gondolkodunk, azért, mert azt gondoljuk, hogy ha van gazdasági teljesítmény, ha jók a makrogazdasági mutatók, ha az állami költségvetés rendben van, ha az államadósság csökken, ha az inflációs számok alacsonyak, a munkanélküliség alacsony, a gazdasági növekedés 4 százalék fölötti, akkor egyrészt teljesítmény van az ország mögött, ez mindenkinek jó, másrészt viszont ezen keresztül a kormány azokat a sérülékeny társadalmi csoportokat is sokkal jobban tudja támogatni, akiket ön is említett.

Ezzel kapcsolatban hadd mondjak önnek pár adatot: 4,8 százalékos a második negyedévi gazdasági adat, 4,4 százalékos GDP-bővüléssel számolunk, 73 százalékra csökken az államadósság, 3 százalék alatt van folyamatosan a költségvetési hiány, a családi adókedvezménnyel együtt 36 százalékkal növekednek a reálbérek, csak 2017-ben 13 százalékos reálbér-emelkedés volt. Képviselő asszony, önnek is említeném, hogy a minimálbér ma 88 százalékkal magasabb, mint 2010-ben. Ez pont az a sérülékeny társadalmi csoport, amelyre önök hivatkoznak állandóan, de ezeknek a csoportoknak nem tudunk akkor segíteni, ha a gazdasági teljesítmény nincs az ország mögött.

Önök pedig olyan politikát propagálnak az alapjövedelem bevezetésével és minden olyan eszközzel, amit ön itt most felsorolt, ami kiveszi a teljesítményt. (Szabó Timea: Az egészségügy privatizációjára válaszolj!) Igen, úgy tudunk az egészségügybe és az oktatásba is több száz milliárd forinttal több forrást belerakni, hogy egy teljesítményalapú gazdaságpolitika, a magyar emberek teljesítménye az, ami ennek az előfeltételeit megteremti. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Úgyhogy arra kérem, gondolják át az ezzel kapcsolatos elképzeléseiket. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   15-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai