Készült: 2024.04.24.15:24:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2019.03.25.),  219-228. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:45


Felszólalások:   211-218   219-228   229-236      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Varga László képviselő úr, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Tiszta levegőt!” címmel. A miniszter halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Farkas Sándor államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a válaszadót. (Dr. Varga László: Igen.) Igen. Öné a szó, parancsoljon!

(15.00)

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt percekben elhangzottakkal szemben egy igazán komoly, valódi és rengeteg embert érintő problémára szeretném a figyelmet újra felhívni: ez a légszennyezés kérdésköre, amely óriási egészségügyi kockázatot jelent szerte az országban, számtalan daganatos megbetegedésért felelős, és nagyon sok korai halálesetet is okoz.Ennek kapcsán kötelezettségszegési eljárás is indult hazánkkal szemben. Intézkedési tervet várnak ebben a tekintetben a kormánytól. Nyilván adódik a kérdés is, hogy mi a helyzet ezzel.

De újra és újra felhívom a figyelmet mindig, amikor szót kérek ebben a témában arra, hogy a Sajó völgye a legszennyezettebb ebből a szempontból; szűkebb pátriám. Én Miskolcon élek, ott is születtem, és mondok még néhány településnevet: Kazincbarcika, Sajószentpéter, Putnok, amelyek számtalanszor elhangzanak, amikor sajnos a legrosszabb adatokról hallunk abban az időszakban, amikor ez sokszor előfordul.

Most tavasz van, kevesebb ilyen hírt hallunk, de most kéne szerintem nagyon komoly lépéseket tenni annak érdekében, hogy végre, hosszú évek tétovázása után megoldódjon a probléma. Gyakorlatilag 2010 óta megálltak az épületenergetikai fejlesztések, nincsenek kazáncsereprogramok. A fűtés korszerűtlen volta az egyik legkomolyabb felelőse a szállópor-kibocsátásnak. Drága a tűzifa, elavult a személygépjármű-állomány egy része, és a közösségi közlekedésben sincsenek nagy, átfogó járműcsereprogramok. Miskolcon például a Búza téren elképesztő rosszak az adatok. Ott a Volán-társaságnak nyilván a járműveit kellene végre cserélni.

Van innovatív fejlesztés is, ami javaslat volt, a Miskolci Egyetem kutatói részéről egy szmogkéményfejlesztés, amely szintén nem kapta meg azt a figyelmet és azt a támogatást, amit érdemelt volna. Azt gondolom, van tehát feladat. A kérdés, hogy mit fog végre tenni a kormány a légszennyezés csökkentése érdekében. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Köszönöm, elnök úr. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Államtitkár úr!

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: (A hangosítás nem működik.) Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány kiemelt célja a lakosság…

ELNÖK: Bocsánat, államtitkár úr! Most tessék még egyszer elkezdeni, legyen szíves!

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány kiemelt célja a lakosság egészségi állapotának javítása, ennek érdekében a népbetegségeket okozó tényezők visszaszorítása. A légszennyezettség hatásainak csökkentésére az elmúlt években jelentős lépések történtek, számos területen javult a helyzet. A levegőminőség alakulásában ugyanakkor a légszennyező anyagok helyi kibocsátása mellett számos, tőlünk független tényező játszik közre. Magyarországra az országhatáron túlról több mint 30 százalékkal több légszennyező anyag érkezik, mint amennyi távozik, ráadásul az ország medencejellege miatt a téli időszakban  és így valóban talán a Sajó-völgy ebből a szempontból még érzékenyebb  olyan anyagok fordulnak elő, amelyek ezekben a völgyekben megtelepszenek.

Mindezek ellenére természetesen továbbra is minden lehetséges intézkedést megteszünk, hogy javuljon a levegő minősége. Évekkel ezelőtt elindítottuk a kisméretűrészecske-kibocsátás csökkentésére vonatkozó ágazatközi programot. A program 2011-es indítása óta közlekedési, ipari, mezőgazdasági és lakossági szektorban számos intézkedés valósult meg mintegy 160 milliárd forint értékben.

Hazánkban a levegőbe kerülő szálló por a legnagyobb mértékben a lakossági fűtésből, avar és kerti hulladékok égetéséből, továbbá egyéb hulladékok illegális égetéséből származik. A lakossági kibocsátások csökkentésének egyik legjobb eszköze az épületek energiahatékonyságának javítása, szigeteléssel, a fűtési rendszerek korszerűsítésével, ezért folyamatosan működő támogatási rendszerünk eredményeképpen 2010 óta több mint 412 ezer háztartásban valósult meg kibocsátáscsökkentő beruházás. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Nagyon köszönöm. A képviselő úr viszonválasza következik egy percben.

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Bántóan megegyezik a térkép, ha a szociális problémákat nézzük és az ebből fakadó légszennyezési problémákat nézzük; és ha az ebből fakadó egészségügyi problémákat, haláleseteket nézzük, kifejezetten összefügg a szociális problémákkal, tehát a kérdés is a lakossági fűtéssel. Ezért kéne végre lépni. Miskolc nagyon szűk forrásokat kapott ezekből az összegekből, amelyek eddig rendelkezésre álltak a probléma méretéhez képest. De hadd mondjam el, hogy ez egy családvédelmi szempont. Ma látott nyilvánosságot egy kutatás, amely azt állítja, hogy világszerte a terméketlenségi arány növekedéséért a 2,5 mikronnál kisebb részecskeátmérőjű por és korom a felelős elsősorban, tehát ez egy nagyon fontos családvédelmi kérdés is. Egészséges környezetet kell tehát teremteni a családoknak.

Azt javaslom, államtitkár úr, hogy hozzunk létre egy programot, legyen az a neve, hogy „Stop Poros!”, és állítsuk meg a szálló port együtt, mert mindenkinek joga van tudni, hogy mennyire veszélyes. Köszönöm, elnök úr.

ELNÖK: Államtitkár úr!

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm a jó ötleteket, de maradok a műfajnál. Tájékoztatom a képviselő urat, hogy jelenleg folyamatban van egy új országos levegőterhelés-csökkentési program kidolgozása, amely kitér minden lényeges légszennyező anyag kibocsátásának korlátozására. Az új program elfogadását 2019, tehát ez év első fele vége felé tervezzük. Az ebben foglalt intézkedések számításaink szerint több mint 50 százalékkal csökkenthetik a környezeti és egészségügyi kockázatokat. Meggyőződésem, hogy a kormányzati intézkedések összehangolásával és a lakossági szemléletformálás további erősítésével kell folytatni  itt csak megjegyezni szeretném, hogy a szemléletformálást jelentős részben elsősorban az iskolai nevelés és oktatás vonatkozásában kell elkezdeni  azt a tudatos energiafelhasználást és tüzeléstechnikát, -technológiát, amellyel ennek a kérdésnek a megoldásához is hozzá tudunk járulni.

Éppen ezért meggyőződésem, hogy a környezeti ártalmak mérséklése (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) így elvégezhető. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   211-218   219-228   229-236      Ülésnap adatai