Készült: 2024.04.19.22:27:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

11. ülésnap (2022.06.14.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:41


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A Momentum képviselőcsoportjából Gelencsér Ferenc képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

GELENCSÉR FERENC (Momentum): Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Meglehetősen hamar kiderült, hogy a Fidesz-KDNP-kormány előttünk fekvő intézkedései szemben állnak azzal, amit ezek a pártok a választási kampányban ígértek Magyarország népének. Ma már nyilvánvaló, hogy a Fidesz és a KDNP megtévesztette a választókat, hamis pénzen vette, megtévesztéssel, tévedésbe ejtéssel kaparintotta meg Magyarország kormányrúdját.

Kár a szót vesztegetni arra, hogy a kormányzó pártok hányszor és milyen módon állítottak valótlant, hányszor próbálták lebecsülni az emberek képességeit, hányszor próbálták bebizonyítani nekünk, hogy kétszer kettő az hat. Egy ilyen furcsa gondolat volt a szektorális különadók, más néven az extraprofitadók kérdése is.

Tisztelt Kormánypárti Képviselők! Aki azt hitte önök közül, hogy a cégek nem fogják a fogyasztókra, tehát a magyar emberekre terhelni a szektorális különadókat, ahogy egyébként ezt meg is tette már a Ryanair, és ahogyan a Wizz Air is belebegtette, tehát aki önök közül ezt nem látta jönni, az vagy nem gondolkodott, vagy a belátási képessége meglehetősen szerény. Ez egy „közgazdaság kezdőknek” típusú példa. Azért is lep meg, hogy önök nem számoltak ezzel, hiszen többen önök közül pontosan azon a CEU-n végeztek, amelynek meglehetősen erős közgazdasági profilja van  vagy inkább volt, hiszen sikerült elüldözniük az országból. (Nacsa Lőrinc: Öt perc sétára van!)

A kormánypártok és az ellenzék között egyetértés van abban, hogy a helyzet nehéz. Itt az egyetértés véget is ér, mivel önök, mint mindig, most is külső tényezőkre fogják a gazdasági nehézségeket, pedig 12 évük lett volna arra, hogy egy gazdasági sokkhatásoknak ellenálló nemzetgazdaságot építsenek. Hát, ugye, ez elmaradt. Az ember egy kicsit úgy érzi magát, mint amikor a tücsök és a hangya meséjét olvassa. A hangya a magyar nemzet, kiváltképpen a magyar középosztály, a tücsök pedig önök, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim.

Ha már szóba jött a középosztály, egyetlen kormány sem mondhat le a középosztály megsegítéséről. Mindannyian tudjuk, hogy valójában az ő vállukon nyugszik ez az ország, őket abban a helyzetben kell tartani, ha kell, az ország minden erejét megfeszítve, hogy el tudják kerülni a szegénysorba kerülést. Ha a szakmunkásokat, a tanárembereket, a hivatali dolgozókat, a fiatal családosokat önök belenyomják a szegénységbe, és annak az esélyét is elveszik tőlük, hogy becsületes munkával, tisztességesen nevelhessék gyermekeiket, hogy erejüket megfeszítve ötről a hatra jussanak, nos, akkor lesz itt igazi csőd, akkor lesz itt igazi összeomlás.

Tisztelt Fidesz-KDNP-kormány! A szegényekkel való szolidaritás, az önök által sokszor emlegetett keresztényi szolidaritás nem azt jelenti, hogy egyre több embert taszítunk ebbe a sorba, hogy személyesen is átérezhessék más szegény emberek helyzetét. A kormány jelenleg az elszegényedés költségvetését készül elfogadni. Hiába emelkednek az árak, hiába egyre nehezebb a megélhetés, a költségvetés nem számol érdemi béremeléssel a közszférában. Önök jelenleg a magyarokkal fizettetik ki a 2022-es választási kampányukat. Önök jelenleg a magyarokkal fizettetik ki, hogy az Európai Unió visszatartja a Helyreállítási Alapot, amit megkaphatna hazánk, az EU-nak mindössze annyi a kérése, hogy ugyan már, egy kicsit kevesebbet lopjanak el belőle. (Dr. Répássy Róbert: Cseh Katalin!)

Tisztelt Képviselőtársaim! Arra a kérdésre, hogy miképpen oszlik meg a felelősség az elmúlt 12 év és az előtte lévő 8 év kormányai között, már nagyon sokszor hallottunk önöktől. Önök tulajdonképpen szinte csak erről beszélnek. De mennyiben felelős a Fidesz-KDNP-kormány a mai helyzetért? Valóban igaze az, amit a kormány szónokai elmondtak, miszerint a felelősség másokat terhel, Brüsszelt például?

A Momentum véleménye szerint a kormány nem háríthatja el tovább a felelősségét, vagy akkor ne akarjon kormányozni. Lehet olyan gyógyszert is felírni a betegnek, ami rosszabbítja az állapotát, vagy olyan áron gyógyítani meg a betegségét, hogy a fellépő mellékhatások nagyobb bajt okoznak, mint a gyógyítani szándékozott baj. Ez a költségvetés egy rossz orvosság. Ezért a felelőtlen magatartásért, ezért a dilettáns költségvetésért, ezért a szakmai szégyenért már végképp nem háríthatják elődeikre a felelősséget.

Tisztelt Ház! A Momentum parlamenti frakciója nem fogadja el azt a gyógymódot, amit a kormány ajánl, ugyanis a kormány által javasolt gyógymód minden bizonnyal a beteg halálát jelentené. A magyar emberek legnagyobb problémája ma nem az ukrajnai háború vagy a menekültválság, hanem a folyamatos létbizonytalanság.

Mi azt szeretnénk, hogy a magyar emberek ne féljenek, ne éljenek folyamatos bizonytalanságban, hogy nyugalom, béke, kiszámíthatóság legyen hazánkban. Vészhelyzet helyett biztonságra, bizonytalanság helyett kiszámíthatóságra van szükség. A kormánynak azon kellene dolgoznia, hogy garantálja a magyar emberek biztonságát, megélhetését és jólétét. Költsük a magyarok pénzét az emberek jólétére, kórházakra, iskolákra és munkahelyekre! Köszönöm. (Taps a Momentum és a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a kormány nevében Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Felszólalásában ön utalt a kormánypárti politikusok iskolázottságára és annak eredményére. Végighallgatva önt attól tartok, hogy önnek kell visszakérnie az iskolára fordított költségeket (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van!), mert sem a múlttal, sem a jelennel nincs tisztában. A múltat  bár ön említette, hogy mi előszeretettel hivatkozunk a múltra, engedelmével azt mellőzöm  ön, bár felszólalása nem ezt tanúsította, de vélhetően kitűnően ismeri.

De engedje meg, hogy a jelenről és az elmúlt egy évtizedről szóljak! A 2010-es  és ezt önök sem vitathatják  katasztrofális helyzet után az ország viszonylag nehéz világgazdasági körülmények között kilábalt abból a válságból, amibe kerültünk.

(9.50)

Kilábaltunk az eladósodottságból, a családok, az önkormányzatok, az ország eladósodottságából, és 2013-14-ben egy viszonylag egyértelmű fejlődési pályára álltunk. Ebben a körülöttünk lévő világ viszonylagos nyugodalma kétségtelenül benne volt, bár  és gondolom, erre már ön is emlékszik  a 2015-ben kezdődő migránsválság egész Európát és ezen belül Magyarországot is megrázta. Ezt a fejlődést akasztotta meg három évvel ezelőtt az a világjárvány, ami megint csak az egész világot és közte nyilvánvalóan Magyarországot is megrázta.

Minderre jött  bár ön azt állítja, hogy ez Európában és a világban nem hat; képviselő úr, kérem, hogy olvasson újságot, nézzen televíziót (Szabó Szabolcs közbeszól.), hallgasson rádiót  az ukrajnai háború; ez igenis érinti a világot, megrázza Európát, és alapvetően befolyásolja Magyarország jelenlegi helyzetét is. Befolyásolja a biztonság szempontjából, meghatározza az energiaárak szempontjából, és ezen keresztül természetesen Magyarország jelenlegi helyzetének teljes körű megítélése szempontjából is.

Egy elhúzódó háborús helyzetben vagyunk, rendkívüli időket élünk. Magyarország, a magyar kormány  az ön állításával ellentétben  ebben a rendkívüli helyzetben is alapvetően biztosítani kívánja a munkahelyeket, biztosítani kívánja a családok békéjét, megélhetését. Ennek keretei között is megvédjük a nyugdíjak reálértékét (Szabó Szabolcs közbeszól.), és ami az egész helyzetet befolyásolja, megvédjük a rezsicsökkentést. Ezek a célok tehát világosak, és ezek teljesítéséhez rendkívüli intézkedésekre van szükség.

Ez a rendkívüli intézkedés jelenleg arra az üzleti körre irányul elsősorban, amely ebből a rendkívüli helyzetből nem a hátrányokat tapasztalta meg, hanem helyzeténél fogva rendkívüli előnyökre tett szert.

Olyan extraprofitra tettek szert az energiatermelők, a bankok, a biztosítási szektor vagy az ön által is említett légitársaságok, amiben semmilyen többlettevékenység nincs, semmilyen többletköltség nincs.

Az extraprofitadó nem a normál üzleti haszon elvonására irányul, nem a normál üzleti körben minden gazdasági szereplő részére méltányosan járó profitra irányul, még csak nem is az extraprofit egészét vonja el, hanem azt a részt, amely mögött semmifajta fedezet nincs, amely kizárólag a világ, Európa és Magyarország gazdasági helyzetéből és ezeknek a vállalatoknak a helyzetéből fakad.

Kérem, gondoljon csak ennél az energiaterületnél a két alapvető beszerzési forrás, tehát a Brent-olaj és az Ural-olaj közötti árkülönbözetre. Ezek beszerzési ára és a megtermelt késztermék közötti ára között olyan nagyon számottevő különbség van, ami ezektől a vállalatoktól semmifajta többlettevékenységet nem igényel. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Ezt vonjuk el, és ezt fordítjuk közösségi célokra. Ennek a tudomásulvételét és segítését kérem. Köszönöm, hogy végighallgatott. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai