Készült: 2024.03.29.13:03:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

42. ülésnap (2018.11.19.),  1-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:18


Felszólalások:   1   1-4   5-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Szép jó reggelt kívánok, tisztelt képviselőtársaim, ezen a már a telet idéző reggelen. Az Országgyűlés őszi ülésszakának 21. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Simicskó István és Tordai Bence jegyző urak lesznek segítségemre.Köszöntöm kedves vendégeinket és mindenkit, aki figyelemmel kíséri mai munkánkat, vitáinkat.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend előtti felszólalásokkal kezdjük a munkát, ezt követően 12 óra 15 perctől 13 óra 45 percig a terveknek megfelelően kérdésekre, majd 13 óra 45 perctől 14 óra 45 percig az azonnali kérdések és válaszok órájára kerül sor, végül a napirend utáni felszólalásokkal fejezzük be mai munkánkat.

Napirend előtti felszólalásra jelentkezett „Miért?” címmel a Jobbik képviselőcsoportjából Mirkóczki Ádám képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

MIRKÓCZKI ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Nikola Gruevszki ügyét  azt gondolom, finoman fogalmazok  példátlannak tartom az elmúlt évtizedek magyar politikatörténetében, és egyelőre a kormányzati kommunikáció inkább ezt alátámasztja, semmint cáfolja.Nagyon sok mindent lehet tudni, és nagyon sok mindent nem lehet tudni ebben a kérdésben. Amit tudunk, és ami egyelőre a sajtón keresztül szivárog a nyilvánosság irányába, az leginkább egy Z-kategóriás kémfilm nagyon rossz forgatókönyvének tűnik, és nevetnénk is rajta, ha ez nem Magyarországon és nem a magyar kormány közreműködésével történne.

Elhangzott itt női ruhában való határátlépés, magánrepülő, magyar diplomataautó és sok minden más vélt vagy valós tény, egyet azonban biztosan tudunk, hogy ez az elítélt bűnöző megérkezett Magyarországra, és lényegében a Miniszterelnökség ezt a tényt megerősítette. Viszont ha ezt a tényt megerősítette, ahogy a macedón hatóságok azt is kijelentették, hogy nincs útlevele ennek az úriembernek, akkor az is biztos, hogy jogellenesen érkezett Magyarországra. Akkor jelen állás szerint azt elmondhatjuk, hogy úgy fest, a magyar kormány feladta eddigi menekültellenes politikáját, és most végre befogad egy menekültet, a kommunikációjával szemben.

A probléma ezzel szemben csak az, hogy ez az úriember nem politikai üldözött, nem vallási üldözött, nem ipari katasztrófa elől vagy éppen háború elől menekül, hanem ez az ember az igazság elől, a börtönbüntetés elől menekült.

Ha hihetünk a Miniszterelnökségnek, akkor önök ezt az embert befogadják. Noha azt állítják, hogy pusztán jogi kérdésként vizsgálják és tekintenek erre az ügyre, az azonban megállapítható, hogy ez nem igaz, hiszen ha jogi kérdésként tekintenének erre az ügyre, akkor ennek az embernek a tranzitzónában lenne a helye. Ugyanis a magyar jogszabályok és minden olyan nemzetközi szerződés, amit ezzel kapcsolatban Magyarország ratifikált és aláírt, nem írja elő sehol, és nem ad lehetőséget arra, hogy valami különleges elbánásban részesüljön ez az illető akár egy követségen vagy bármilyen hatóság előtt letett szándéknyilatkozattal, akár máshogy. Ha nincs útlevél, akkor neki bizony a határ mentén a tranzitzónában a helye, és ott kell kivárnia a menedékjogi eljárást.

Arra nagyon kíváncsi lennék, és jó lenne, ha válaszolnának, hogy a magyar kormány vagy a magyar kormány parancsára a magyar hatóság vagy hatóságok milyen szerepet játszottak ebben az ügyben, például a határátlépés kérdésében. Ha rekonstruálni akarjuk az eseményeket, akkor Macedóniától Albánián, Szerbián, Montenegrón keresztül nagyon sok ország nagyon sokféle határátlépése felmerül, de egy biztos, hogy a magyar kormány ebben valamilyen szerepet játszott. Erre lennék elsősorban kíváncsi, hogy mely minisztérium a felelős, mely minisztériumban ki és kinek adott parancsot arra vonatkozólag, hogy ezt az embert így hozzák át. Felmerülhet a külügy szerepe, felmerülhet a Belügyminisztérium szerepe, de felmerülhet a Miniszterelnökség szerepe is. Szerintem az önök elemi érdeke, hogy ezt mielőbb és egzakt módon tisztázzák.

Harmadik országbeli bukott diktátorok menekülnek így, egymástól egymásig. Tényleg ebbe a sorba akarnak tartozni? 2011-ben így fogadta be a bukott tunéziai diktátort ibn Abdul-Aziz Szaúd-Arábiába. Pontosan ugyanez volt a kronológia: ha valahol valami kényelmetlenné válik, adott esetben börtönbüntetés fenyeget, akkor megyek a haverokhoz, mert az adott esetben a saját jogszabályait felülírva is segíteni fog. Én nem gondolom, hogy Magyarországnak Európa közepén ebbe a sormintába kellene illenie, amit láttunk akár Latin-Amerikában, akár Afrikában vagy a Közel-Keleten különböző diktatúrák esetében.

Látható, hogy nem jogi ügyként kezelik, hanem politikai ügyként. Viszont ha politikai ügyként kezelik, akkor azt gondolom, az a felelős politikai hozzáállás, ha betartjuk elsősorban saját jogszabályainkat, másodsorban kölcsönös kiadatási egyezményünk van Macedóniával. A macedón hatóságok fordultak a magyar kormányhoz, hogy ezt az embert adják ki neki, hogy letölthesse jogerős börtönbüntetését két évre. Erre a kőkemény kérdésre szeretnék nagyon egyértelmű és nagyon egzakt választ kapni, lehetőleg sorosozásmentesen. Tényleg azt gondolom, hogy a saját szavazóikat, Magyarország állampolgárait tisztelik meg azzal, hogy ha ebben a példátlan botrányban egyértelmű, normális állást foglal a kormány.

Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úrnak napirend előtti felszólalására Orbán Balázs államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt levezető Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Most fog bekövetkezni az a helyzet, amikor először is mint a kormány képviselője, meg kell védenem Brüsszelt, és meg kell védenem Belgiumot, meg kell védenem a NATO-t és az európai uniós szövetségeseinket, ugyanis ha elfogadjuk az ön által felvetett logikát, mégpedig azt, hogy politikai okokból üldözött állam- és kormányfőknek nincs lehetőségük menedékjogi kérelem benyújtására, akkor bizony azt kell mondani, hogy jelen pillanatban is Belgium megszegi az erre vonatkozó szabályokat. (Dr. Varga-Damm Andrea: Volt egy kérdés!  Mirkóczki Ádám: Kérdeztem!). A Jobbikkal összefüggésben amúgy is meglehetősen furcsa meg nehezen dekódolható, bevándorlással összefüggő kérdéseket (Zaj.  Az elnök csenget.) hallani. Sajnos, ez az igazság.

(11.10)

Tehát amikor mi is arról próbálunk tájékozódni, hogy a Jobbik mit gondol a bevándorlás kérdésében, akkor itt nekünk a Kabinetirodával dolgozva össze kell raknunk egy tájékoztató anyagot, amiből az derül ki, hogy a hétfői napirend előtti felszólalásban bevándorlást támogatóként lépnek fel, a keddi napirend előtti felszólalásban pedig azt hallgatjuk, hogy a bevándorlás minden formája, úgy, ahogy van, elítélendő és a Jobbiknak is eredetileg ez volt az alapállása. Tehát innen indulunk a Jobbikkal kapcsolatban.

Ha a konkrét ügyről is szeretnénk beszélni, azért, mert képviselő úr kérdésére is válaszolnék, a konkrét ügy rendkívül fontos. A volt macedón miniszterelnök (Zaj a Jobbik soraiban.  Az elnök csenget.) menedékjog iránti kérelmet nyújtott be. Jelen pillanatban a menedékjog iránti kérelem elbírálása folyamatban van. (Dr. Brenner Koloman: A tranzitzónában?) Azt szeretném kérni, hogy ezzel kapcsolatban a folytatott dezinformációs kampányokat legyenek szívesek abbahagyni. Ön is, amit a felszólalásában említett (Mirkóczki Ádám: Én csak kérdeztem!), az, hogy a volt macedón miniszterelnök ezt nem a tranzitzónában tette meg, az a 2007. évi LXXX. törvény, a menedékjogról szóló törvény 71/A. § (7) bekezdésén alapul, amely szerint különleges bánásmódot igénylő személyek esetén a határon lefolytatott eljárás szabályai nem alkalmazhatók. (Közbeszólások a Jobbik soraiból.  Rig Lajos: Ja, mert bűnöző?)

Igen, mi azt gondoljuk, a magyar kormány azt gondolja (Az elnök csenget.), hogy mindenki, aki tíz évig az adott országban miniszterelnöki tisztséget töltött be és politikai okokból való üldözöttsége felmerül (Közbekiabálások a Jobbik soraiban.  Szávay István: Köztörvényes bűnöző!), legalábbis egy jogi eljárás alapjává kell ezt tenni, és menedékjog iránti kérelmet nyújt be, úgy, ahogy egyébként más nyugat-európai országok ezt teszik tömegével, neki lehetővé kell tenni a kérelem benyújtását, és erre egyébként a magyar jogszabályok lehetőséget adnak.

Tehát minden, ami történik, az a menedékjogi eljárás, aminek a lefolytatása most zajlik, és aminek keretében értékelésre kerül az, hogy politikai okból üldözött-e, milyen biztonsági kockázata van az ő személyére nézve, az hogy Macedóniába tartozik, ezt majd meglátjuk, hogy ennek az eljárásnak milyen következménye lesz, de azt hiszem, hogy mindenkinek joga van, és különösen joga van egy volt miniszterelnöknek ennek az eljárásnak a lefolytatásához.

Tehát amit az ön konkrét kérdésére el tudok mondani, az az, hogy sem a magyar állam, sem a magyar hatóságok nem segítették Nikola Gruevszkit a Macedóniából van kijutásban (Zaj a Jobbik soraiban.  Mirkóczki Ádám: Akkor hogyan volt? Útlevél nélkül?) Macedónia volt külügyminisztere egy külképviseleten jelezte szándékát, hogy menedékjog iránti kérelmet kíván benyújtani. A magyar jogszabályok szerint erre lehetősége van, a magyar jogszabályok szerint ezt nem a tranzitzónában kell megtenni, és a magyar jogszabályok szerint ezt megteheti úgy, hogy beutazik Magyarországra, és itt a kérelem elbírálásával összefüggésben meghallgatják a magyar hatóságok. (Mirkóczki Ádám: Útlevél nélkül?  Az elnök csenget.)

Szeretném önnek a menedékjogi törvény és a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény részletes tanulmányozását felajánlani. Biztonsági okokból tettük ezt lehetővé, úgy gondoltuk, hogy ez volt a helyes döntés, az eljárás végeredményét majd meglátjuk, és a BÁH, illetőleg a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal a menekültügyi eljárást a magyar jogszabályoknak megfelelően, a nemzetközi joggal összhangban fogja ezt megtenni. És pontosan biztonsági okokból meg pontosan egyébként a személyes adatok védelme érdekében egészen addig nem kívánunk ez ügyben további tájékoztatásokat tenni. (Zaj, közbeszólások az ellenzéki padsorokból.  Az elnök csenget.) Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   1-4   5-12      Ülésnap adatai