Készült: 2024.03.28.17:04:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2020.11.09.),  74-81. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:08


Felszólalások:   66-73   74-81   82-89      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Burány Sándor képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mi folyik itt?” címmel. Tisztelt képviselő úr, a miniszterelnök úr távolléte miatt válaszadásra Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter urat jogosította fel. Tisztelettel kérdezem önt, elfogadjae a válaszadó személyét. (Burány Sándor jelzésére:) Köszönöm szépen, hogy jelzi a képviselő úr, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Burány Sándor képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

BURÁNY SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Kedves Képviselőtársaim! Látszik, hogy minél inkább késlekedik egy-egy döntéssel a kormány, annál inkább brutális intézkedéseket kell meghoznia. Itt ültünk mindnyájan tavasszal a parlamentben, amikor arról folyt még a szó, hogy kelle, ajánlotte maszkot viselni, vagy sem. Ön, önök akkor még nagyon szkeptikusak voltak, és egyáltalán nem voltak a maszkviselés pártján; mára ebben látják az egyik csodafegyvert  a másik csodafegyverre még várnunk kell a vakcinák formájában. Az egész nyarat végiglustálkodták, ahelyett, hogy készültek volna a második hullámra. Aztán ősszel a valóság páros lábbal rúgta önökre az ajtót, hétről hétre egyre brutálisabb számok érkeztek, sajnos nemcsak a megbetegedések számának növekedéséről, hanem a halálozási számok növekedéséről is. Már a múlt héten, egy héttel ezelőtt én magam is szóba hoztam, de az azt megelőző héten is szóba hoztuk már, hogy világosan látszott, hogy az ECDC, az európai egészségügyi intézet kimutatásai szerint az utolsó két hétben százezer főre vetítve Magyarországon haltak meg Európában a harmadik legnagyobb számot produkálva emberek  jó lenne, jó lett volna erről a dobogóról lemaradnunk , és ugyanennek az intézetnek a kimutatásai szerint a tesztek tekintetében viszont az utolsó helyek egyikén kullogunk, noha ott jobb lenne dobogós helyen lenni.

Már a múlt heti kormányülésükön is dönthettek volna komolyabb intézkedésekről is. Ahhoz képest, amit akkor bejelentettek, a mai bejelentések brutálisak. Miért kellett egy hetet várni? Csak nem azért, hogy felhívják az osztrák kancellárt? És ha már felhívta Orbán Viktor miniszterelnök úr az osztrák kancellárt, akkor miért nem kérdezte meg a munkavédelmi támogatásokról? Hiszen Ausztriában a bérek 80-90 százalékát állja a kormány, ha a járvány miatt be kell zárni egy munkahelyet. Magyarországon miért nem jutottak el még idáig, mire várnak még? Várom válaszát. (Taps a függetlenek soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint említettem, Gulyás Gergely miniszter úr fog önnek válaszolni. Parancsoljon, miniszter úr, öné a szó.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ami a maszkviselési szabályokat illeti, ha jól értettem az ön felszólalását, akkor gratulált  persze nem kimondva  a tavaszi védekezés sikerességéhez, hogy tavasszal jól mértük fel azt, hogy mi szükséges az eredményes védekezéshez, és azt is jól tettük, hogy már tavasszal beszereztük mindazokat az eszközöket, amelyek a védekezéshez kellenek. Ennek köszönhető, hogy ma Magyarország mind a kórházi ágyak tekintetében, mind a védekezéshez szükséges felszerelések tekintetében a lélegeztetőgéptől a maszkokon át a kesztyűkig a válságra a legjobban felkészült, legfelkészültebb országok közé tartozik. Úgyhogy azt tudom mondani, hogy mindaz, amit a kormány tavasszal és nyáron tett, bizonyítéka annak, hogy számoltunk a második hullámmal, nem csupán mondtuk ezt, hanem sokat tettünk abban az időszakban is, amikor a fertőzés lényegesen alacsonyabb volt. Most pedig azt kell látni, hogy Európában mindenhol szigorúbb intézkedéseket hoztak, kétségkívül, a magyar intézkedések is kifejezetten szigorúak, azt szolgálják, hogy a fertőzés terjedése lassuljon, azt szolgálják, hogy a tetőzés minél magasabb értéken (sic!) legyen. Azt viszont kifejezetten nem javaslom, hogy egyes napokat válasszunk ki, hogy ha éppen a mai halálozási adatokat nézi, akkor Magyarország a 18., tehát a kilencedik legjobb az Európai Unió tagállamai között. Szerintem a védekezésnek van egy világos mércéje, ez a mérce az, hogy március óta, amióta a koronavírus megjelent Európában és Magyarországon, azóta mennyien haltak meg, mennyien fertőződtek meg, és hogyha ezeket nézzük, akkor Magyarország az Európai Unió átlagának nagyjából a felénél van az elhalálozások szempontjából, és még ennél is jobban áll a fertőzések szempontjából.

Azt tudom tehát csak mondani, hogy az emberéletek, minden emberélet pótolhatatlan és egyedi, de mégis, ha a védekezés egészét számokban akarjuk nézni  és ezt ön hozta fel , akkor Magyarország az eredményesen védekező országok közé tartozik, és ahhoz, hogy ez így legyen, kell most szigorúbb intézkedéseket bevezetnünk és kell ezeket betartani és betartatni. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Egyperces viszonválaszra Burány Sándor képviselő úrnak adok szót, és az elnöklést átadom Lezsák Sándor alelnök úrnak.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

BURÁNY SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Úr! A számok akkor mutatják Magyarországot a középmezőnyben, hogyha a tavasziakat együtt nézzük az őszi számokkal. Én az elmúlt két hét számsoráról beszéltem. Az egészen friss, mai adatok szerint állunk a harmadik helyen a halálozások számát tekintve, tehát nagyon rossz a helyzet. Ön az előbb felsorolta a védekezés eszközeit. Egyet nem sorolt fel köztük, ez pedig a tesztek lehetősége, márpedig tőlünk északra, Szlovákiában, miközben az ottani halálozási ráta a harmada a magyarnak ugyanezen statisztika szerint, az egész ország leteszteléséről döntött az ottani kormány. Önök ma eljutottak odáig  miközben hetek óta követeljük az ingyenes, tömeges tesztelést , hogy legalább a frontvonalban dolgozók egy részénél lehetővé teszik a tesztelést. Fájdalmasan hiányzik ebből a sorból a szociális munkások népes tömege, akik nem engedhetik meg maguknak azt a luxust, hogy home office-ban végezzék a munkájukat.

Tisztelt Miniszter Úr! Ingyenes, tömeges tesztelés kell, hogy meg tudjuk előzni a bajt, hiszen akik lélegeztetőgépre kerülnek (Az elnök csenget.), legjobb esetben is 50 százalékos halálozási aránnyal kell hogy szembenézzenek. Ezt kell elkerülni.

ELNÖK : Köszönöm szépen, Burány képviselő úr. Tisztelettel köszöntöm képviselőtársaimat! A viszonválasz megilleti Gulyás Gergely miniszter urat is.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Magyarország azok közé az országok közé tartozik, amelyek végig a WHO, az Egészségügyi Világszervezet protokollját követték a tesztelés ügyében. Azt lehet látni, hogy az antigéntesztek megjelenésével, bár a pontosság kisebb, de a lehetőségek viszont nyilván kitágultak, tehát most már olyan módszert is lehet alkalmazni, amely kevésbé pontos, de gyors eredményt hoz. Azt tudjuk mondani, hogy a védekezés jelenlegi fázisában indokoltnak láttuk azt, hogy a pedagógusokat és az egészségügyi dolgozókat rendszeresen teszteljük, nagyon sok munkahelyen megteszik ezt egyébként, de az meggyőződésünk, hogy a megoldás a koronavírus-járványra valóban a vakcina lesz. A cél az, hogy a kontaktokat, a kontaktok számát csökkentsük, hogyha a kontaktok száma csökken, akkor attól a fertőzés terjedése is lassul. Elsősorban nem a teszt az, amely a lassításhoz, a folyamatok lassításához vezethet, hiszen ott legfeljebb csak a meghatározott napokon, amikor a fertőzöttség már érzékelhető, lehet felismerni a vírust. A kontaktszám-csökkentés egészen biztos hogy ezekkel az intézkedésekkel elérhető lesz, ezzel sikerül kordában tartani a vírust, és mindannyian arra várunk, hogy legyen vakcina, és ezzel a védekezés eredményesen lezárható legyen.

Ha az adatokat nézzük, továbbra is csak azt tudom mondani (Az elnök csenget.), az európai uniós halálszám átlagának a felénél van Magyarország. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(13.00)




Felszólalások:   66-73   74-81   82-89      Ülésnap adatai