Készült: 2024.03.28.15:03:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2020.11.09.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:57


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az MSZP képviselőcsoportjából Harangozó Tamás képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra: „Aktuális kérdésekről” címmel. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Aktuális kérdés, hiszen veszélyhelyzet van. Veszélyhelyzet van nemcsak jogi értelemben, de veszélyhelyzet van ténylegesen is. A helyzet, a számok drámaiak.Nézzük meg, hogy hogyan is jutottunk el idáig! A tavaszi időszakban a kormány  egyébként az ellenzék többszöri javaslatára és egyetértésével  komoly korlátozó intézkedéseket hozott. A nyárra az első hullám európai viszonylatban viszonylag kevésbé érintette hazánkat. Nyáron kinyitottak a boltok, éttermek, elindultak az emberek, de már akkor lehetett tudni, hogy jön egy második hullám; no nem az a második hullám, amit a kormány tagjai sejtettek, és az Adrián keresték, hanem a koronavírus-járvány második hulláma, amire szemlátomást önök nem készültek fel. Egyéb esetben nehezen lehetne magyarázni, hogy a mai napig nincs elég influenza-védőoltás, hogy a lázmérőket, hőmérőket az iskolákban szeptember végén tudták beszerezni, hogy a járvány, úgy, ahogy van, fejre állt már a szeptemberi hónapban, és ma már gyakorlatilag nem képes beteljesíteni a feladatát, hogy a tesztek kapacitása meghaladta a tesztelendők számát, és most próbálnak utólag ezen valamit javítani.

(11.40)

A munkahelyek elindultak, az iskolákat kinyitották, a stadionok megteltek, védekezésnek pedig híre-hamva sem volt. Mindezt egy konzultációra hivatkozva, ahol az önök támogatói, a magyar lakosság körülbelül 10-15 százaléka manipulatív kérdésekre adott válaszából arra jutottak, hogy nem kell Magyarországon védekezni, a gazdaság fontosabb. Mondom a számokat a mai napon: 86 ezer azonosított fertőzött, több mint 110 ezer fertőzött összesen, elhunyt 2500 ember, kórházban több mint 6 ezer a mai napon, lélegeztetőgépen 415 fő, és ami a legborzasztóbb a közeljövő tekintetében, hogy az összes elvégzett teszt 32 százaléka pozitív lett az elmúlt napon.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ehhez képest a múlt héten veszélyhelyzetet hirdettek, és ingyenes parkolással meg éjfél és öt közötti kijárási tilalommal próbáltak időt nyerni. Illetve a múlt héten például egymilliárd forintot különítettek el Semjén Zsolt vadászati kiállításának reklámozására. Önöknek elment a józan eszük! Ez múlt héten volt. Akkor a múlt héten, amikor egyébként félmillió tesztet meg lehetett volna venni, amikor már a Győr-Moson-Sopron megyei orvosi kamara a lakosságnak szóló tájékoztatásában szó szerint ezt írta: „A koronavírus-járvány jelen helyzetében sajnos már nem lehet biztosítani a minőségi egészségügyi ellátást. Más szóval, az ellátórendszer már több helyen elérte a teljesítőképességének határát. Sőt, egyre több helyen meghaladta és a katasztrófahelyzetre érvényes szabályok bevezetésére lenne szükség.” Ezen a napon önök éppen a vadászati kiállítás reklámozására adtak pluszpénzt.

Zsiday Viktor egyébként gazdasági elemzőként továbbmegy, ő azt mondja (Németh Szilárd István: Ó, a nagy elemző!), hogy politikai okokból a kormány meg akarja úszni a járványügyi védekezést, hogy a gazdasági hatásait ennek csökkentse. Tisztelt képviselőtársaim, ennek véget kell vetni. (Németh Szilárd István több jobbikos képviselővel szót vált.  Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Önök hetek óta látják a számokat, pontosan tudják, hogy mi következik belőle. Tényleg, hogyan veszik a bátorságot, hogy mások életével játszanak?! (A beszélgető képviselők felé fordulva az elnök ismét megkocogtatja a csengőt.)

Tisztelt Képviselőtársaim! A hazardírozásnak, a semmittevésnek véget kell vetni. A miniszterelnök mai bejelentése végre érdemi lépéseket tartalmaz, ám biztos, hogy megkésett, és még mindig nem látunk semmilyen, a lakosságot érintő támogatást és pozitív további intézkedést. A mai napon ezért az ellenzéki pártok közös határozati javaslatot nyújtottak be, amelyben pontosan erre az utóbbira tesszük a hangsúlyt, hiszen ha lezárások jönnek, még nagyobb szükség lesz arra, hogy a családok, a nyugdíjasok, a dolgozók segítséget kapjanak az államtól. Ebből egyetlenegyet szeretnék külön kiemelni, ami a járványügyi védekezésre és az emberek anyagi helyzetére is megoldást ad. Tessék a 90 napra a százszázalékos táppénzt megadni mindenkinek, aki beteg lesz vagy hatósági karanténba kerül! Különben az embereket veszélyeztetik, dönteniük kell az anyagi biztonságuk és a saját vagy mások egészsége között. Ez embertelen, elfogadhatatlan, nem történhet meg. Kérjük, ezeket a javaslatokat érdemben vegyék figyelembe.

Önöktől pedig azt kérjük, látva most már a helyzetet, hogy tegyenek meg mindent a járvány megfékezéséért, tegyenek meg mindent a magyar emberek biztonsága és anyagi biztonsága érdekében, de leginkább imádkozzanak, hogy a későn meghozott döntéseik ne kerüljenek magyar emberek tömegeinek életébe. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az elhangzott napirend előtti felszólalásra a kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Magyarország talán az egyik első ország volt a világ országait tekintve, akik még az év legelején felállították az operatív törzset, amely elkezdett a járványra vonatkozó különleges intézkedéseket hozni. Bár a kormány időben cselekedett, és ezzel a járvány első hulláma ellen sikeresen tudtunk védekezni és együtt, közösen összefogva a második hullámban is ez sikerülhet, nem kapott ehhez különösebb támogatást a kormányzat az önök politikai oldaláról.Jávor Benedek, az önök egykori képviselőtársa, baloldali képviselőtársa, most Budapest képviselője Brüsszelben, azt írta, hogy ez egy relatíve olcsó és ártalmatlan járvány. Aztán Vadai Ágnes, az ön képviselőtársa azon gúnyolódott, hogy az operatív törzs nap mint nap sajtótájékoztatókat tart, és ezen  idézem, elnézést  „felesleges hülyeségek” hangzanak el. Niedermüller Péter, az ön volt baloldali képviselőtársa, most polgármester, akinek a polgármesteri hivatalában a baloldal éppen áramot lop közben, azon viccelődött, hogy a koronavírus volt a desszert, ezt aztán később törölnie is kellett. Kerpel-Fronius alpolgármesterük szintén a baloldalról azt mondja, hogy ez egy nagyon komoly félreértés, hogy a válság idején össze kell fogni és ezért nem szabad politizálni; éppen ilyenkor kell a leginkább politizálni, tehát nem az összefogásról beszélt, hanem politizálásról. A Karácsony Gergely-féle párt pártalapítványának vezetője, Büttl Ferenc azt mondta (Közbeszólások a Jobbik padsoraiból.  Az elnök csenget.), hogy a válság kezelése nem nemzeti ügy. Márpedig ez egy nemzeti ügy (Z. Kárpát Dániel: Gulyás Gergőt olvasd már fel!), mindenkinek össze kéne fogni. Barabás Richárd, szintén a Karácsony-féle pártnak a szóvivője augusztusban azt mondta, hogy a kormány adatokkal alátámaszthatná, mire alapozza azt, hogy szeptemberben második hullám lesz, amiről folyamatosan beszélnek. Kétségbe vonta a baloldali politikus, hogy egyáltalán második hullámról beszélni lehet és ennek lenne szakmai alapja. Szabó Timea itt a parlamentben Németh Athinára hivatkozott, és számtalanszor elmondta azt az álhírt, hogy Magyarországon halnak meg a legtöbben koronavírus-járvány következtében, és bírálta, hogy minek kórházi ágyakat biztosítani nagymértékben a koronavírusos betegek számára. Láthattuk, hogy akkor mekkora hadjáratot indítottak, tisztelt képviselő úr.

Önök tehát, úgy látszik, inkább naponta változtatják az álláspontjukat, vagy politikusonként más-más az álláspontjuk, egyáltalán nem következetes. Láttuk már azt, hogy az egyik baloldali párt benyújtott egy határozati javaslatot, majd rá pár napra visszavonta a koronavírus-járvány elleni védekezéssel kapcsolatban. Benyújtanak egy népszavazási kérelmet a koronavírus-járványra hivatkozva, majd visszavonják a népszavazási kérelmet a koronavírus-járványra hivatkozva, tisztelt képviselő úr. Önök részéről minden és mindennek az ellenkezője is elhangzik, kapkodnak, és csak a kormányon próbálnak politikai fogást találni, nem pedig a járvány elleni védekezést érdemben segíteni.

A magyar védekezés eredményességét mutatja, tisztelt képviselő úr, hogy ha az egymillió lakosra vetített elhunytak számát nézi, akkor sajnálatosan ez a szám Európában nagyon magas, 431. Magyarországon szerencsére azért ennél jóval alacsonyabb, 249. Sajnáljuk nyilván ezt a számot is és örülnénk, ha Európa minden országában nem kéne ilyen helyzetről beszélni, de mégis ez van.

Ha megnézi Írországot, Romániát, a másfélszeresét találja, Csehország, Hollandia szintén magasabb, Svédország, Franciaország két és félszerese, Olaszország is magasabb, az Egyesült Államok vagy az Egyesült Királyság háromszorosa a magyar számnak, Spanyolország, Belgium pedig még nagyobb, Belgium négy és félszerese, ötszöröse a magyar számnak. De ha a fertőzöttek számát nézi százezer lakosra vetítve, ott is az uniós szám 1760, míg Magyarországon 1122, tehát az Unióban ez a szám is a másfélszerese a magyar számnak, tisztelt képviselő úr.

Azt is láthatja, hogy Európában minden országban… (Dr. Harangozó Tamás: A táppénzre kapok választ?)  Európában minden országban naponta dőlnek meg a rekordok, tisztelt képviselő úr. Franciaországban 90 ezer új fertőzött lett egy nap alatt, ami abszolút rekord, két régió kórházai megteltek. Azért ritkán láthattunk olyat, tisztelt képviselő úr, hogy annyira megtelnek a kórházak, és annyira eléri a kapacitásának a határát egy-egy ország egészségügyi rendszere, mint Belgium és Franciaország, hogy Németországba szállítják át a betegeket.

Ehhez képest köszönet és elismerés illet meg minden magyar kórházi dolgozót, mindenkit, aki a kórházak irányításában közreműködik, hogy Magyarországon minden beteg számára van kórházi ágy, van szükséges eszköz, és van megfelelő számú egészségügyi személyzet, van, ahol átvezényléssel, van, ahol anélkül. Túlléptük az 1,2 milliót a tesztelések számában is, azért, hogy ezeket az eseteket elkerülhessük, hiszen Franciaországban már a rákbetegek között is szelektálnak, hogy ki az, aki azonnal kaphat ellátást és ki az, aki később. Olaszországban és más országokban pedig még rémisztőbb példák lehetnek. Azt hiszem, itt lenne az ideje az összefogásnak, nem pedig a politikai vagdalkozásnak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai