Készült: 2024.04.26.01:17:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

25. ülésnap (2018.10.01.),  55-61. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:17


Felszólalások:   47-55   55-61   61-67      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadjáke a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) A Ház a választ 115 igen szavazattal, 42 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Vadai Ágnes, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: „Kaspersky Lab már nincs, de orosz titkosszolgálati vezető családja még igen?” címmel. Képviselő asszonyé a szó.

DR. VADAI ÁGNES (DK): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Fél év sem telt el azóta, hogy ebben a Házban arról beszéltem önöknek, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelent a moszkvai székhelyű Kaspersky Lab vírusirtójának használata az állami gépeken. Önök tagadtak, mentegetőztek, „elmúltnyolcéveztek”, aztán két hónappal később csendben kiadtak egy kormányrendeletet a Kaspersky szoftverének állami gépeken való betiltásáról. Na, ugye!  ahogy mondani szokás.Ezzel persze nem ért véget a bimbózó nász az orbáni lúzerkormány és a putyini Oroszország között. Az Orbán-rendszer letelepedési kötvényét ugyanis a hírek szerint nem csak a szír diktátor pénzembere vagy az illegális migrációval foglalkozó nemzetközi terrorszervezetek tagjai szeretik. Kiderült, hogy önök letelepedési kötvényt adtak Szergej Nariskin családjának, aki történetesen az orosz hírszerzés egyik vezetője. (Arató Gergely: Hihetetlen!  Moraj az ellenzéki padsorokban.) De önök beengedték az orosz alvilág egyik kulcsfiguráját is, Dimitrij Boriszovics Pavlovot. De tovább is van, mondom még! A finn hatóságok egy héttel ezelőtt 17 helyszínre száz rendőrrel vonultak ki, hogy elkapjanak egy Finnországban élő orosz üzletembert. Az illetőt pénzmosással és adócsalással gyanúsítják.

Ennél azonban sokkal érdekesebb, hogy leselejtezett finn hadihajókat és stratégiai fontosságú finn szigeteket vásárolt fel az elmúlt években. Milyen érdekes, hogy a magyar sajtó információi szerint önök neki is letelepedési kötvényt adtak! A finn sajtó is megerősítette, hogy az orosz katonai érdekek mentén ténykedő üzletembernek magyarországi tartózkodási címe van.

Ha Magyarországra jössz, terroristának, bűnözőnek vagy kémnek kell lenned, különben nem engedünk be!  kár, hogy nem ezt írták az óriásplakátokra.

Tisztelt Képviselőtársak! Nagyon úgy tűnik, hogy Kádár elvtárs és Brezsnyev elvtárs egykori csókja visszafogott előjáték volt ahhoz képest, amit most önök az oroszokkal művelnek. Kérdezem ezért önt, államtitkár úr  sajnálom, hogy Pintér Sándor belügyminiszter úr nincsen itt , miért nem történt meg a letelepedési kötvényesek nemzetbiztonsági ellenőrzése. Ha meg megtörtént, akkor kirúgtáke már a teljes apparátust  beleértve a politikai vezetőket is  alkalmatlanság miatt? Pótoljáke utólag az átvilágításokat? Kérdezem továbbá, hány orosz kémet, hány terroristát, hány nemzetközi bűnözőt engedtek be Magyarországra az európai magyarok tudta nélkül.

(14.40)

Államtitkár Úr! A válaszát, kérem, kezdje azzal, hogy lehetővé teszi számomra, hogy megtekinthessem, kik azok, akik velünk együtt élnek, akiket önök beengedtek letelepedési kötvénnyel. Ha nincs takargatnivalójuk, akkor nyilván ennek nem lesz akadálya. (Arató Gergely: Így van!) Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Egyet sem engedtünk be, tisztelt képviselő asszony, hogy válaszoljak mindjárt a kérdéseinek a leglényegesebbjére. A letelepedésikötvény-program ellenőrzési mechanizmusában feladatot ellátó, végrehajtó belügyminisztériumi szervek minden esetben a magyar törvények betartásával, Magyarország törvényes érdekeit szem előtt tartva járnak el. Ez vonatkozik arra az esetre is, ha a letelepedési joggal rendelkező személy körülményeiben változás áll be, ilyen esetben is lehetőséget biztosít a törvény a magyar nemzeti érdekek érvényesítésére. A letelepedésikötvény-programban részt vevő személyek mindegyikét átvizsgálták a hatáskörrel rendelkező szervek. A letelepedési kötvényt benyújtók négyszeres szűrőn mennek át, vizsgálta őket a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal, a rendőrség, a Terrorelhárítási Központ és a szakszolgálatok is.

A jogszabály lehetőséget biztosít a letelepedési engedélyek felülvizsgálatára is. Azokban az esetekben, amikor kiderült, hogy a letelepedési engedéllyel rendelkezők vonatkozásában nemzetbiztonsági kockázat állt fenn, az engedélyeket felülvizsgáltuk, és azokat vissza is vontuk.

Azt, hogy a letelepedési kötvénnyel rendelkezők nyilvántartásába ki tekinthet be, tisztelt képviselő asszony, a jogszabályok, a magyar törvények határozzák meg, mi ezeket a törvényeket végrehajtjuk. A Belügyminisztérium irányítása alatt álló szervek mindenben a hatályos jogszabályoknak megfelelően jártak el a letelepedési engedélyek kiadása során, ezt az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottságának elnöke a bizottság 2018. szeptember 17-ei ülését követően is megerősítette, tisztelt képviselő asszony.

Ami pedig a finnországi esetet, a Finnországban történteket illeti, egy Finnországban élő orosz üzletember gazdasági ügyeit ne kérje számon a magyar kormányon.

Amennyiben további információt szeretne, akkor az a tiszteletteljes javaslatunk, hogy forduljon bizalommal a finn hatóságokhoz, ha pedig a sajtóhíreken túl, amelyeket itt említett, konkrét bizonyítékai is vannak, tegyen feljelentést. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Ismét a képviselő asszonyé a szó.

DR. VADAI ÁGNES (DK): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az alapján, amit ön elmondott, nagyobb a baj, mint gondoltuk. Ha négy állami szerv is átvilágította azokat, akik letelepedési kötvényt kaptak, mégis terroristákat, bűnözőket és orosz kémeket engedtek be Magyarországra, akkor valaki nagyon súlyosat hibázott. Most az a kérdés, hogy ott a szakmai feladatot végzők vétetteke hibát, vagy utasításra kellett eljárniuk. Őszintén szólva, államtitkár úr, azt gondolom, az európai magyaroknak, a magyar állampolgároknak joguk van tudni azt, hogy kikkel élnek együtt. Jelen pillanatban annyit tudunk, hogy önök beengedtek terroristákat, bűnözőket, emberiesség elleni bűncselekményeket elkövető személyeket, orosz kémeket. Van az a pénz, államtitkár úr, amiért képesek erre? Van az a pénz, amiért képesek semmibe venni hazájuk érdekét? És van az a pénz, amiért hajlandóak a magyarok biztonságát kockáztatni?! (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Hidd el nekem, van!) Ez a válasz elfogadhatatlan.

Azt pedig, azt gondolom, mindenkinek joga van tudni, hogy kikkel élünk együtt, ezért meg kell mutatni a magyar polgároknak a letelepedésikötvényesek (Az elnök kikapcsolja a szónok mikrofonját.) listáját. A választ nem tudom elfogadni. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: A képviselő asszony nem fogadta el a választ. Kérdezem, hogy elfogadják-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) A Ház 117 igen szavazattal, 40 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a választ elfogadta.

Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszterhez: „A Duna élővilágát vagy a gazdaságos működtetést áldozzák föl Pakson, vagy mindkettőt?” címmel. Képviselő asszonyé a szó.




Felszólalások:   47-55   55-61   61-67      Ülésnap adatai