Készült: 2024.04.24.08:18:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2020.03.23.),  32-35. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:29


Felszólalások:   28-31   32-35   36-39      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Tóth Bertalan következik; Jakab Péter után pedig Hollik István.

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Együttműködésről nem itt az ellenzéki padsorokban kezdtünk el beszélni, hanem a miniszterelnök beszélt az operatív törzs ülése utáni sajtótájékoztatón. És ezt követően itt a viszonválaszában viszont több millió embernek a kinyújtott kezét ütötte el az együttműködés keretében, hiszen egyértelművé tette, hogy neki megvan a 133 katonája, ránk itt nincs is szükség, ezt a csatát ő egyedül meg fogja vívni. Ha mi nem vagyunk hajlandók azt feltétel nélkül elfogadni, amit idetesz az asztalunkra, akkor ebben ő nem számít a mi együttműködésünkre.

Teljesen félreértették azt, amiről én beszéltem a bizalom kérdésében. (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból: Hazudsz!) Ma Magyarországon van több millió választópolgár, aki nem akar önöknek határidő nélküli felhatalmazást adni a rendeleti kormányzásra. Lehet ezt jogi csűrcsavarral megmagyarázni, lehet ezt elmondani, hogy ez nem így van, meg nem úgy van, ma több millió ember úgy gondolja, hogy önök ezzel a felhatalmazással biztos vissza fognak élni. Nem biztos, hogy mi is úgy gondoljuk, de ma több millió ember így gondolja. Ezért tettük azt a javaslatot, hogy építsünk be egy határidőt ebbe a törvénytervezetbe, amit az Országgyűlés…  egy határidő után meg tudja tárgyalni azokat a kormányrendeleteket, amelyeket, szeretném önöknek jelezni, hogy itt az Országgyűlésben is megtárgyalhattunk volna, a veszélyhelyzet kihirdetése nélkül is megtárgyalhattuk volna, amellett, hogy egyetértünk a kihirdetéssel.

Ne haragudjanak, házszabálytól való eltérést kérnek ma tőlünk. Miért nem kértek tőlünk a gyes és a gyed meghosszabbítására házszabálytól való eltérést? Miért nem kértek a végrehajtások felfüggesztésével kapcsolatban? Miért nem kértek a távoktatás elrendelésével kapcsolatban? Ne haragudjanak, itt ülünk ebben a teremben  ha nem ebben, a másikban , itt vagyunk, és az önök rendelkezésére is álltunk. Nyugodtan behozhatták volna ezeket törvény formájában, az Országgyűlés ezeket megszavazta volna. Csak ez megint az önök álságos politikai hadjárata az ellenzéki politikusokkal szemben, hogy azt bizonyítsák, hogy amit önök mondanak, az biztos csak úgy lehet helyes, amit mi mondunk, az pedig a vírus szolgálatában áll. Ne haragudjanak, önök azok, akik szétrombolják azt az együttműködést, amit mi felajánlottunk, kinyújtottuk a kezünket sok millió magyar választópolgár nevében. Semmi mást nem kellett volna tenniük, mint ebbe a törvényjavaslatba beírni azt, hogy június 30-án az Országgyűlés megtárgyalja az önök által hozott rendeleteket. Ez az egyetlenegy, amit kértünk. És ha ennek objektív akadálya van, még mindig meg lehet hosszabbítani, vagy elektronikus úton lehet róla szavazni. Ez volt az, amit mi kértünk önöktől, semmi más. És erre mondtak nemet, erre mondott az önök miniszterelnöke nemet.

És rátérve arra, hogy a javaslataink közül sok megjelent a kormányzati intézkedésekben, igen, ennek természetesen örülünk, de ebben is egy óriási nagy félreértés van, mert amit önök előrevetítenek, hogy itt recesszió lesz és hosszú távú felkészülés arra, hogy a gazdaságot újraindítsa az egész világ, Európa és köztük Magyarország is, ettől függetlenül emberek veszítik el az állásukat, és ezek az emberek ma 3 hónapig számíthatnak arra a megalázó álláskeresési járadékra, ami most a törvényben meghatározásra került. Éppen ezért követeljük azt, hogy emeljék meg az álláskeresési járadékot, és hosszabbítsák meg annak a folyósítási idejét.

És mi nem feltétlenül béremelést követeltünk, bár ezt már rég meg kellett volna tenni önöknek az egészségügyben. Ne haragudjanak, nézzék meg, hogy az elmúlt években GDP-arányosan mennyi forrást vontak ki az egészségügyből! Mondhatják itt, hogy ennyi milliárddal több, meg annyi milliárddal több, csak éppen a GDP-növekedés arányában sokkal kevesebbet tettek mind az egészségügybe, mind az oktatásba. A környező országok rég lehagytak minket ebben a tekintetben, és most kell rohangászniuk, hogy ezt az ellátást valamilyen szinten rendbe tudják tenni, hogy kezelhesse ezt a válságot.

Mi azt mondtuk, hogy ha a rendőröknek járt az egyszeri juttatás, járjon az egészségügyi dolgozóknak is, adjanak nekik is 500 ezer forintot, és a szociális ágazatban dolgozóknak is, akik most ott vannak a frontban. Ne csak védőfelszerelést, erősítsék meg az ő megélhetésüket, hogy ne kelljen azon gondolkodni, hogy a küzdelemben hogyan teremtik majd meg otthon a megélhetést. Ezek azok a javaslatok, amelyekhez ragaszkodunk, és kérem, fontolják meg; még van idő, fontolják meg ezt a határidőkérdést, és abban az esetben konszenzusos döntést tud hozni a parlament. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Nem egy túl hosszú törvényjavaslat, ami az Országgyűlés asztalán fekszik, és eléggé világos és egyértelmű mondatokat fogalmaz meg. Nem körmönfont szabályok, nem utaló szabályok vannak benne; teljesen egyértelmű mondatok vannak benne, amik azt mondják ki, amit már a mai napon Kocsis Máté frakcióvezető úr is idézett a 2. § (2) bekezdésében, hogy a kormány ezt a rendkívüli jogkörét szükséges mértékben, az elérni kívánt céllal arányosan, a rendelet szerinti humán járvány megelőzése, tehát a koronavírus-járvány megelőzése, kezelése, felszámolása, továbbá káros hatásainak megelőzése, illetőleg elhárítása céljából gyakorolhatja. (Tordai Bence közbeszól.) Pontosan itt van egzaktul leírva, hogy nem más kérdésekre van ez a felhatalmazása a kormánynak, csak arra, amit az elmúlt napokban is tett, akkor, amikor meghozta azokat az intézkedéseket, amelyekkel az oktatás teljesen más módra váltott át; amikkel a határokat lezárta a kormány; amikkel a rendezvényeket betiltotta a kormány; amikkel a szórakozóhelyeket, kulturális intézményeket bezárta a kormányzat. Ezek pontosan azok az intézkedések, amelyek az emberek egészségét, életét védik, és azok az intézkedések  a különböző adókedvezmények, halasztások, kedvezmények kapcsán , amelyek pedig az emberek és a gazdaság, a családok talpon maradását segítik. Ezek voltak eddig is ezek az intézkedések. Ezeket erősíti meg ez a törvényjavaslat, és ezen a területen ad egy felhatalmazást, méghozzá tartalmi korláttal is és időbeli korláttal is, hiszen csak a veszélyhelyzetnek, a járványügyi helyzetnek a megelőzése, kezelése, felszámolása, elhárítása céljából és az ezekhez kapcsolódó gazdasági intézkedések céljából kapja meg a kormány ezt a felhatalmazást.

Azt külön köszönjük önnek, hogy a vasárnapunkat még megörvendeztette egy külön nyelvtanórával a teljhatalom és tejhatalom keretében.

(15.40)

De ez pontosan ráirányította a figyelmet arra, hogy ez egy korlátozott felhatalmazás mind időben, mind tartalomban. Egyáltalán nem igaz az, amit önök mondanak, hogy a kormány mostantól megtehet bármit. A kormány megtehet mindent annak érdekében, hogy ezt a vírust megpróbálja minél kevésbé kockázatossá tenni, és utána megpróbálja az életet a rendes kerékvágásba visszaállítani. Csak és kizárólag erre vonatkozik ez a törvényjavaslat, semmi másra. Önök pedig pontosan azért, hogy ezt a nemzeti ügyet, a vírussal szembeni küzdelem nemzeti ügyét lerántsák a napi politikai sárdobálós szintre, mindent belemagyaráznak ebbe a törvénybe, ami nincs benne. Ez egy mondat, mindenki el tudja olvasni, nagyon egyértelmű, nagyon világos. Ezért magyaráznak önök bele mindent, ami nincs benne, hogy ez miféle általános felhatalmazást jelentene a kormányzat számára. Semmi ilyen nincs benne. Ez a szöveg nagyon jól körülhatárolt, a vírus elleni küzdelemre, az emberek és a gazdaság felszín felett tartására való felhatalmazás. Semmi több, semmi más.

Az más kérdés, hogy önök olyan politikai helyzetbe kerültek, hogy mindnyájan Gyurcsány Ferenc politikáját kénytelenek követni, és ő mindig, minden alkalommal a legszélsőségesebb kormányellenes álláspontot képviseli. Azt mondja, hogy nincs alku Orbánnal, emlékezhetünk, kiírták nagy betűkkel, és önök most már nem tehetnek mást, mint hogy mögötte sorakoznak föl. S még ha úgy is gondolták volna, mert hallottuk a Fidesz frakcióvezetőjétől, hogy voltak olyan pillanatok, amikor felcsillant a konszenzus lehetősége  milyen jó lett volna, az emberek mennyivel nyugodtabbak lennének, és nagyobb biztonságban éreznék magukat! Megvolt a konszenzus lehetősége, de jól látjuk, hogy a volt miniszterelnök csak a konfliktus kiélezésében érdekelt, és számára nincs nemzeti ügy. Ahogy nem volt a határon túli magyarok esetében, ugyanúgy nincs ebben a kérdésben sem. Önök pedig az ő foglyaivá váltak.

Ami az egészségügy és az oktatás kiadásait jelenti, tisztelt képviselő úr: sokszor elhangzott itt a parlamentben, egyedül az önök kormányzása volt az, amely 2010 előtt az OECD kimutatása szerint az egy főre eső GDP-arányos egészségügyi költéseket csökkentette. Nem volt más ilyen ország, a legfejlettebb országok közül egy sem. Az azóta eltelt időszakban, amikor ugyanezt a hétéves időtávot 2010 után vizsgálták, akkor a hetedik legnagyobb mértékű növekedés Magyarországon volt, mert 770 milliárd forinttal növeltük az önök költségvetéséhez képest az egészségügyi kiadásokat. És ugyanígy több mint 500 milliárddal növeltük az oktatási kiadásokat; csak az oktatási bérre 350 milliárddal többet költünk idén, mint költöttünk 2010-ben az önök által elfogadott költségvetésben. Ez a helyzet is pontosan mutatja, nagyon fontos döntés volt az, amikor azt mondtuk, hogy ebben a ciklusban az egészségügyben az ápolók bérét 72 százalékkal emeljük. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   28-31   32-35   36-39      Ülésnap adatai