Készült: 2024.04.23.08:20:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2020.03.23.),  177-184. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:14


Felszólalások:   167-176   177-184   185-192      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet és Ungár Péter, az LMP képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a pénzügyminiszter úrnak: „Leállítjae a kormány a presztízsberuházásokat a válság kezelése érdekében?” címmel. Miniszter úr a távolléte miatt válaszadásra Tállai András államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem Ungár Péter képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét. (Ungár Péter jelzésére:) Igen. Öné a szó.

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Az a helyzet, hogy a költségvetés szempontjából értelemszerűen teljesen drasztikus változásokat jelent az a helyzet, amit a koronavírus okozta gazdasági válság jelent. Ez a helyzet azt jelenti, hogy sok dolgot  s most ne menjünk bele abba a vitába, hogy azok mennyire jó vagy rossz dolgok, amiket a kormány mint nagyberuházást kitalált az elmúlt időszakban  értelemszerűen el kell halasztani vagy le kell állítani azért, hogy valamilyen forrás legyen azokra a részben gazdaságvédelmi tervekre, amiket önök már bejelentettek, részben pedig azokkal kapcsolatban, amiket remélhetőleg be fognak még jelenteni a továbbiakban. Továbbá az a helyzet, hogy a magyar gazdaság struktúrájáról is sok mindent elmond az, hogy ebben a válságban milyen hatással lesz ránk a többi országban is bekövetkező válság. Tudjuk, hogy Magyarország gazdasága mennyire függ a német autóipar teljesítésétől, függ a német gazdaságtól összességében. A német költségvetési intézet legutolsó prognózisa az volt, hogy akár 5 százalékos GDP-csökkenést is okozhat a koronavírus-válság.

Azt kérdezném államtitkár úrtól, hogy milyen nagyobb beruházásokat fognak leállítani vagy elcsúsztatni azért, mert ez a vis maior esemény megtörtént, illetve mennyiben gondolják azt, hogy a magyar gazdaságot lehet reziliensebbé, a többi országtól egy kicsit kevésbé függővé tenni azért, hogy a más országokban történő gazdasági válságnak ne legyen különösen nagy hatása Magyarországra nézve. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Tállai államtitkár úrnak.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A kérdése a presztízsberuházások leállításáról szól, és arról, hogy az abból megtakarított forrást kell majd a gazdaság fejlesztésére fordítani. Megmondom őszintén, hogy én ezt politizálásnak minősítem, nem pedig összefogásnak és segítségnek. Válságban vagyunk, mondja ön is, és hogy a vírus elleni küzdelem mindenképpen arra mutat, hogy nagyon komoly gazdasági kihatásai lesznek, ugyanakkor nem nevez meg egyetlenegy presztízsberuházást sem. Viszont amiről én meg tudom önt nyugtatni, az az, hogy a költségvetés átalakítása, eltérítése folyamatban van, a munka megkezdődött. Megkezdődött a pénzügyi akciócsoporttal, amit a miniszterelnök hozott létre, Varga Mihály vezetésével. Ez vonatkozni fog a 2020-as költségvetés tartalékainak és egyéb forrásainak a feltárására, illetve a vírus elleni küzdelem védekezésének a pénzügyi biztosítására, valamint a majdan szükséges gazdasági válság kezelésére, a gazdaság újraindítására, és ez igaz a 2021-es költségvetésre is, ami még tervezés alatt van.

Azt gondolom, önnek nem kell attól tartania, hogy ez a kormány nem fogja tudni kezelni a pénzügyi-költségvetési kérdéseket, hiszen az elmúlt tíz év erről szólt, különösen az első néhány év: a devizahitelből való kivezetés, a rezsicsökkentés megoldása, a gazdaság beindítása, a munkanélküliség felszámolása. Úgy gondolom, hogy a kormány, a Pénzügyminisztérium, a pénzügyminiszter úr meg fogja találni a költségvetésben azokat a forrásokat, amelyek a gazdasági válság kezelésére szükségesek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Ungár Péter képviselő úr viszonválasza következik.

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Nem gondoltam volna, hogy ön ezt az elvárást fogja az irányomban megfogalmazni, de tudok ilyen beruházásokat mondani. Gondolom, nem fogja megdöbbenteni, ha elmondom, hogy az LMP álláspontja szerint Paks II. bővítése nem a megfelelő módja a pénz elköltésének. Feltételezem  hiszen ennyi csörtét már lefolytatott államtitkár úr is LMP-s képviselőkkel , hogy ez önmagában nóvumot nem jelent. Arra a kérdésre ugyanakkor nem válaszolt, államtitkár úr, hogy azért, hogy nekünk legyen töretlen bizalmunk a kormány iránt gazdasági kérdésekben, mit fog a kormány megtenni azért, hogy a lehető legjobban védje a belső tőkeképző képességet. A nagyvállalati beruházásokat 15 milliárddal tervezte támogatni a kormány a költségvetésben, körülbelül ilyen összegről beszélt a Pénzügyminisztérium. Véleményünk szerint ez a 15 milliárd egyszerűen jobb helyen lenne a magyar kis- és középvállalkozásokban, akik elsősorban és a leginkább elszenvedik ezt a válságot. Kérem, hogy a kérdésnek erre a részére is válaszoljon. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz illeti meg államtitkár urat.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Azt gondolom, hogy ha valaha szükség volt Paksra, akkor ezen fejlemények hatására tessenek átgondolni, hogy inkább támogassák ezt a beruházást, mert az ország energetikai biztonsága megköveteli azt, hogy a paksi beruházás meg tudjon valósulni. Ha megengedi, én még nem arról szeretnék beszélni, hogy mit fog majd dönteni a kormány, hanem arról beszélnék, hogy lényegében négy nap alatt, öt nap alatt milyen döntéseket hozott annak érdekében, hogy megmentse a magyar gazdaságot, megmentse a magyar családokat, megmentse a magyar vállalkozásokat. Úgy gondolom, Európában is példa nélküli az a döntéssorozat, amelyet a miniszterelnök úr bejelentett, amely adómoratóriumról, hitel-visszafizetési moratóriumról, a családok megsegítéséről szól. Azt gondolom, hogy példaértékű lehet bármely európai ország számára, ami az elmúlt napokban történt Magyarországon.




Felszólalások:   167-176   177-184   185-192      Ülésnap adatai