Készült: 2024.04.26.01:27:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2018.11.05.),  196-205. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:59


Felszólalások:   188-195   196-205   206-215      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm az államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Aradszki András, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Hogyan alakul idén a települési önkormányzatok támogatása?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Pogácsás Tibor államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy személyesen a miniszter úrtól kéri a választ.

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Igen.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr.

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A Fidesz-KDNP-kormány, ahogy eddig is, idén is támogatja az önkormányzati fejlesztéseket, ezek között bölcsődei, óvodai, védőnői, orvosi, illetve sportintézmények, valamint belterületi utak, járdák felújítását. Az évenként kiírt fejlesztési célú pályázatnak három fő célja van: a kötelező feladatot ellátó intézmények fejlesztése, felújítása, sportlétesítmények fejlesztése, valamint a belterületi utak, járdák és hidak felújítása. Az így elnyert források felhasználására az önkormányzatoknak két évük van. Fontos itt megemlítenem, hogy 2010 óta jelentősen nőtt, majdnem megduplázódott ez az önkormányzati fejlesztések támogatására fordított keretösszeg, amivel támogatást kaptak a települések bölcsődei, óvodai, iskolai infrastrukturális fejlesztésekre, felújításokra. Ez az összeg tavaly már majdnem 7,5 milliárd forint volt. Idén például 3 milliárd forintból 99 településen kezdődhet el az önkormányzati tulajdonú óvodai és bölcsődei konyhák fejlesztése, ezzel segítve a gyermekétkeztetést is. 2015 óta a költségvetés nemcsak a működtetéshez, hanem infrastrukturális fejlesztésekhez is segítséget nyújt. Az elmúlt években közel 400 település részesült pályázati támogatásban az étkeztetési fejlesztésekhez.

Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány és a Kereszténydemokrata Néppárt politikájának fontos eleme, hogy minél nagyobb mértékben járuljunk hozzá a családok élethelyzetének javításához. A közösen elért jó gazdasági teljesítményre alapozva még az eddigieknél is többet tudunk fordítani a családok életét segítő helyi intézményrendszer fejlesztésére, és amíg a Fidesz-KDNP-kormány irányítja Magyarországot, ez várhatóan a jövőben is így lesz.

Épp ezért kérdezem tisztelettel miniszter urat, az idei évben hogy alakul a települési önkormányzatok támogatása, milyen fejlesztéseket és milyen mértékben támogat a kormány. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kérdésre Pogácsás Tibor államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az önkormányzatok, az önkormányzatok működése rendkívül fontos. Azt gondolom, a rendszerváltás egyik sikerágazata az önkormányzati rendszer. Az önkormányzatok a 2010-et megelőző időszakban nagyon nehéz helyzetbe kerültek, ezért a kormányzat úgy döntött, a parlament úgy döntött, hogy az önkormányzatokat konszolidálja. Átvállalta azokat a hiteleket, amelyeknek egy jelentős részét az önkormányzatok fejlesztésekre fordították, de egy részét működésre voltak kénytelenek fordítani.Az új finanszírozási rendszerrel elérhettük azt, hogy az önkormányzatok nullszaldós költségvetést terveznek, nem terveznek költségvetési hiányt, és képesek arra, hogy akár önerőből is fejlesztéseket hajtsanak végre. 2016-ban fordult meg a trend, és 2016-tól folyamatosan többlettel zárnak az önkormányzati költségvetések, tehát évről évre többlettel zár az önkormányzati rendszer a költségvetési év végén.

Azt gondolom, ehhez hozzájárul az is, hogy azon túlmenően, hogy nyilván az önkormányzatok rengeteg pályázatot nyújtanak be különböző típusú pályázatokra, a minisztériumok, így a Belügyminisztérium által biztosított fejlesztési forrásokat is sikeresen használják fel. A Belügyminisztérium évről évre három nagy témakörben biztosít lehetőséget önkormányzati pályázatok benyújtására, az önkormányzati létesítmények felújítására, önkormányzati iskolai, óvodai sportlétesítmények felújítására, illetve a leginkább szükséges vagy a legjobban kedvelt támogatás az út-, járda- és hídfelújítási program.

Valóban, a költség, a lehetőség, a keret folyamatosan növekedett. Az idei évben első fordulóban 5 milliárd forintot, majd utána újabb 3 milliárd forintot tudtunk biztosítani ezekre a fejlesztésekre. Természetesen folytatni kívánjuk ezt a programot. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr. A válaszok megnyugtatóak, és egybeesnek azzal a tapasztalattal, ami például a választókerületemben is érzékelhető, hogy Érden, Tárnokon, Diósdon, Sóskúton óvodák, bölcsődék épültek, az útépítések is javultak, bár erre több forrás kellene, és a konyhai létesítmények fejlesztése is megtörtént. Azt gondolom, ez is mutatja, hogy nemcsak beszélünk ezekről a kérdésekről, hanem az önkormányzatok segítségével cselekvő módon sikerül a családok és az ott élő polgárok életkörülményeit javítani. Hozzá kell tennem, hogy a helyzet, amit ön elmondott, még jobb is, mert a Pénzügyminisztérium például Pest megye mint központi régió számára az ilyen fejlesztésekre, miután nem részesülhetnek európai uniós támogatásban, további forráskeretet biztosít, amivel a települések élnek, és olyan pályázatokat kapnak kézhez, amivel tudják javítani a sikeres pályáztatás útján az életkörülményeket.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon, államtitkár úr!

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, a kormány a Pest megyei képviselők és a Pest megyei önkormányzatok kérését meghallgatta, és annak a hátrányos helyzetnek a kiküszöbölésére, amely a központi régió viszonylagos fejlettsége miatt Pest megyét egyértelműen sújtotta, belföldi forrásból, költségvetési keretből valóban 80 milliárd forintot biztosított nemcsak önkormányzati pályázati lehetőségként, hanem a megyében meglévő vállalkozásoknak is biztosította a pályázati lehetőséget, illetve egyéb szervezeteknek, civil szervezeteknek is. Tehát gyakorlatilag mindabban a körben, amiből a Pest megyei települések, a településen dolgozók, a vállalkozások kimaradtak az európai uniós pályázati rendszerből, mindazt a kormányzat belföldi forrásból részben pótolta, és ezzel is segíti azt, hogy Pest megye a fejlődésben utolérje a környező megyéket, illetve a fővároshoz közelítsen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   188-195   196-205   206-215      Ülésnap adatai