Készült: 2024.04.24.08:56:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2020.02.17.),  37-40. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:21


Felszólalások:   33-36   37-40   41-44      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Harrach Péter frakcióvezető úr, a KDNP részéről. Megadom a szót. Parancsoljon!

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Gondolom, senki nem kapja fel a fejét arra a hírre, hogy az ellenzéki képviselők bírálják a miniszterelnök évértékelését, még akkor sem, ha ezek a beszédek nem különböznek az előző években elmondottaktól, függetlenül attól, hogy az évértékelésnek mi volt a tartalma. Persze az is igaz, hogy kormánypárti képviselők idéznek ebből a beszédből. Valami hasonlót teszek én is, amikor erre hivatkozom. Három részre osztható ez a tegnapi évértékelés. Az első Trianonról szólt, a második az elmúlt tíz évről és a harmadik a jövőről, amire, azt hiszem, a legérdemesebb figyelnünk most. A trianoni értékelés és az elmúlt tíz év eredményei ugyanazt a gondolatot ébresztették, és azt hiszem, erre érdemes figyelnünk, ez az önértékelés, a nemzeti önértékelés, elkötelezettség és - tegyük hozzá - a hozzáértés elismerése volt mindkét esetben, hiszen Trianon után talpra állt az ország, illetve a 2010-es pénzügyi válságból is kikeveredtünk. Én leginkább elővenném itt is az ökölvívás hasonlatát, mert kell ahhoz technikai érettség, kell ahhoz erő, hogy valakinek a kezét a végén felemeljék, de igazából, ha önbizalom van egy versenyzőben, akkor van esélye megnyerni a mérkőzést. Azt hiszem, hogy ennek a beszédnek az első két része erről szólt, a nemzeti önbizalomról és felelősségről.

De beszéljünk a harmadik részről, hiszen nekünk itt most fontos erről szólni, ez pedig a következő nehéz évek, az arra való felkészülés gondolata, először is a klímaválság. Nézzék, itt valóban az előbb a frakcióvezető-társam említette a nemzeti konszenzust. Ebben a kérdésben én inkább azt mondanám, hogy egy közös ökológiai gondolkodás kezd kialakulni, és ehhez a nagy brit filozófus, Scruton a következőt mondta: a konzervatívok a területi kötődés gondolatát teszik hozzá az ökológiai gondolkodáshoz.

Mit jelent ez? Az otthonnak és a tágabb otthonnak, a környezetünknek, a hazánknak a tisztelete, szeretete, a hozzá való kötődés megjelenik az ökológiai gondolkodásban, hiszen egyfajta szemléletet tükröz. De hadd tegyem hozzá a kereszténydemokrata gondolatot, ami nem más, mint a teremtésvédelem. Ez egy kétezer éves szemlélet, magatartás, ami, ha minden emberben meglenne, nem lenne ökológiai probléma, hiszen a teremtett világ törvényszerűségeinek felismerése, illetve az a mindnyájunk által ismert, olvasott parancs, ami a művelésről és az őrzésről szól, ennek a teljesítése.

Még egy gondolat erről a kérdésről. Azt hiszem, hogy számunkra és a magyar emberek számára a lokális megoldások a kézenfekvőek. Ha megnézzük azt a klímavédelmi akciótervet, amiről a miniszterelnök is beszélt, akkor pont erről van szó. Csak címszavakban hadd említsem ennek egy részét: az, hogy ’30-ra az energiatermelés 90 százaléka szén-dioxid-mentes lesz, már egy ismert törekvés; az, hogy az illegális szemétlerakókat megszüntetjük - aki jár az erdőben, az látja, hogy miről van szó, és sajnos hiába viszik el újból és újból, visszakerülnek ezek a szemétlerakó helyek -; az egyszer használatos műanyagok gyártásának letiltása; a kkv-k 32 milliárdos támogatása a megújuló energia felhasználásában.

De kiemelném a faültetési programot. A szakemberek véleménye is az, hogy mi a klímaváltozás előtt talán leginkább a fák ültetésével tudunk tenni, és ha ez a mérték megvalósul, ami már meg is jelent a tárca szándékaiban, akkor léptünk ezen a téren, és nemcsak a lokális, hanem a globális megoldások felé is. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Válaszadásra Rétvári Bence államtitkár úré a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Valóban, ha a következő nemzedékekről gondolkodunk és gondoskodni is akarunk róluk, akkor egyszerre kell a népességfogyással is foglalkoznunk, és azzal is, hogy a következő nemzedékek számára egészséges környezet legyen. Nyilván, ha valaki nem gondolkodik abban, hogy mi lesz egy vagy két nemzedék múlva Magyarországgal, itt, a Kárpát-medencében levő legnagyobb nemzettel, akkor kicsit másodlagosan nehezebb megindokolnia, hogy pontosan kiknek is akarja ezt a bolygót egészségesen továbbadni.Ezért fontos egyszerre foglalkozni a népesedési kérdésekkel, hogy minden vágyott gyermek megszülethessen, és a környezetvédelem kérdésével, hogy ezek a gyermekek ne egy túlfogyasztói társadalomba kerüljenek bele, ne egy multinacionális cégek reklámja által uralt gazdasági rendszerbe, amely csak a vásárlás, vásárlás, vásárlásra, fogyasztásra épül, amely aztán persze annyi terméknek, annyi cikknek a megvásárlását hozza magával, amelyeknek jó része rövid úton a szemétben fejezi be a tevékenységét, hanem valóban felelősen gondolkozzunk, védjük a környezetünket is, és mellette a mindennapi szokásainkban is csak azt vásároljuk vagy csak annyival terheljük a környezetet, amennyire feltétlenül szükség van.

A kormányzat 2010 óta elsődleges feladatának a magyar családok támogatását tűzte ki, éppen ezért az elfogadott költségvetésekben is ez visszatükröződik, nemcsak szavak, nemcsak deklarációk, nemcsak nyilatkozatok, hanem konkrét jogszabály-módosítások keretében is. Nem volt olyan esztendő 2010 óta, amikor ne nőtt volna egyik évről a másikra a családtámogatások mértéke, újabb és újabb családtámogatási intézkedéseket bevezetve. Így tíz év alatt közel két és félszeresére emeltük a családokra fordított forrásokat, 996 milliárd forint környékéről indulva 2228 milliárd forint szintjére emelve azokat a forrásokat, amelyeket családtámogatásként a magyar családoknak kínál a kormányzat.

Nem igazak azok az ellenzéki vádak, amelyek azt mondják, hogy ezek keveseknek kedveztek, sokak számára pedig nem voltak elérhetők. Ha csak a családi típusú adórendszert nézem, ezt a kedvezményt a családoknak 95-97 százaléka tudja igénybe venni, százezres nagyságrendűre tehető azoknak a családoknak a száma és sok százezerre azoknak a családtagoknak a száma, akik teljes mértékben ki tudják használni az adó- és járulékkedvezményt is, tehát sem adót, sem járulékot nem fizetnek.

(14.30)

Nyilván van egy baloldali liberális alternatívája a családpolitikának, ezt illegális bevándorlásnak hívják. Máshol ezeket az összegeket emelik messze a zöld- vagy iparfejlesztési, vállalkozásfejlesztési kiadások fölé. Magyarországon úgy gondoljuk, hogy családpolitikára, családtámogatásra kell minél többet fordítani.

Az elmúlt egy esztendőben a családvédelmi akcióterv is beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Összesen 113 ezer család igényelte már egy esztendő alatt, és 643 milliárd forinttal tudtuk a magyar családokat segíteni. Babaváró támogatást 68 ezren kérelmeztek, 531 milliárd forint értékben. Ennyivel vannak előrébb ezek a fiatal családok a saját életterveik megvalósításában. A nagycsaládosok autóvásárlási támogatását 24 ezren kérelmezték már, a falusi CSOK-ot 7 ezren igényelték, használt lakás vásárlására szolgáló kamattámogatott kölcsönt 5 ezer többgyermekes család vett igénybe az elmúlt egy évben, a lakáshitel-tartozás csökkentéséhez pedig 1-4 vagy még több millió forint értékben eddig 6 ezer család esetében sikerült segítséget nyújtanunk.

A bölcsődék fejlesztése is zajlik, hiszen amikor átvettük a kormányzást 2010-ben, kevesebb mint 30 ezer bölcsődei férőhely volt, most pedig már több mint 50 ezer bölcsődei férőhely van Magyarországon, és ez az ütem nem fog megcsappanni a következő két esztendőben sem. A nagyszülői gyed is bevezetésre került, amelynek az a célja, hogy a mindennapos gyermeknevelési feladatokba a fiatal nagyszülők, akik még aktív korúak, be tudjanak kapcsolódni, és a négygyermekes édesanyák személyijövedelemadó-mentessége is megvalósult. Sokszor követelik balliberális oldalról, hogy a nők és a férfiak jövedelme közötti különbségek csökkenjenek. De amikor ilyen javaslat előkerül, amely a négygyermekes anyák számára, akik valószínűleg hosszú időt töltöttek a munka világán kívül, és a gyermekneveléssel foglalkoztak, és ezért alacsonyabb a jövedelmük, mint azoknak, akik mondjuk, abban a 10-15 évben, amíg ők gyesen voltak, addig a karrierjüket építették, most az, hogy ők személyijövedelemadó-mentessé válnak életük végéig, ez pontosan a férfi és női jövedelmek közötti különbséget tudja hatékonyan csökkenteni. Ilyen intézkedéseket nemcsak hogy nem vezettek be a baloldalon, nem is támogattak akkor, amikor ide, a parlament elé hoztuk ezeket a döntéseket.

Ezt a családbarát és klímabarát politikát szeretnénk a későbbiekben is folytatni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   33-36   37-40   41-44      Ülésnap adatai