Készült: 2024.04.26.01:30:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2018.07.02.),  37-43. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:16


Felszólalások:   35-37   37-43   43-49      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérdezem Burány Sándor képviselő urat, hogy kíván-e szólni. (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem kíván. Most a határozathozatal következik. Emlékeztetem önöket, hogy a bizottság úgy foglalt állást, hogy a képviselő mentelmi jogát az Országgyűlés függessze fel. Felhívom a figyelmüket arra, hogy a mentelmi jog felfüggesztéséhez a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazatára van szükség.

Kérdezem tehát a tisztelt Házat, hogy felfüggeszti-e Burány Sándor országgyűlési képviselő mentelmi jogát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház 162 igen szavazattal egyhangúlag a képviselő úr mentelmi jogát felfüggesztette.

Tisztelt Országgyűlés! 14 óra 28 perckor áttérünk az interpellációk, azonnali kérdések és kérdések tárgyalására.

Stummer János, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Hajlandóak-e megbecsülni a családtagjukat otthon ápolókat?” címmel. A képviselő úré a szó.

STUMMER JÁNOS (Jobbik): Nagyon szépen köszönöm, házelnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az ügy iránti nagy alázattal, de kellő határozottsággal kell beszélnünk egymás között az ápolási díj ügyéről. Nem azért állok ma itt, hogy önökkel vitatkozzak, hanem hogy szót emeljek azokért a családokért, akik havi 52 ezer forintot kapnak ezen a jogcímen. Nekem az a meggyőződésem, hogy ezek a családok nem csupán ennyit, hanem valódi megbecsülést érdemelnek. És nemcsak azért, mert jó családokként egymást a világon mindennél jobban szeretve, ha a helyzet és a sors úgy hozza, akkor egymásért a saját életüket adják zálogba, hanem azért is, mert egy tisztességes juttatás igenis kigazdálkodható lenne ebből a költségvetésből. Hogy a szándék megvan-e önökben, tisztelt államtitkár úr, csak ez itt a kérdés.

Tudják, képviselőtársaim, amikor önök tegnap este álmukban egyik oldalukról a másikra fordultak, volt olyan magyar édesanya, nem is egy, aki ezen az éjszakán háromóránként felkelt, hogy a magatehetetlen gyermekét megfordítsa a saját ágyában. És amikor önök ma reggel a nyakkendőjüket kötötték vagy éppen sminkeltek, akkor volt olyan édesanya, aki a 18 éves lányát pelenkázta; volt olyan édesanya, nem is egy Magyarországon, aki szondával valami leturmixolt péppel etette meg tizenéves gyermekét.

(14.30)

Ezek a családok minden hónapban, tisztelt képviselőtársaim (Cseresnyés Péter: Tiéd is!), éppen negyedannyi pénzt kapnak ápolási díj címén, mint az önök benzinköltsége. Tisztelt Képviselőtársaim! Ők 52 ezer forintot  52 ezer forintot!  kapnak havonta, nyomorult 52 ezer forintot ezért az emberfeletti szolgálatért, amit önként vállalnak. Ugye, önök szerint sincs ez így jól?

Arra kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy kétharmados felhatalmazással a hátuk mögött legyenek kedvesek első rendelkezéseik egyikeként megszavazni az ápolási díj megemelését, a minimálbérhez történő rögzítését. Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy adják vissza ezeknek a családoknak a becsületét, és ha ezt megteszik, akkor megtarthatják a sajátjukat is. Államtitkár úr, megteszik-e ezt önök? Köszönöm szépen. Várom a válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Rétvári Bence államtitkár úrnak adom meg a szót.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Mielőtt még a téma érdemére térnék, amikor ön azt mondja, hogy alázattal álljunk bizonyos témakörökhöz  ami ebben a témakörben természetesen maximálisan indokolt -, azért arra is emlékezhetünk, hogy bár ön szerint láthatatlan erők készítettek egy listát, amikor ön még hallgatói önkormányzati vezető volt, amelynél a trágár kifejezéseket kihagyom, de ez az a „Pistának jó lesz” típusú lista, emlékezhetnek erre, azért az ön neve is valamiért ott előfordult (Moraj és közbeszólások a Jobbik soraiból: Szégyelld magad!), ön szerint csak véletlenül Újpest-drukker és egyéb jelzők kapcsán. Ott akkor ön az alázatnak, a megbecsülésnek és a tiszteletnek a most látottak töredékét sem mutatta. (Moraj és közbeszólások a Jobbik és a DK soraiból: Szégyelld magad!  Demeter Márta: Szégyelld magad!  Szilágyi György: Bravó!) Azt mondta, hogy láthatatlan erők valahogy egy 600 fős gólyanévsort összeállítottak, és mellé tiszteletlen jelzőket illettek. Tisztelt Képviselő Úr! Emellett alázatról beszélni… (Taps a Jobbik és a DK padsoraiból.  Közbeszólások a Jobbik soraiból: Bravó! Igazi férfi! Úgy van! Úgy van!) Ezek után alázatról beszélni, azt hiszem, elég nagy karakterváltozás, ami a Jobbikban azért nem volt példa nélküli.De engedje meg, hogy érdemben is rátérjek arra (Közbeszólások a Jobbik soraiból: Na!), amit ön napirend előtt hozott, tisztelt képviselő úr. Azt kérdezte, hogy a kormányzatnak van-e szándéka segíteni ezen a területen. Ha ismerné az elmúlt évek tevékenységét, látná, hogy nagyon komoly szándéka volt a kormánynak, és nagyon komoly szándéka van, hogy a továbbiakban is tovább emelje ezeknek az embereknek a támogatási formáját, hiszen nemcsak azt tette meg a kormány, hogy az alapösszegű ápolási díjat emelte, és az emelt összegű ápolási díjat emelte, hanem egy új kategóriát is bevezetett, amely tízezrek számára jelentett egy fontos anyagi előrelépési lehetőséget is. Nyilván bízunk benne, hogy minél többet is fog jelenteni.

Ezzel a kiemelt ápolási díjjal egy magasabb összeghez juthatnak hozzá ezek a családok. Ha valaki 2010-ben a legmagasabb kategóriájú ápolási díjat kapta, és idén is, 2018-ban is a legmagasabb kategóriájú ápolási díjat kapja, mivel ez az új kategória, a kiemelt ápolási díj létrejött az emelt összegű ápolási díj fölött, akkor összességében 63 százalékkal kap magasabb összeget, mint amennyit 2010-ben kapott. Ez egy érezhető emelés.

Nyilvánvalóan mi is tudjuk, hogy jó lenne ezeket az összegeket még nagyobb mértékben emelni, de, tisztelt képviselő úr, ne vitassa el, ne vitassa el senkinek a kormányoldalon a jó szándékát és a segíteni akarását akkor, amikor a legnehezebb állapotban lévőket valóban otthon ápolók részére egy 63 százalékos emelést hajtottunk végre. Bízunk benne, hogy a következő években sikerül ennél még magasabbakat is végrehajtanunk.

Az is elkerülte képviselő úr figyelmét, hogy közben ezek az esztendők beszámítanak a nyugdíjévekbe, hogy egészségbiztosítási járulék is jár e mellé a munka mellé, amit otthon végeznek. Ez a mi tiszteletünk és megbecsülésünk jele, amit megtettünk, 2010 óta minden évben, minden költségvetési törvényben, ahol csak tehettük. (Varju László: Kevés!)

Az is elkerülte a képviselő úr figyelmét  és a bekiabáló képviselők figyelmét is -, hogy ha valaki valóban a beteg gyermekét otthon ápolja lényegében egész életen, húsz éven keresztül, akkor 50 ezer forintos nyugdíj-kiegészítést, nyugdíj melletti juttatást is kínálunk neki, hiszen nyilván amíg a gyermekét otthon ápolta, bár ez beleszámított a nyugdíjévekbe, bár járt mellé egészségügyi ellátás, de a fizetése, a keresete nyilván alacsonyabb volt. Éppen ezért a nyugdíjkiszámítási képlet alapján a nyugdíja is alacsonyabb lenne, ezért tettük hozzá ezt a tartós ápolást végzők időskori támogatását, amely 50 ezer forint összegnek felel meg. Ezzel is érdemben tudjuk növelni a nyugdíjukat. Ezeket tettük az elmúlt esztendőkben, és bízunk benne, hogy a következő években a gazdaság teljesítménye nyomán tovább tudjuk emelni ezeket a tételeket, nem úgy, mint 2010 előtt, amikor az elődeink befagyasztották ezeket az összegeket.

De nemcsak az otthonápolás, hanem a házi segítségnyújtás terén is igyekeztünk a rászorulók otthonában, a segítségre szoruló embereknek növelni a biztonságát (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), éppen ezért míg 2010-ben csak 75 ezer ember, most már 90 ezer ember részesül ebben, és míg korábban csak 5700-an, most már 12 ezren ápolják őket.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Viszonválaszra képviselő úrnak visszaadom a szót.

STUMMER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, államtitkár úr, a válaszát. Nehezen tudom eldönteni, hogy ön most napszúrást kapott, vagy ennyire méltatlannak bizonyul az ön közhivatalához, merthogy ön félrebeszél. Nem csodálom, ha nem értette a kérdést, mert abban szerepelt egy szám, 52 800 forint. Államtitkár úr, úgy látszik, és biztosak lehetünk abban az eddigi pályája alapján, hogy önnek még ennyire kevés havi pénzzel nem volt dolga, de vannak olyan családok nagyon sokan ebben az országban, akik ennyi pénzből kénytelenek megélni az önök embertelen és felháborító politizálása, illetve kormányzása miatt. Nem fogadom el az ön válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e államtitkár úr válaszát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)A Ház 116 igen szavazattal, 47 nem ellenében, tartózkodás nélkül a választ elfogadta. (Közbeszólások a DK soraiból: Szégyelljétek magatokat mindnyájan!)

Hiszékeny Dezső, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Hogy látja miniszter úr, lenne valami teendőjük a Dózsa György úti Általános Iskolában?” címmel. Képviselő úré a szó.




Felszólalások:   35-37   37-43   43-49      Ülésnap adatai