Készült: 2024.03.29.16:01:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2018.10.24.),  89-92. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:   85-88   89-92   93-96      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Demeter Márta képviselő asszony, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Mit tesznek a repülőtéri egészségkárosító zajszennyezés megszűntetéséért?” címmel. Képviselő asszony, öné a szó.

(13.20)

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Eddig is óriási volt a környezetterhelés és a zajszennyezés a budapesti XVII., X. és XIV. kerület bizonyos részein, de augusztus közepétől módosultak a reptér felszállási irányai. Így naponta több száz repülőgép repül át a XVIII. és X. kerület eddig csendes részei felett is. Kőbányán így érintett a Bajcsy-Zsilinszky Kórház, több lakótelep, iskola, óvoda is. A lakóknak és az érintett önkormányzatoknak már rég elfogyott a türelme, mert a reptér külföldi üzemeltetői saját hasznuk gátlástalan növelése érdekében, a magyar kormány és hatóságai szemhunyásával, sok év óta szabálytalan, nemzetközi normákat és hazai szabályozást is messze alulmúló, az emberek és otthonaik maradandó károsodását okozó gyakorlatot folytatnak.Az elhúzódó perek sokasága környezetvédelmi és egészségügyi aspektusokban is, a jogalkotásban és jogérvényesítésben érintett tárcák és hatóságok közömbössége és időhúzásra játszása csak még jobban elmérgesíti az amúgy is súlyos helyzetet. A repülőtér ráadásul rohamosan bővíti a forgalmát. A korábbi 10 millió helyett már 15 milliós az utasforgalom, és a teherszállítás volumene is folyamatosan nő. Az érintett lakosok közül sokan küzdenek állandó stresszel, egészségi problémákkal, nem ritka esemény, hogy a gépek hatása családi házak tetejét bontja meg, az ingatlanokat eladni, cserélni lehetetlen, ezek értéküket vesztik, és nagyon komoly környezetszennyezés és egészségkárosodás valósul meg a térségben. Olyan megoldásra van tehát szükség, ami nem mindig máshova tereli a problémát, hanem komplex megoldást ad, fenntartható és minden területen megszünteti a környezetkárosítást is és az egészségügyi zajterhelést is.

Államtitkár úr, kinek az érdekét képviseli az agrártárca? Külföldi üzemeltetőkét, vagy az érintett több százezer magyar lakosét? Hajlandóak-e végre egy olyan komplex megoldást kidolgozni együttműködésben az innovációs tárcával, amely révén az ide-oda terelés helyett minden érintett településrészen egyidejűleg csökkenthető a zaj-, rezgésterhelés? Támogatják-e azt önök is a másik tárcával egyetemben, hogy mélyalvási időszakban a le- és felszállást tiltsák be? Illetve létrehoznak-e olyan alapot, amiből kártalanítani tudják a lakosokat és a környezeti károkat is mérsékelni?

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Farkas Sándor államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Az elmúlt tíz napban ez már a harmadszor felvetődő ugyanazon téma. Ez már ma is elhangzott egy alkalommal itt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérrel kapcsolatban.Azt el kell mondani, hogy ez a repülőtér közel 70 éve, a környezet védelmét biztosító jogszabályi környezet kialakulását megelőzően létesült. Így megelőző jellegű környezetvédelmi intézkedések meghozatalára nem volt lehetőség akkor, az évtizedek során a repülőtér környezete beépült, a légi forgalom pedig megnövekedett. Ezek tények. Ennek eredményeképpen alakult ki a repülőtér mai sajátos helyzete, amelyben jelentősen beszűkült azon lehetséges intézkedések köre, amellyel érdemi zajcsökkentés érhető el.

A légi közlekedés szakmai szervezetei ezért arra törekednek, hogy a repülőgépek zaja a lehető legkisebb zavarást eredményezze. Ennek érdekében módosultak, ahogy ma már egyszer elhangzott, 2018. augusztus 16-án a repülési útvonalak. A bevezetés előtt a HungaroControl Zrt. több lakossági érintettség- és zajterhelés-vizsgálatot készített a légi navigációs szakmai szervezetekkel és a hatóságokkal egyeztetve. Mint képviselő asszony számára is ismeretes, a repülőtér működése gazdasági és társadalmi szempontból kiemelt jelentőséggel bír. Több ezer munkahelyet biztosít, növeli az ország versenyképességét, így működése nemcsak az üzemeltető, hanem egyúttal a magyar állam és így a magyar emberek érdekeit is szolgálja.

A kormány a továbbiakban is mindent megtesz annak érdekében, hogy a repülésből adódó zajterhelés a lehető legkisebb mértékben érintse a repülőtér környezetében élő lakosságot, törekszünk a zaj csökkentésére, keressük a megoldásokat, és bízom abban, hogy az új technológiák, technikai feltételek mind ezt fogják szolgálni az elkövetkezendő időszakban. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   85-88   89-92   93-96      Ülésnap adatai