Készült: 2024.03.29.02:00:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2018.10.24.),  197-204. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:07


Felszólalások:   187-196   197-204   205-212      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Korózs Lajos, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Kaphat-e térítésmentes egészségügyi ellátást egy idős ember?” címmel. A miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra… (Korózs Lajos: Elfogadom.) Képviselő úr, öné a szó.

KORÓZS LAJOS (MSZP): Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A múlt héten három olyan ügy is borzolta a kedélyeket az országban, amely egyértelművé teszi ma már, hogy végérvényesen felbomlik a szolidaritási elv az egészségügyben. Az egyik ilyen hír volt, hogy aki az egészségügyi szolgáltatást jogalap nélkül vette igénybe, az az összeg az egészségbiztosító tudomására jutásától öt éven belül behajtható. Nem kis tételről van szó, hiszen a kórházi ellátásért átlagosan 195 ezret, a szívinfarktus kezeléséért 375 ezret, a szülés levezetéséért 68 ezer forintot kapnak az egészségügyi intézmények, a kórházak.

A másik ilyen hír volt, hogy ellátás nélkül küldenek haza idős embereket. Tudomásom van arról, de aki a Facebookon fent van, pontosan látta, hogy hogy pörgött a hét végén, hogy egy 75 évnél idősebb házaspárnak mondták azt, hogy át kéne már adni a terepet a fiataloknak. A házaspár közül az idős hölgy kezelőorvosa hónapról hónapra dönti el, hogy kaphat-e életben tartó gyógyszert. Hangsúlyozni szeretném, hogy nem halálos beteg emberekről van szó.

A harmadik ilyen hír volt, hogy durván megemelkedtek a bérek az állami egészségügyben Romániában, ezt hozzá kell tenni. Ott a magánszférából mennek az államiba. Nálunk pont fordítva van, az állami szférából szivárognak el az egészségügyi szakdolgozók a magánpraxisokba.

Kérdezem épp ezért a miniszter urat, hogy mikor rendezik a közel 600 ezer úgynevezett problémás tajkártyás viszonyát az egészségügyhöz. Hangsúlyozom, 600 ezer emberről van szó. A másik, hogy kaphatnak-e színvonalas orvosi ellátást az idős emberek, akár 75 éven felüliek is. Harmadszor pedig: hány egészségügyi dolgozó kért munkavállalási engedélyt Romániába az elmúlt években.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Az egészségüggyel kapcsolatos riogatásra nincs ok. Természetesen az egészségügyi ellátás színvonala, nem állítom, hogy az országban mindenhol egységes, az is természetes  ez valószínűleg mindenhol máshol is elmondható Európában , hogy lehetne még jobb is, de ez nem változtat azon, hogy ma nagyságrendileg többet költünk az egészségügyre, mint az önök kormányzása idején. Összesen több mint 500 milliárd forinttal többet fordítunk az egészségügyre évente, mint az önök utolsó évében, amikor önök voltak kormányon. Ehhez képest 2012-19 között az ápolói bérek megduplázódtak, két év alatt 207 ezer forinttal nőttek az orvosbérek. Ezek a rendszerváltozás óta elért legnagyobb előrelépések a bérezés tekintetében. Tehát én csodálkozom, hogy a képviselő úrnak szimpatikusabb a román példa akkor, amikor a saját hazájából is hozhatna hasonló példát.Ami pedig az ellátást illeti, fel sem merül az, hogy egy idős embert ne látnának el. Természetesen minden nyugdíjasnak az egészségbiztosítás kijár, minden nyugdíjast az egészségbiztosítás megillet. Ha valakinek ennek az egészségbiztosítási ellátásnak a keretében a megfelelő gyógyszert szándékosan valaki nem írná fel  nem is feltételezem, hogy van ilyen , az súlyos bűncselekményt követne el.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszter úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak. Parancsoljon!

KORÓZS LAJOS (MSZP): Miniszter úr, én azt tudom, hogy a törvény szerint ezeknek az idős embereknek, nyugdíjasoknak jár az ingyenes egészségügyi ellátás, csak tudja, éppen ebben a tudósításban volt benne, ahol az egészségügyi dolgozó azt mondta az idős emberek gyerekének, hogy tetszik tudni, járni jár, csak éppen nem jut. El lehet olvasni ezt a tudósítást.Ezen túlmenően pedig, nézze, nem akarok egyedi példákat hozni, csak elmondom, mert a mai nappal éppen aktualitása van ennek az ügynek: kérem szépen, lábon kihordott egy 75 éven felüli idős hölgy egy szívinfarktust, majd a gyerekei bevitték a kórházba, és azt mondták neki, hogy örüljön neki, hogy ilyen sokáig élt, majd mindenféle ellátás nélkül hazaküldték. Ez a szegény idős asszony meghalt, és ma van a temetése.

Múltkor is elmondtam, hogy én nem akarok ebből semmiféle politikai hasznot, na de, miniszter úr, az, hogy embereket ellátás nélkül (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) hazaküldenek, és annyit sem mondanak neki, hogy majd valamelyik hónap valamelyik napján sorra fog kerülni, azt hiszem, ez elfogadhatatlan. Köszönöm szépen. (Taps a DK és az LMP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr, egyperces a viszonválasz. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszter urat. Parancsoljon!

(15.00)

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Szerintem szintén nincs olyan ország Európában, ahol ne követnének el műhibát. Ha műhibát követnek el, akkor kártérítési kötelezettsége van az orvosnak, a kórháznak, illetve a biztosítónak. Hogyha pedig ez szándékosan történik meg, és ha az ön által említett eset valóban megtörtént (Dr. Apáti István: Feltámasztja a halottat a kártérítés?), akkor ez szándékosnak minősül, akkor ez bűncselekmény. Tehát még egyszer mondom, hogy azt a szerintem tisztességtelen politikai játszmát nem érdemes itt az Országgyűlésben játszani, hogy ha valahol valaki, az egészségbiztosításban részt vevő 10 millió magyar állampolgárból nem kap megfelelő kezelést, akkor ezért a miniszterelnököt kérdezi. Mert egyetlenegyet tudunk tenni, hogy ma az egészségügynek 505 milliárd forinttal több ellátást biztosítunk, mint a szocialisták kormányzása idején. Tehát ha ma ez nem elegendő, akkor el lehet képzelni, hogy az önök időszakában mire lehetett ez elegendő. Soha olyan nincsen, hogy valakit azért ne látnának el, mert az egészségbiztosítás forrást nem biztosít. Ezt tudja az állam garantálni.

És természetesen valamennyiünk érdeke, hogy az a magas színvonalú orvosképzés, amelyről egyébként a magyar orvostudományi egyetem mindig is ismert volt, megmaradjon, és akkor a műhibák száma is a lehető legalacsonyabban tartható. De ez közös cél kellene hogy legyen, és ha egy-egy esetben ez nem így történik, akkor annak pedig szigorú következményei kell hogy legyenek, akár büntetőjogiak. Nincs oka arra önnek, hogy a kormánnyal vagy a miniszterelnökkel szemben fogalmazzon meg egy-egy ilyen eset miatt vádakat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   187-196   197-204   205-212      Ülésnap adatai