Készült: 2024.04.24.08:51:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2019.10.21.),  147-153. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:03


Felszólalások:   141-147   147-153   153-159      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadják-e az államtitkári választ. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 107 igen szavazattal, 34 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az államtitkári választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszter úrhoz: „A nyugdíjemelés és nyugdíjprémium kritikus pontjai.” címmel. Schmuck Erzsébet képviselő asszonyt illeti a szó.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A kormány jövőre megint tudatosan alultervezte az inflációt. A Magyar Nemzeti Bank előrejelzése szerint a fogyasztói árak emelkedése 2020-ban 3,1 százalék lesz, miközben a kormány csak 2,8 százalékos inflációval számol. Mivel a nyugdíj-kiegészítést novemberben fizetik, ez azt jelenti, hogy a nyugdíjasok majdnem egy évig hitelezik az államot, ráadásul kamat nélkül. Eközben a kormány úgy tesz a novemberi nyugdíj-kiegészítés utalásakor, mintha jutalmat adna, holott ez a nyugdíjasoknak törvény szerint jár. A tisztán árkövető indexálás korrekt tervezése megfelelően működhetne, de szó sincs korrekt tervezésről, emellett más problémák is akadályozzák a nyugdíjasok tisztes megélhetését. A gazdasági növekedés már nem épül be a nyugdíjakba, így azok egyre jobban elszakadnak a bérektől, reálértékük egyre csökken. A klímaváltozás hatásai is rontanak a helyzeten, hiszen a szélsőséges időjárási viszonyok miatt az élelmiszerárak drasztikusan nőnek, ami a nyugdíjasokat különösen érzékenyen érinti, és akkor még nem beszéltünk a nyugdíjrendszer méltánytalanságairól. 46 ezren kapnak 50 ezer forintnál kevesebbet, majdnem 600 ezren 100 ezer forint alatti nyugdíjat, miközben megjelentek a milliós nyugdíjak is. Az elkövetkezendő években ráadásul tovább romolhat a helyzet. A jövőre várható 3,3 százalékos növekedés mellett a nyugdíjasok már nem kapnak majd nyugdíjprémiumot.

Azért, hogy az idősek elszegényedését megállítsuk, azonnal cselekedni kell. Először is, a tíz éve változatlan minimálnyugdíj jelentős, legalább két és félszeres emelésére van szükség, vagyis 28 500 forintról a minimálnyugdíjat legalább 71 200 forintra kellene felemelni. A nyugdíjas-társadalom egyenlőtlenségeinek csökkentése érdekében a nyugdíjas érdekképviseleti szervezetekkel közösen ki kell dolgozni a nyugdíjak emelésének új rendszerét. A kormánynak garantálnia kell, hogy a nyugdíjasok a prémiumot akkor is megkapják, ha a gazdasági növekedés 3,5 százalék alá csökken, másrészt biztosítani kell, hogy a nyugdíjprémium beépüljön a nyugdíjakba.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mikor tervezik emelni a minimálnyugdíjat? Tervezi-e a találkozást a nyugdíjasszervezetekkel a minisztérium a nyugdíjemelés témakörében? Fognak-e részesülni a nyugdíjasok a gazdasági növekedésből akkor is, ha az 3,5 százalék alá csökken? Várom megtisztelő válaszát. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, hogy mindenki, aki tiszteli az idős nyugdíjas embereket, arra törekszik, hogy amikor valóban az országnak végre jobban megy, akkor a nyugdíjasok is ebből részesüljenek. Képviselő asszony elfelejtette a felszólalásában megemlíteni azt, amit politikai szövetségesei tettek a nyugdíjasok és a nemzeti össztermék kapcsán, amikor egy év alatt 7 százalékkal csökkentették a nemzeti összterméket, és amikor egy tollvonással, pontosabban, itt a parlamentben név szerinti szavazással elvettek minden magyar nyugdíjastól egyhavi nyugdíjat. Ez valahogy elfelejtődött az ön felszólalásából, azért, mert most éppen velük szövetségben indultak a választásokon.Az elmúlt években mi azt vállaltuk 2010-ben a nyugdíjasok felé, hogy megőrizzük a nyugdíjak értékét, és ezt a vállalásunkat nemcsak hogy tudtuk tartani, annak ellenére, hogy egy 300-400 milliárd forintos lyuk volt a nyugdíjkasszán  amit még a 2010-ben leköszönő kormányzat is elismert , hanem még növelni is tudtuk a nyugdíjak értékét. Ha ön összeadja a nyugdíjemelések értékét az elmúlt időszakban, amióta a Fidesz-KDNP van kormányon, azt láthatja, hogy 33,3 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, ha pedig ebből levonja az infláció mértékét, akkor azt látja, hogy 10 százalékos vásárlóiérték-bővülés volt.

Ön tehát egyrészről azt mondta, hogy amikor az infláció a tervezettnél magasabb, akkor a kormány  nem tudom, ezt említette-e  visszamenőlegesen pótolja a nyugdíjasoknak ezt a különbözetet. Amikor viszont a tervezettnél alacsonyabb, hiszen jó pár ilyen év volt, amikor magasabb inflációval számolt a költségvetés, mint ami végül megtörtént  tehát a tények teljes mértékben cáfolják azt, amit ön mondott, hogy direkt tervezné a kormányzat alacsonyabbra az inflációt , nos, amikor magasabbra terveztük, az az összeg ott maradt a nyugdíjasoknál, az beépült a nyugdíjukba, azt a mai napig is többletként megkapják, mert olyan rendszert hoztunk létre, hogy ne járhassanak rosszul a nyugdíjasok, erre törvényi garancia van most már 2010 óta. Ha magasabb az inflációkülönbözet, visszamenőlegesen jár, ha alacsonyabb az infláció, akkor pedig ott marad szintén a különbözet a nyugdíjasoknál.

Éppen ezért fontos, hogy a mostani nyugdíjprémium kifizetése is, ennek az egyhavi összege beépül a jövő évi nyugdíjakba, tehát nemcsak most megkapják egy összegben az egy évre járó nyugdíjprémiumot a nyugdíjasok, hanem az egyhavi nyugdíjprémium-összeg a jövő évi nyugdíjszámításkor már beépül mindenkinek a nyugdíjába, tehát ezzel is emelkedik mintegy év közben a jövő évben várható nyugdíjnak a mértéke.

(17.30)

Akik átlagnyugdíjban részesültek, azok 2017-ben a nyugdíjprémiumból 12 ezer forintot kaphattak, tavaly 18 ezer forintot, idén pedig 22 ezer forintot, és ahogy mondtam, ez a későbbiekre is beépül.

Amióta polgári kormány van Magyarországon, tisztelt képviselő asszony, azóta nem kell az időseknek attól tartani, hogy önkényesen egy kormányzat a saját rossz gazdaságpolitikája miatt megvonja a nyugdíjasoknak járó juttatások egy részét, hanem a stabilitásra, a kiszámíthatóságra és a biztonságra építhet, pontosan azért, mert most már egy olyan gazdaságpolitika van Magyarországon, amely nem a megszorításokra meg az elvonásokra épül, hanem végre bővül a gazdaság, tisztelt képviselő asszony. Ezt az önök szövetségesei nem tudták produkálni 2010 előtt. A Fidesz-KDNP-kormány tudta produkálni, hogy bővül a gazdaság, tehát van miből többletet adni a nyugdíjasoknak. (Tordai Bence közbeszól.)

És ha további számokat is néz, hogy milyen többletjuttatások voltak még nyugdíjprémiumon és nyugdíj-kiegészítésen kívül, ahogy az előbb említettem, a nyugdíj-kiegészítés összege be is épül a nyugdíjakba, a nyugdíjprémium az, ami egyszeri juttatásként jár a nyugdíjasoknak, nos, ezen túlmenően Erzsébet-utalványt tudtunk már fizetni három alkalommal a nyugdíjasoknak 10 ezer forint értékben, és tudtunk fizetni 9 ezer forintos rezsitámogatáshoz szükséges utalványt is, amit szintén a nyugdíjasok fel tudtak használni. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Ma a nyugdíjasoknak a nyugdíja sokkal nagyobb biztonságban van, és törvényi garancia garantálja azt, hogy (Az elnök ismét csenget.) a nyugdíjak értékét a következőkben is meg tudjuk őrizni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Megkérdezem a képviselő asszonyt, elfogadja-e az államtitkári választ.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Nem fogadom el a választ, viszont azt kérdezem az államtitkár úrtól, hogy remélem, abban egyetértünk, hogy a nyugdíjasoknak is részesülniük kellene a gazdasági növekedés hasznából, másrészről pedig a legelesettebb nyugdíjasokat ne hagyjuk az út szélén. Az elsőre szeretnék adatot hozni, hogy mennyire nem igaz, amit az államtitkár úr mondott. Az Európai Bizottságnak a társadalom elöregedésével foglalkozó munkacsoportja adatai szerint 2010-ben Magyarországon a nyugdíjkiadás a GDP 11,9 százaléka volt. Ez 2016-ban 9,7 százalék, jövőre pedig a költségvetési törvény alapján csupán 8,3 százalék lesz. Ha önök a gazdasági növekedés hasznából is juttatnának a nyugdíjasoknak (Dr. Rétvári Bence: Ez a nyugdíjprémium!), és nem csak úgy, ha 3,5 százalék fölött van, akkor a nyugdíjasok nem kényszerülnének arra, hogy ilyen tisztességtelen (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) körülmények között éljenek. Ezen biztos, hogy változtatni kell. (Taps az LMP és a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az államtitkári választ. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 107 igen szavazattal, 37 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Tordai Bence képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Mit tesz a kormány a szegény gyermekekért?” címmel. Tordai Bence képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   141-147   147-153   153-159      Ülésnap adatai