Készült: 2024.04.19.21:46:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2019.11.25.),  185-186. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:37


Felszólalások:   183-184   185-186   187-188      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. „Kórházcsonkítás 2.0” címmel napirend utáni felszólalásra jelentkezett a Jobbik képviselőcsoportjából Rig Lajos képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

RIG LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Adhattam volna a napirend utáni felszólalásomnak is a struktúraváltás 2.0 címet, hiszen azt tudjuk, hogy 2010-ben, amikor a Fidesz kormányra került, az egészségügyben egy mélyreható egészségügyi folyamatot indított el, amit a kórházak szintjén struktúraváltásnak hívnak. Azért nézzük meg, hogy az egészségügyi rendszer struktúrája miből is áll: áll három pillérből, a megelőzésből, a prevencióból, a gyógyító-aktív ellátásból, ami a kuráció, illetve a krónikus ápolási ellátásból, ami a prevenció. Ezt a fajta strukturális kórházi átalakítást 2012-ben hajtották végre először, és ennek is kétfajta része van, az egyik a területi, a másik pedig a kórházi struktúraváltás.

A területi azt jelenti, amikor a kis kórházakban megszüntetik az aktív fekvőbeteg-ellátást, mondjuk, a sebészetet, a belgyógyászatot. Ennek lett sajnos áldozata a tapolcai kórház, és most jön a hírek szerint, de majd elmondom részletesebben, az intézményi szintű struktúraváltás, ami azt jelenti, hogy a még megmaradt kis kórházakat nagyobb kórházakba áthelyezik, illetve telephelyként üzemeltetik, majd az adott anyakórház megszünteti az aktív fekvőbeteg-ellátást. 2012-ben 45 funkcióváltó kórház volt, ami azt jelenti, hogy 1882 aktív ágyat szüntettek meg önök itt az országban, és adtak át egyéb kórházaknak, de mellé pluszfinanszírozást, pluszorvost, -ápolót nem.

Ha megnézzük azokat a nyilatkozatokat, amelyek a napokban felröppentek, az EMMI egyből reagált rájuk, hogy ezek teljes mértékig álhírek, és itt a kormányzat nem tárgyal ilyenekről. Mindig azt kell mondani, hogy az igazság valahol félúton van, és az ördög mindig a részletekben rejlik. Ha az EMMI-nek nem is hiszünk, akkor próbáljunk meg egy-két felelős beosztású embernek az elmúlt időszakban tett nyilatkozataiból idézni.

Először például Kásler Miklós miniszter úr, azt mondja: „Hogyha megvan a struktúra, a pontos tevékenységhez lehet rendelni forrásokat.” Ez az A; utána jön a B nyilatkozat: 2019 márciusában a Kórházszövetség új elnöke, Ficzere Andrea a Magyar Hírlapnak egy mélyinterjút adott, s megkérdezték többek között arról is, hogy mi a véleménye a kormány azon intézkedéséről, hogy a kórházi gazdasági igazgatók mellé úgynevezett kancellária-rendszert próbál kialakítani. Ő egyértelműen kijelentette azt, hogy ez a rendszer rossz, hiszen a gazdasági igazgatók tudják a munkájukat, ismerik a kórházak működését; egyetlen egyet nem értek, hogy hogyan lehet ekkora a kórház adósságállománya. És folytatta a gondolatmenetét: inkább azt a kérdést tenném fel, szükségese ennyi aktív ágy Magyarországra. Majd folytatta: szerintem nem.

Még egy államtitkári nyilatkozat, ami a napokban került nyilvánosságra. Horváth Ildikó egészségügyi államtitkár adott egy nyilatkozatot, és megkérdezték tőle, hogy ugye, teljes mértékig álhír, amit az ellenzék vagy egy-két sajtóorgánum próbál itt hangsúlyozni, hogy kórházakat zárnak be.

Egyből nagyon szépen és nagyon okosan feltették neki a kérdést, hiszen itt nem kórházbezárásokról van szó, tehát kórházakat önök nem fognak bezárni, hanem funkciókat fognak csökkenteni, és funkciókat, kapacitásokat fognak átcsoportosítani, ahogy államtitkár asszony is nyilatkozott. Azt mondta: kórházbezárásról nem beszélhetünk, itt a kapacitások átcsoportosításában kell gondolkodni. De teljesen mindegy, hogy melyik mondatot mondom el, a lényeg ugyanaz, ennek a kárát sajnos megint csak a kis kórházak látják.

Önök struktúraváltást hajtanak végre, úgy, hogy nem egyeztetnek az ott élőkkel, a betegekkel, a kórházigazgatókkal és az ellenzéki pártokkal. Svéd és francia modellt hoznak ide, ami Svédországban, Franciaországban működik, de Magyarországon nem. Önök úgy kezdenek el egy struktúraváltást, mint mondjuk, egy építőiparban elkezdenek egy építkezést, és a tetőt akarják először megépíteni, és négy emberre próbálják azt a terhet rakni, amit ez a tető nyom alattuk, és amikor valamelyik része megrogyatkozik, azt próbálják meg csillapítani.

Ugyanez folyik itt: struktúrát váltanak úgy, hogy az alapellátást nem erősítették. Struktúrát váltanak úgy, hogy a mentést lecsökkentik. Struktúrát váltanak úgy, hogy a járóbeteg-szakrendeléseken lassan nem lesz orvos, és tényleg igaz lesz az a mondás, amit már három éve mondtam Rétvári államtitkár úrnak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), hogy össze fogják vonni a szemészetet és a reumatológiát, és egyszerre fogják vizsgálni a nézését és a járását is. (Derültség és taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:   183-184   185-186   187-188      Ülésnap adatai