Készült: 2024.03.28.12:11:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2019.06.03.),  95-98. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:   91-94   95-98   99-102      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Ungár Péter, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszter úrnak: „Az Egyesült Államokbeli vesztes per után mikor tiltják be végre Magyarországon a Glyphosate alkalmazását?” címmel. Ungár Péter képviselő urat illeti a szó.

(13.30)

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Az a helyzet, hogy nem hiszem, hogy az Agrárminisztériumnak el kell mondani, hogy a DDT rovarölő szerek története mit mutat arról, hogy mi történik, ha a profitvezérelt vegyipari vállalatoknak engedjük, hogy írják a magyar törvényeket, illetve írják azt, hogy Magyarországon miket lehet használni. Az itthon is az egyik leggyakrabban használt gyomirtó szer, a Glyphosate az Egészségügyi Világszervezet szerint  türelemmel várom, hogy ez a szervezet mikor lesz a kormány egyik ellensége  valószínűleg rákkeltő az emberek esetében. Az európai talajoknak körülbelül 45 százaléka jelenleg ezzel a szerrel fertőzött, viszont a kormány semmit nem tesz annak érdekében, hogy az a hatalmas agrár-, környezetszennyező vállalat, a Monsanto, amelyik ezt a szert gyártja, Magyarországra ne hozza be ezt a rákkeltő szert.

Az a helyzet, hogy 2015-ben 1400 tonna volt a Glyphosate-nak a Magyarországra behozott száma, ez egy hatalmas szám. Ez rettentő környezeti és emberi egészségi terhelést jelent. Jelenleg az Egyesült Államokban több mint tíz pert nyertek már azok az emberek, akik rákos megbetegedés miatt beperelték azt a Monsantót, illetve leányvállalatait, amelyek a Glyphosate-ot behozták és az Egyesült Államokban agrárcélokra használták.

Ennek ellenére a kormány az Európai Unióban még mindig azok között az országok között van, amelyek ellenzik az uniós tiltását a Glyphosate-nak; akik ellenzik az uniós tiltását a Glyphosate-nak azért, mert pontosan tudják, hogy ez a multinacionális vállalat milyen érdekérvényesítéssel rendelkezik. Tudjuk erről a kormányról, hogy hagyták már azt, hogy Lázár János laptopján keresztül egy dohánycég írja meg a különböző trafiktörvényeket. Ugyanígy pontosan tudjuk, hogy az Agrárminisztériumnál arra készülnek, hogy a rákkeltő Glyphosate-ot gyártó Monsanto írja a magyar vegyipari törvényeket is.

Az a kérdésem, hogy mikor tiltják már be ezt a veszélyes szert. Mikor lesz az, hogy végre ezzel a multinacionális vállalattal szemben megmutatják az önök által olyan sokat hangoztatott magyar virtust? És mikor tiltjuk ki ezt a környezetszennyező külföldi multit, mert ez veszélyes. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Farkas Sándor államtitkár úrnak.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A növényvédő szerek forgalomba hozatalát uniós rendelet szabályozza, amely közvetlenül alkalmazandó az Európai Unió tagállamaiban. Ez a világviszonylatban is szigorú szabályozás a biztosíték arra, hogy kizárólag olyan készítmények kerülhessenek forgalomba, amelyek hatóanyaga uniós szinten jóváhagyásra került. A növényvédő szerekben használt hatóanyagok engedélyezését az uniós jogszabályok szerint rendszeres időközönként felül kell vizsgálni.A Glyphosate-hatóanyag legutóbbi újraértékelése és az ezzel kapcsolatos döntés 2017 végén zárult. Az Európai Bizottság nem talált bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a Glyphosate rákkeltő tulajdonsággal rendelkezne, vagy egyéb krónikus egészségkárosítást okozna.

A soron következő újraértékelés, amelyben Magyarország is aktív szerepet vállal, 2019 végétől indul. Az eljárás során a meglévő adatoknak a mai kor követelményeinek megfelelő újraértékelése mellett figyelembe vették az elmúlt években megjelent tudományos szakcikkeket, információkat is. Az újraértékelési jelentés eredményei alapján születtek döntések arról, hogy a Glyphosate továbbra is megfelel-e az uniós növényvédő szerekről szóló rendeletben meghatározott engedélyezési feltételeknek. A döntést legkésőbb 2022 decemberéig kell meghozni, amikor a Glyphosate-ra vonatkozó jelenlegi engedély lejár.

Magyarországon egyébként a Glyphosate jelenleg az egyetlen engedélyezett totális gyomirtó hatású növényvédő szer hatóanyaga. Az Agrárminisztérium mindent megtesz annak érdekében, hogy a növényvédő szerek engedélyezése során érvényesüljenek az élelmiszerlánc-biztonsági szempontok, egyúttal megvalósuljon a fogyasztók, a környezet védelme és a természet biztonsága. És azok a hírek, amelyeket ön is olvasott és olvashattunk a különböző sajtótermékekben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), úgy gondolom, hogy még rémhírterjesztés színvonalán sincsenek. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:   91-94   95-98   99-102      Ülésnap adatai