Készült: 2024.03.29.11:50:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2019.06.03.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:40


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük, államtitkár úr. Most napirend előtti felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dániel képviselő úr: „Kiterjeszti a Kormány a népességcserét?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy látszólag unalmas vitát folytathatnánk le a gazdaságvédelmi akciótervről, amely annál fontosabb kérdéseket tartalmaz, de lássuk be, a szélesebb közvéleményt annyira azért nem hozza lázba. Hozzáteszem, a kormányzat részleges beismerése számomra szimpatikus, a munkára rakódó terhek, sőt a foglalkoztatásra rakódó terhek együttes csökkentése igenis elvezethetne a gazdaságélénkítés felé. És az áfacsökkentések tekintetében is nem arra kellene csak elindulni, amerre a kormány megy a szálláshelyek áfatartalmának csökkentése tekintetében, hanem bizony az egész magyar építőipar, a gyermeknevelési cikkek, az alapvető élelmiszerek áfacsökkentése irányába is. Ugyanakkor ebben az akciótervben szerepel egy  tudom, hogy tőlem furcsa lesz, de  hajmeresztő elgondolás, ez pedig a vállalkozások munkásszálló-építésének (Dr. Rétvári Bence: Kinek furcsa, hajmeresztő?) kiterjesztése, tehát azon idegen munkaerő importját célzó akcióterv kiterjesztése, amelyet a kormány eddig is, sajnálatos módon, óriási sikerekkel folytatott.

De ha már gazdaság, kezdjük azzal a kevéssel, amiben egyetértünk, én ezzel szoktam kezdeni, és ez fontos. Egyetértünk abban, hogy reális célokat kell kitűzni. Szerintem nem Orbán Viktor 2030-as „Ausztriát utolérjük” ígérete a reális célkitűzés. Nem véletlen, hogy Matolcsy György néhány nappal később 2050-re tette ugyanezt az „Ausztriát utolérjük” ígéretet. Szerintem a magyar bérek rendezése lehet csak egy reális alternatíva tíz éven belül. A béruniós koncepciónak megfelelően a magyar munkabérek lassú felzárkóztatása, a multicégekkel kötött stratégiai szerződések újratárgyalása lehet az az út, amely egyértelmű változást hoz a magyar polgárok mindennapi komfortérzetében, itthonmaradási szándéka tekintetében, azt illetően, hogy mennyire tudják és akarják a magyar jövőt Magyarországon építeni, mert nekünk erről lenne kötelességünk beszélni, minden másról csak harmadlagos sorban.

Szeretném azt is megjegyezni, hogy Orbán Viktor szaúd-arábiai kampányakciója és a különböző miniszterei egyes kiszólásai, ahol azzal kívánták a működő tőkét Magyarországra csábítani, hogy itt kellőképpen alacsonyak a bérek, illetve kellőképpen rugalmas a munka törvénykönyve, tökéletes öngólt jelentenek egy magára valamit is adó nemzetállam számára, hiszen nem az alacsony magyarországi bérszínvonallal kell csábítani ide sem tőkét, sem munkaerőt, annak ugyanis egy lakosságcsere, egy népességcsere a vége.

Az, amit tapasztalhatunk, több mint 600 ezer honfitársunk jórészt kényszerből külföldre távozott, nagyon sokan vissza sem tudnak, vagy ami még rosszabb helyzet, már nem is akarnak térni, és eközben jóval százezer fölött jár az Orbán-kormány által engedélyezett módon, legalizált módon idehívott, idehozott és később idetelepített vendégmunkások, idegen munkások, ha úgy tetszik, migráns munkások létszáma.

S azt is el szeretném mondani, hogy egyetértünk még egy dologban. Önök a szavak szintjén vallják ezt, én a tettek szintjén is: Magyarország boldogulása a magyar reprodukció kérdése és következménye. Nekünk nem idegenből kell pótolni akár a munkaerőtömegünket, akár az erőforrásainkat, hanem bizony saját erőből. Éppen ezért utasítom el a kormányzat betelepítési akciótervét, azt, hogy a mostani gazdaságvédelmi csomagjában szerepel az, hogy amit eddig önkormányzatok csinálhattak és pályázhattak rá, miszerint munkásszállók tömegét emelik idegen munkások számára, akik először csak megjelennek itt, először csak a kisközértben cirill betűs táblák fognak figyelmeztetni arra, hogy sokan vannak itt. De, képviselőtársaim, nem így kezdődött Németországban, a török vendégmunkások megjelenése idején? Nem ez torkollott egy társadalmi kataklizmába évtizedekkel később? Valóban nem veszik ezt önök észre? Valóban úgy gondolják, hogy a magyar gazdaság megmentése az idegen munkaerő importján alapul?

Elképesztő gondolat ez, miközben több mint 600 ezer magyar honfitársunk, akikért önök felelősek, itt vannak Magyarországon, inaktív módon a falvakban, a feketegazdaságba kényszerítve, a szürkegazdaság szélén, minimális legális jövedelmet kapva kézbe, és nagyon sokan tisztázatlan utakon. Ezeknek az embereknek kellene segíteni, hogy teljesen tiszta körülmények között a fehérgazdaságban tudják azt tenni, amire hivatottak: építeni ezt az országot, építeni ezt a hazát. De önök az út szélén hagynak komplett társadalmi csoportokat, kiengednek Magyarországról nagyon értékes tömegeket, akik amúgy szeretnének itt boldogulni, de nem feltétlenül új építésű CSOK-os házzal, hanem adott esetben egy tisztességes bérlakásprogrammal, tisztességes munkabérekkel, a gyermeknevelés valódi támogatásával, nem csak retorikailag, és ehhez képest idegen munkaerő tömegét importálják ide.

Nem új a terv, már egy 2017-es kormányrendeletük megágyazott a tömeges munkaerőimport munkásszálló-építési programjának. Ezt kívánják most kiterjeszteni. Arra szólítom fel tehát önöket, hogy ne járuljanak hozzá a szervezett népességcseréhez; tegyék lehetővé a kivándorlás gondolatával kacérkodók számára az itthonmaradást; és állítsák le a munkaerőimportot, mert Magyarország sikere nem múlhat idegen erőforrásokon, csak a saját erőnkből lehetünk sikeresek. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik, szórványos taps az LMP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Megadom a szót Tállai András államtitkár úrnak a viszonválaszra.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindenekelőtt határozottan szeretném kijelenteni, hogy semmilyen lakosságcsere, népességcsere, betelepítés nem folyik Magyarországon. (Z. Kárpát Dániel: Az a több mint százezer ember meg a kötvényesek…) Napirend előtti felszólalásának címe, hogy tervezett lakosságcsere Magyarországon, ami elképesztő kijelentés. Javaslom önnek (Arató Gergely közbeszól.), hogy a lakosságcsere fogalmát tanulmányozza (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból: Nem bírja!), és azt is javaslom önnek, hogy a (Z. Kárpát Dániel: Államtitkár úr, az ön államtitkár barátja említette ezt a fogalmat…) második világháború környékén azokat a könyveket olvassa el, és ott fog találkozni a tervezett és egyezményszerű lakosságcserével. (Z. Kárpát Dániel: A saját kollégájával beszélje meg! Ott van a jegyzőkönyvben…) Ez felháborító!

Azt gondolja az ember, hogy az európai parlamenti választás, a 6 százalékos küszöb, amely azt is jelentheti, hogy esetleg a következő választáson már nem tud itt felszólalni a parlamentben, a Jobbikot elgondolkodtatja, hogy befejezi a hangzatos hazugságait, amikkel eddig is kampányolt, amikkel ezt az eredményt érték el az európai parlamenti választáson. (Z. Kárpát Dániel: Államtitkár Úr! KSH-adat! Nem szakmai érv, hogy ki mennyit ért el a választáson! Válaszoljon a kérdésre!)

És most térjünk rá a lényegre! A gazdaságvédelmi akciótervet, ha jól értettem, ön támogatja, és ezt pozitívnak tartja. (Z. Kárpát Dániel: Egyes elemeit támogatom, igen. A hazugságait nem támogatom.) Örülök neki.

(11.40)

Szeretnék én is kiemelni egyet belőle. A hatéves bérmegállapodás alapján a szociális hozzájárulási adó kettő ponttal fog csökkenni, további kettő ponttal 2019. július 1-jétől, ezzel lényegében az élőmunkaerő-költségek fognak tovább csökkenni. Sorolhatnám a kedvezményeket, mind-mind azt szolgálja, hogy a vállalkozások fejlesztéseiket, beruházásaikat meg tudják valósítani, munkahelyeiket meg tudják tartani, illetve azokat tudják bővíteni.

De szeretnék néhány ezen túli, eddig megtörtént intézkedésről is beszélni, amely, azt gondolom, kiemelkedő az ország életében. Például a közfoglalkoztatási rendszer kialakítása, aminek a célja egyértelműen az, hogy átvezessük a munkavállalókat a versenyszférába. Ez egy sikeres program, számokkal szeretném alátámasztani. 2016 első negyedévében például a közfoglalkoztatottak száma 223 ezer fölött volt, most, 2019 első negyedévében ez a szám 102 700, azaz ez azt jelenti, hogy 100 ezer közfoglalkoztatott talált a versenyszférában a nyílt munkaerőpiacon magának állást. Ezt támasztja alá, hogy ha találkozunk polgármesterekkel, beszélgetünk velük, akkor az egyik legfőbb problémának azt mondják ma már, hogy sajnos nem tudják ellátni az önkormányzati feladataikat közfoglalkoztatottakkal, mert lecsökkent a számuk, és akik ott maradtak, azok vagy kevesen vannak, vagy nem tudják már elvégezni az önkormányzati feladatokat. De ilyen döntés, ilyen program volt a munkahelyvédelmi akciónak az átalakítása, amelynek a lényege például az, hogy növeltük az egy főre jutó támogatás intenzitását, ahol a vállalkozások 2019-től nem 100 ezer forintig, hanem 149 ezer forintos minimálbérig vehetik igénybe az adókedvezményt. Ugyanezen program keretében ezután a munkaerőpiacra belépők támogatására fókuszál az akció, ami azt jelenti, hogy három évig jár a támogatás az adott munkáltatóknak, az első két évben 100 százalékos, míg a harmadik évben a szociális hozzájárulási adó 50 százalékát kell csak megfizetni. Az első két évben természetesen a 100 százalék adókedvezményt jelent.

Sorolhatnám a sok-sok intézkedést, ami odavezetett, hogy európai uniós szinten is a magyar foglalkoztatási adatok kiemelkedők és jók, de talán az egyik legfontosabb eredmény az, mely szerint a KSH-adatok alapján a vándorlási egyenleg immár harmadik éve pozitív, 2010 óta 88 ezer külföldön (Z. Kárpát Dániel közbeszól.) és 100 ezer itthon született magyar állampolgár tért vissza Magyarországra.

Úgy gondolom, a kormány intézkedéseit az eredmények, a szám szerinti eredmények alátámasztják. Ellentétben az ön véleményével, Magyarország Kormánya jó úton jár, és a magyar emberek érdekében cselekszik. Az eredmények ezt mutatják, éppen ezért ezt a politikát kívánjuk továbbfolytatni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Közbeszólás a Jobbik soraiból: Szégyen!)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai