Készült: 2024.03.28.15:25:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.),  23-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:37


Felszólalások:   19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A KDNP képviselőcsoportjából Harrach Péter frakcióvezető úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra: „A polgárok felelős részvétele a politikai döntésekben” címmel. Frakcióvezető úr, öné a szó, parancsoljon!

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Két mondatot engedjenek meg, hogy én is szóljak a szociális munka napjáról. Délelőtt több száz, ezen a területen dolgozó ember vett részt itt a Felsőházi teremben, ahol tudtuk őket köszönteni azon a napon, amit az első polgári kormány hozott létre, és ami később nekik munkaszüneti nappá is vált. Valóban tisztelet azoknak, akik ezt a nehéz munkát végzik. A mai témám azonban az, hogy a nemzeti konzultáció kérdéseit megismertük. Ezekről a kérdésekről, illetve a műfajról magáról sokan elmondták a véleményüket, ezt teszem most én is. Először a műfajról. Én úgy érzem, hogy a demokrácia hiteles eseménye a konzultáció, ugyanúgy, mint ahogy a választás, a kettő között azonban lényegi különbség van. A választás olyan, mint a százméteres síkfutás, ahol a startvonalon egyenlő eséllyel indulnak a résztvevők, és végül az győz, akinek az adottsága, a felkészültsége, az erőnléte jobb volt; persze ennek végeztével lehet bírálni a pályát magát vagy a célfotót, de az eredmény a fontos. A konzultációnál nincs ilyen versengés, a konzultáció lényege az, hogy a kormányzatnak van egy határozott elképzelése, erről kérdezi meg a polgárokat, és ha igen a válasz, akkor meghozza a döntést, ha nem a válasz, akkor elhalasztja a döntést; erre is volt már példa.

És mit tudunk mondani a tartalomról? A népesedési helyzettel foglalkozik, és a családok biztonságáról szól. A népesedési helyzetet ismerjük, hiszen körülbelül 40 ezer az a szám, ami a születési és a halálozási adatok között van  ez persze Európa-szerte hasonlóan létezik, nem hungarikumról van szó, hanem európai problémáról , de úgy gondolom, hogy nem olyan kérdés, ami egy-két év alatt alakul ki. A demográfusok 1981-re teszik azt az évet, ahonnan elkezdett növekedni ez a különbség, de már 1960-ban is megindult a folyamat. Én úgy gondolom, hogy a gyógyulás is hosszú lesz.

Amikor a családok támogatásáról beszélünk, akkor azt látnunk kell, hogy ennek van már eredménye, most is mutatják a számok, de az, hogy jelentősen ez még nem tudta ellensúlyozni az abból adódó nehézséget, amit a korfán látunk, ami gyakorlatilag a szülőképes korosztály folyamatos csökkenését jelenti, éppen ezért kell a támogatást növelni és a gyermekvállalási kedvet erősíteni, hiszen a kiszámíthatóság az, ami a leginkább segíti ezt a folyamatot. A kiszámíthatóság teszi szükségessé az egyik kérdésre adott igen választ, vagyis azt, hogy  elnézést a kifejezésért!  be kell betonozni a családtámogatási rendszert, olyan védelmet kell adni neki, ami aztán nem dönthető meg például egy olyan intézkedéssorozattal, mint annak idején a Bokros-csomag volt, vagy például a Gyurcsány-kormánynak a 2008-as intézkedései (Kunhalmi Ágnes: Széll Kálmán-terv!), amelyek szintén tönkretették a rendszert. (Kunhalmi Ágnes: És a Széll Kálmán-terv?) Tehát a kiszámíthatóság nagyon fontos.

Az egyik leglényegesebb kérdése ennek az ívnek, ami előttünk van, a főállású anyaság kérdése, ugyanis ki kell jelentenünk azt, hogy nincs szabad választása a gyermeket vállaló nőnek, hiszen a három lehetőség közül egyet nem választhat. Választhatja azt, hogy ő dolgozik, de gyereket nem vállal; választhatja azt, hogy egy vagy két gyermeket vállal, és mellette dolgozik  nem könnyű, de megteheti -; de az, hogy négy-öt gyermeke van, és közben dolgozzon, az nem megy, viszont az sem megy, hogy otthon maradjon, mert egy fizetésből nehéz megélni. Ezért jogos kérdés a tényleges főállású anyaság kérdése.

Beszélhetnénk még néhány kérdésről, például a munkavállalás támogatásáról, ami szintén előfordul, illetve a fiatal, családalapító pároknak a támogatásáról. Mindnyájan emlékszünk, vannak álmok (Az elnök csenget.), vannak tervek, van öröm, de sok esetben szegényen kezdik a családalapítást.

Sok ehhez hasonló kérdésre kellene válaszolni, a polgárok megteszik, és ezzel részeseivé válnak a politikai döntéseknek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. A frakcióvezető úr napirend előtti felszólalására Novák Katalin államtitkár asszony válaszol. Parancsoljon, államtitkár asszony, öné a szó.

NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Azért is indítottuk el ezt a nemzeti konzultációt, mert Európa egy nagyon komoly kihívás előtt áll, egy nagyon komoly kihívással néz szembe, nemcsak Magyarország, hanem egész Európa, hiszen ma már kimondhatjuk azt, hogy egyetlen olyan európai ország sincsen, ahol elég gyermek születne, egyetlen olyan európai ország sincs ma, ahol annyi gyermek születne, hogy akár csak fenn tudják tartani az aktuális népességszámot, tehát egész Európa népesedési problémákkal küzd, Európa az üres bölcsők kontinense. Ezzel párhuzamosan elindult egy népvándorlás is Európa irányába, tehát ott van egyfelől a népesedési probléma, másfelől a migrációs nyomás  erre kell megfelelő választ adni az európai vezetőknek, erre kell választ adnunk nekünk is Magyarországon. Ez is az apropója ennek a nemzeti konzultációnak, hiszen a kérdés az, hogy miben látjuk a magyar jövőt: a magyar gyermekekben, a magyar gyermekek születésének támogatásában, vagy pedig abban, hogy migránsokkal pótoljuk a hiányzó magyar gyermekeket?Ez is az egyik kérdés a nemzeti konzultációban, de általában, ahogy a frakcióvezető úr felvetette a nemzeti konzultációnak a műfaját, talán erről is érdemes néhány gondolatot mondani. Azért is indítottuk el ezt a nemzeti konzultációt, mert az emberek visszajelzésére számítunk. Két kormányzati ciklus után egymást követően és egy harmadik kormányzati ciklusnak az elején várjuk azt, hogy visszajelzést kapjunk a magyar emberektől arra vonatkozóan, hogy a családpolitikában milyen irányt vegyünk, milyen irányt folytassunk, merre menjünk tovább, milyen döntéseket hozzunk meg. Fontos sorskérdésekben várjuk a magyar embereknek a véleményét, és a nagy előnye a nemzeti konzultációnak, hogy mindenki részt vehet benne, mindenki kitöltheti ezeket a nemzeti konzultációs íveket, mindenki visszaküldheti azt a számunkra. Bízom benne, hogy minél többen fognak élni ezzel a demokratikus jogukkal, lehetőségükkel, és részesei lesznek ennek a nemzeti konzultációnak is.

Mindenkinek a véleményére kíváncsiak vagyunk, nemcsak az édesanyákéra, de az édesapákéra is, nemcsak a szülőkére, hanem a nagyszülőkére is, és bizony azokéra is, akik még most gyermekvállalás előtt álló fiatalok, hiszen talán őket érintik a legjobban ezek a kérdések. Azt kell a legjobban megértenünk, hogy hogyan tudunk nekik segíteni abban, hogy teljesíteni tudják a vágyaikat, az elképzeléseiket, és hogy közelíteni tudjuk egymáshoz a ténylegesen vállalt gyermekeknek és az eredetileg tervezett gyermekeknek a számát. Hiszen ma Magyarországon a fiatalok családban képzelik el a jövőjüket, házasságban szeretnének élni, gyermekeket szeretnének nevelni, átlagosan inkább több mint kettőt, mint jellemzően kettőt. Ebben szeretnénk segíteni a magyar fiataloknak, hogy hogyan tudnak ezeknek a vágyaiknak érvényt szerezni.

Ami 2010 óta történt a családtámogatások terén, az, azt hiszem, nem kevés, mégsem mondhatjuk azt, hogy nyugodtan hátra dőlhetünk, sok dolgunk van még. Megdupláztuk a családtámogatásra fordított költségvetési összegeket, kétszer annyit fordítunk most családtámogatásra, mint 2010-ben. A családi adókedvezményt valóban bevezettük, és folyamatosan emeljük, így a jövő évben is. Bevezettünk egy nagyon komoly otthonteremtési programot; visszaadtuk a gyesnek a harmadik évét, bevezettük a gyed extrát, vagy éppen az ingyentankönyv-ellátást, az ingyenes gyermekétkezést vagy az Erzsébet-táborokat. Bölcsődéket építettünk, és ma már 220 ezer nő köszönheti a „nők 40”-nek köszönhetően, illetve a család köszönheti azt, hogy a „nők 40”-nek köszönhetően a nagymamák ott vannak ismét a családban.

(14.10)

Húsz éve nem volt ilyen magas a gyermekvállalási kedv, mint most, nem volt ilyen magas a házasságkötések száma sem, minden népesedési mutató pozitív irányba mozdult el az elmúlt években. (Gréczy Zsolt: Csak gyerek nem születik.) Ugyanakkor még mindig van teendőnk, még mindig nem dőlhetünk hátra, újabb döntéseket szeretnénk hozni, amelyek a magyar családokat szolgálják és a magyar gyermekeket helyezik előtérbe.

Ezek között a kérdések között valóban szerepel egy olyan is, amely kétharmados védelmet kíván adni ezeknek a jogszabályoknak, a családokat támogató intézkedéseknek, hiszen sajnos rossz példákat is ismerünk. Ismerjük azokat a példákat, amikor elvették az otthonteremtési programot, elvették a gyesnek a harmadik évét, megszüntették a családi adókedvezménynek a rendszerét, gyakorlatilag teljesen szétverték az akkori családtámogatási rendszert a baloldali kormányok idején. Ez még egyszer nem lenne jó, ha megtörténhetne, ezért szeretnénk azt, hogy hosszú távú, kiszámítható legyen Magyarországon a családpolitika. (Gréczy Zsolt: Mi emeltük a családi pótlékot utoljára!) Ezért kell kétharmados védelem ezeknek a jogszabályoknak, ezeknek a támogatásoknak.

A gyermekek védelméről is szól a nemzeti konzultáció, hiszen a gyermekeinket olyan veszélyek is fenyegetik ma már, amelyek nem voltak még 10-20 évvel ezelőtt. Ezekre a veszélyekre is fel kell készülnünk, fel kell őket vérteznünk ezekkel szemben.

Újabb támogatásokat is szeretnénk adni a magyar gyermeket nevelő családoknak és a gyermekvállalás előtt álló fiataloknak, hiszen látjuk azt, hogy milyen nehéz önálló lábra állni, milyen nehéz a családalapításról szóló első döntéseket meghozni. (Varju László: Már akinek!  Gréczy Zsolt: Tiborcz Istvánnak nem volt nehéz!) Ehhez szeretnénk további támogatásokat adni, ahogy szeretnénk segíteni a főállású édesanyákat, szeretnénk segíteni azokat is élethosszig, akik legalább három gyermeket vállaltak már, és emellett még dolgoznak is, és az élet minden területen igyekeznek kivenni a részüket.

Én arra kérek mindenkit, hogy töltse ki a nemzeti konzultáció kérdőíveit, és vegyenek részt önök is ebben a folyamatban. Döntsenek önök is a magyar emberek sorsáról! Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   19-22   23-26   27-30      Ülésnap adatai