Készült: 2024.03.28.09:14:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2019.07.08.),  256-259. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:   252-255   256-259   260-263      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Hajdu László, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Mi lesz a budapesti közutakkal?” címmel. Hajdu László képviselő urat illeti a szó.

HAJDU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A belterületi utakkal és járdákkal kapcsolatban szeretnék kérdést feltenni. Ma szavaztunk a módosító indítványokról, és lehet azt látni, hogy nincsen a települési önkormányzatoknál útfelújításra, útjavításra, egyáltalán a fejlesztési feladatok ilyen típusú finanszírozására semmilyen sor. Illetve találtam egymilliárd összeget mindössze, és van 3186 önkormányzat. Én csak Budapestet veszem példaként. Budapesten valamikor, a sokat emlegetett Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai-kormány idején volt cél- és címzett támogatás, és voltak az úgynevezett útfenntartási normatívák, nem is egyfajta, többfajta normatíva, még porosút-normatíva is volt a földutakra. Most semmi nincs ebben a költségvetésben, és igazán azt szeretném kérdezni, hogy ez a normatív módszer, amely akkor, úgy gondolom, hogy azt eredményezte, hogy nem volt ennyi kátyú a városban, mint amennyi most van, ennek egyik oka talán az is, hogy kivették a költségvetésből. A másik oka, hogy eltüntették a forrását, hiszen az egyik forrás volt a gépjárműadó, amelynek 60 százalékát az állam magához veszi, ez a forrás nem áll rendelkezésre. Másik forrás lehetett a személyi jövedelemadó. Azt is elvették tőlünk, tehát 100 százalékban elvették, és beléptettek egy új adót, ez a szolidaritási adó, amely az én esetemben, az én választókerületemben 400 millió forint ebben az új költségvetésben.

Tehát ilyen forráshiány mellett a város úgy néz ki, ahogy néz. Bármelyik kerületbe megyünk, csak kátyúkat látunk, foltozgatásokat. Ezeket csak valamilyen központi normatíva és nem szubjektív döntések alapján lehetne eltüntetni a városból, ahol turizmust akarunk, és amely egy világváros. Kérdezem az államtitkár urat, hogy vane ilyen terv.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Pogácsás Tibor államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, a közutak állapotán van mit javítani, és ehhez költségvetési források is szükségesek. Ön ugye, azt mondja, hogy egymilliárd forintot lát összesen a költségvetésben az országot illetően a közutak javítására. Arra azért fel kell hívnom a figyelmét, hogy ha különválasztjuk a vidéket és a fővárost, a vidéki települések esetében évi 50 milliárd forintot biztosítunk az elkövetkezendő három évben évről évre ahhoz, hogy a kistelepülések, illetve a kistelepülési belterületi utak, illetve a településeket összekötő utak állapotán javítani lehessen. A fővárosi képviselők észrevételét és lobbierejét végül is elfogadva, döntés született arról is, hogy a budapesti utak javítására Budapest külön 10 milliárd forint értékű költségvetési forrással rendelkezzen, és ez a következő években is rendelkezésre áll. Így a fővárosban az az állapot, amely szerint ma még a fővárosban is találhatók nem szilárd útburkolattal ellátott, közlekedésre alkalmas felületek, ezek megszűnnek, és minden utat szilárd burkolattal láthatunk el a fővároson belül is. Tehát ez önmagában már mindjárt 60 milliárd forint. Ezen túlmenően a főváros esetében 2,5 milliárd forint áll rendelkezésre a belterületi utak, hidak, járdák felújítására, és az utak fenntartására és a feladatfinanszírozásban kilométerenként 470 ezer forint összeg szerepel. És ezen túlmenően évről évre kiírásra kerül pályázat a Belügyminisztérium részéről is, amely mind a fővárosi kerületek, mind a települési önkormányzatok számára lehetőséget biztosít kimondottan útfelújítás, útfelület-javítás céljára. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:   252-255   256-259   260-263      Ülésnap adatai