Készült: 2024.03.28.08:56:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2019.05.27.),  27-30. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:26


Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Juhász Hajnalka, a KDNP képviselője. Parancsoljon!

JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A tegnap lezajlott európai parlamenti választás történelmi pillanat és történelmi esély, amely meghatározó Magyarország és Európa jövője számára. Az identitásában meggyengült Európa lehetőséget kapott arra, hogy visszataláljon gyökereihez, amely nélkülözhetetlen megerősödéséhez és ahhoz, hogy határozott és hatékony választ tudjon adni a migrációs kihívásokra. Mi, magyarok az ezeréves keresztény kultúránkat Alaptörvényünkben valljuk meg, amelyet közös európai alkotmány formájában nem vállalt fel Európa. Az elmúlt időszak kihívásai és terrorcselekményei azonban megmutatták, hogy erős identitás nélkül nincs biztonságos jelen és nincs biztonságos jövő Európa számára. Nem látni az összefüggéseket a Közel-Keleten zajló folyamatok és annak Európára gyakorolt biztonságpolitikai hatásaira. A vallásközi párbeszéd és a kiszolgáltatott és üldözött keresztények és más vallási közösségek véleményének a jelentőségében életveszélyes a tájékozatlanság, mert ami zajlik a Közel-Keleten, hatással van és lesz Európára. Libanonban, Szíriában és Irakban az elmúlt hét évben összesen 40 százalékkal csökkent a keresztények lélekszáma, és kézzelfogható anyagi támogatás, valamint biztonsági garanciák nélkül kivéreztetésük és elvándorlásuk tovább folytatódik.

Ahogyan a libanoni mufti mondta, a keresztények jelenléte nélkülözhetetlen a Közel-Kelet békéjének a megőrzéséhez. Míg a terrorszervezetek, az al-Shabaab, a Boko Haram, az Iszlám Állam és a Muszlim Testvériség rendkívül átgondolt stratégiával irtja a keresztény közösségeket és a keresztény kultúra írmagjait a világban, addig a kulturális identitás hiányának jeleivel találkozhatunk nap mint nap Nyugat-Európa egyes nagyvárosaiban, ahol templomokat éppen mecsetekké alakítanak át, és egyes országokban már a müezzin imahívó szava is felhallatszik.

A multikulturalizmus neoliberális olvasata hidegen hagyja a tömegesen érkező bevándorlókat, az általuk lakott negyedek pedig az iszlamizmus bázisaivá válnak. Miközben a nyugati liberális törvények által garantált védelem előnyeit élvezik, ezek a közösségek egyre nyilvánvalóbban zárkóznak el az európai normák átvétele és az európai hagyományok megismerése elől. Ha Európa nem büszke közös keresztény kultúrájára, hogyan várjuk el, hogy egy idegen, erős identitású kultúra tisztelje azt?

A kulturális identitását vesztett Európába érkező bevándorlókban fel sem vetődik az integráció igénye, mert számos esetben azt látják, nincs mihez. Ki kell mondanunk, hogy a liberális megközelítés és a bevándorláspárti politika teljes kudarca az integráció sikertelensége, amely a vallási radikalizmus melegágya. Köszönöm, és meghajlok mindazon magyar állampolgárok előtt, akik megértették a magyar kormány üzenetét, mert büszke vagyok arra, hogy a magyar kormány elsőként vállalta fel a világban, hogy az üldözött keresztények hangja legyen, és elsőként hozott létre az uniós tagállamok között önálló államtitkárságot az üldözött keresztények megsegítésére.

(14.20)

Mi nem az egyesült európai államokért, hanem Európa keresztény kultúrájának megőrzéséért küzdünk, és hiszek abban, hogy a tegnapi európai parlamenti választással új európai időszámítás kezdődött, amely visszavezetheti Európát a helyes útra, ott, ahol közös történelmi múltját, kultúráját és annak alapjait találja, és óvó tekintetét helyezi a Közel-Keletre, keresztény kultúrájának bölcsőjére.

A tegnapi európai parlamenti választás és a magyar állampolgárok 52,33 százalékos támogatása olyan erőt és felhatalmazást ad a magyar kormány számára, amellyel tovább folytathatja azt a missziót, amelyet a közel-keleti keresztény közösségek megőrzéséért tesz, valamint a Közel-Kelet békéjének megtartásáért, ami hatással lesz Európa jövőjére. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Azbej Tristan államtitkár úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

AZBEJ TRISTAN, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Képviselő asszony nagyon fontos jelenségre hívta fel a figyelmet: Keleten és Délen a templomokat felrobbantják, Nyugaton pedig bezárják őket, parkolóvá vagy mecsetté változtatják; ezért is fontos, ami tegnap este történt. Kellő szerénységgel és alázattal, de egyértelműen kijelenthetjük, hogy a tegnapi európai parlamenti választás elsöprő siker volt a Fidesz-KDNP, a magyar kereszténydemokrata kormánypártok számára, de ez nemcsak a kormánypártok, hanem egész Magyarország sikere és ennél is több: egy erős felhatalmazás, hogy folytassuk Brüsszelben nemzeti érdekérvényesítésünket, küzdelmünket a migráció, a bevándorlás ellen, és erős felhatalmazás a mellett a magyar kormányálláspont, de egyben nemzeti misszió mellett, hogy a keresztény kultúra védelmét felvállaljuk szolgálatként.

Erős felhatalmazás tehát, hogy a magyar kormány folytassa migrációs politikáját, és ezzel összefüggően a humanitárius politikáját, amelyet úgy hívunk, hogy „Hungary Helps”, és amelynek alapelve, hogy a segítséget kell odavinni, ahol a baj van, nem a bajt idehozni Magyarországra. Engedjék meg, hogy egy kicsikét hazabeszéljek: a választás eredménye ilyetén a kormány üldözött keresztények érdekében tett erőfeszítéseinek és a „Hungary Helps” programnak is visszaigazolást jelent. Folytatjuk tehát, amit elkezdtünk a keresztény civilizáció és ami még fontosabb, a keresztény emberek, az üldözött keresztények védelme érdekében.

Kicsit eltérve itt a papírtól, engedjék meg, hogy egy személyes élményemet hadd osszam meg önökkel! Két héttel ezelőtt az iraki Kurdisztánban jártam, az ottani asszír közösségnél. Ők az Iszlám Állam által nagyon kemény üldöztetésnek, emberrablásoknak, rabszolgaságnak voltak kitéve, tömeggyilkosságnak, és jelentős részben elvándoroltak a Közel-Keletről. Amikor ott jártam, az egyik asszír pátriárka azt mondta, hogy jelenleg Sydney-ben már több asszír keresztény van, mint Irakban, ahol az egész vallást alapították, a kereszténység bölcsőjében kétezer éve. Mégis volt egy kis zárványközösség, amelyik megmaradt, és a „Hungary Helps” program azt támogatta, hogy a templomukat felépíthessék. Ezt kérték tőlünk, tehát nem mást, nem lakóépületeket, nem oktatásban segítséget, hogy felépíthessék a templomukat, és ez hozzájárul ahhoz, hogy ott maradjanak. Azt mondták nekem, azt mondták, hogy ők őrzik a templomokat, mert a templomok őrzik meg őket és a jövőjüket. Úgyhogy büszke vagyok arra, hogy a magyar szolidaritás eredményeképpen legalább ezt az asszír keresztény közösséget meg tudtuk menteni.

Jártam ezenkívül is a két évvel ezelőtt átadott erbíli, iraki kurdisztáni Szűz Mária katolikus iskolában, ahol több száz belső menekült gyerek tanul, köszönhetően a „Hungary Helps” programnak és a magyar katolikus hívek adományozásának. Én egy kisgyerekes családapa vagyok, azt tudom, ha el kéne menekülnöm a szülőfalumból, a szülőotthonomból, és olyan helyre érkeznék, ahol nem tudok se orvosi ellátást, se oktatást adni a gyerekeimnek, akkor én továbbmennék. Ők viszont a magyar segítségnek köszönhetően ott maradtak, és ezzel csatlakoztak ahhoz a több mint 35 ezer keresztény emberhez a Közel-Keleten, akiknek a helyben maradását a migrációval szemben a „Hungary Helps” program támogatta.

A „Hungary Helps” program nemcsak az eredményeit és a hatékonyságát tekintve, de a nemzetközi megbecsülést tekintve is igazi magyar sikertörténetté vált. Talán láthatták, hallhatták a híreket, legutóbb az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump méltatta elismerő szavakkal Magyarország üldözött keresztények védelmében tett erőfeszítéseit az Orbán Viktor miniszterelnök úrral való washingtoni találkozója során. És egyre többen csatlakoznak hozzánk, az Egyesült Államok mellett már Lengyelországgal közösen támogatjuk a szíriai keresztény embereket.

Tisztelt Országgyűlés! Az üldözött keresztények megsegítésére soha nem látott módon szükség van. Jelenleg a világon 245 millió ember szenved el hátrányos megkülönböztetést a keresztény hite miatt, és naponta közel egy tucat, tizenegy embert gyilkolnak meg ártatlanul a Krisztus-hite miatt. Tegnap a magyar választók pontot tettek annak a kérdésnek a végére, hogy a keresztény Európa védelmének, az üldözött keresztények megsegítésének a magyar programjai helyesek és folytatni kell őket, mert méltóak ezeréves keresztény államiságunkhoz.

Még egyszer szeretném megköszönni mindenkinek, aki tegnap leadta szavazatát, bizonyítva ezzel, hogy sokakat érdekel hazánk, Magyarország jövője. Külön köszönet a Fidesz-KDNP támogatóinak (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy hozzájárultak, még erősebben tudjuk érvényesíteni nemzeti érdekeinket. És hogy megemlékezzünk a tegnapi gyereknapról is: ezzel a felhatalmazással továbbra is azért fogunk dolgozni, hogy biztonságos Európát építhessünk, adhassunk át gyermekeink számára. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai