Készült: 2024.04.19.21:26:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2018.10.02.),  23-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:46


Felszólalások:   19-22   23-26   27      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! „A határvédelem a miénk” címmel napirend előtti felszólalásra jelentkezett a Fidesz képviselőcsoportjából Hubay György képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

(10.00)

HUBAY GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Magyarország hosszú és küzdelmes utat járt be, mire eljutott arra a pontra, hogy hatékonyan képes megvédeni hazánk és a schengeni övezet határait az ideérkező illegális bevándorlók tízezreitől. Számos kritikát és támadást kaptunk az elmúlt években azért, mert Magyarország Kormánya a magyar emberek oldalán áll, és nem Brüsszel bevándorláspárti vagy a német Willkommenskultur politikáját kívánja követni. A bevándorláspárti csata azonban korántsem dőlt el, ki kell tartanunk álláspontunk mellett, ezt a mérkőzést meg kell vívnunk, és májusban meg kell változtatnunk az európai politikát. Ma az Európai Parlamentben és az Európai Bizottságban is elsöprő többségben vannak a bevándorlást támogatók, akik egyben egy komoly demokráciaproblémát is jelentenek, hiszen olyasmit képviselnek, amit egyébként az európai emberek nem akarnak. Az emberek úgy érzik migrációügyben Európában, hogy a népakarattal szemben valamit rájuk akarnak kényszeríteni. Ezt erősítik a brüsszeli migrációs biztos ENSZ-ben tett kijelentései az új uniós áttelepítési programról. Az európai emberek azt várják a vezetőiktől, hogy öntsenek tiszta vizet a pohárba, és mondják ki: helyesnek vagy rossz dolognak tartják a migrációt. Az ennyire agresszív bevándorláspárti politika valójában lakosságcserét jelent, egyre kevesebb európai ember születik, és egyre több idegent hoznak ide. Aki nem mondja ki, hogy a migráció rossz dolog, az hiába akarja korlátozni a migrációt, nem tudja megnyerni az emberek bizalmát.

Vannak olyan európai országok, ahol a politikusok nem merik képviselni az emberek véleményét, ám ránk ez nem jellemző. (Dr. Vadai Ágnes: Halleluja!) Ha bennünket megtámadnak csak azért, mert a magyar emberek oldalán állunk, akkor abban mindenki biztos lehet, hogy megfelelő súllyal fogunk válaszolni. A Fidesz arra kéri az európai parlamenti képviselőit, hogy kérjék számon Dimitrisz Avramopuloszon, az Európai Bizottság migrációs biztosán az ENSZ-ben elmondott beszédét. Jogunk van megtudni, hogy ki adott neki felhatalmazást erre a nyilatkozatra. A bevándorláspárti álláspontját úgy adta elő, mintha abban teljes egyetértés lenne az európai uniós tagállamok között, holott ez nincs így, és ezt a magyar emberek többször is kinyilvánították. Avramopulosz az ENSZ-ben sürgette az EU tagállamait, hogy tegyenek eleget a bevándorlók áthelyezésével, illetve áttelepítésével kapcsolatban tett ígéreteiknek, miközben hazánk például erre soha nem tett ígéretet.

Felháborító, hogy továbbra is erőltetik az Európai Menekültügyi Ügynökség hatáskörbővítését, az illegális bevándorlás törvényesítését, az Európába vezető legális útvonalak megerősítését, valamint a migránsok európai munkavállalásának támogatását. A migrációmenedzsmentről és az áttelepítésekről beszélnek ahelyett, hogy a valós problémák megoldására törekednének. Hiába azonban minden törekvésük, mert Magyarország sosem fogja feladni és átengedni a határvédelem jogát, a magyarok ugyanis világosan eldöntötték, hogy az országba nem lehet beengedni a bevándorlókat, mivel a bevándorlás rossz dolog.

Az ENSZ globális csomagja súlyosbítani fogja a migrációs helyzetet, mert újabb ösztönzést jelent majd emberek millióinak, hogy útra keljenek, ezért Magyarország semmilyen módon nem kíván részt venni ennek elfogadásában, és nem tekinti azt irányadónak magára nézve. A csomag hazug alapelvre épít, úgy szól, mintha a migráció alapvető emberi jog lenne, pedig nem az. Alapvető emberi jog, hogy valaki a saját hazájában békében és nyugalomban élhessen, és ha ez utóbbi akadályba ütközik, akkor az első lehetséges biztonságos helyen kell számára védelmet nyújtani. (Pillanatnyi szünet.  Szabó Szabolcs: Na, mi történt?!  Közbeszólások az ellenzék soraiból: Mi történt?!  Szabó Szabolcs: Soros!  Közbeszólások az ellenzék soraiból.  Szabó Szabolcs: Soros hibája, kitörölte a következő sort!  Közbeszólások az ellenzék soraiból.  Az elnök csenget.)

A Nemzetbiztonsági bizottság ezért döntött úgy, hogy részletes vitában megtárgyalja a Sargentini-jelentésre válaszul írt országgyűlési határozatot, és ehhez az Alkotmányvédelmi Hivatal, valamint a Terrorelhárítási Központ meghallgatását kezdeményezi a határvédelem és a nemzetbiztonság összefüggéseiről. (Dr. Vadai Ágnes: És a letelepedési kötvény?  Közbeszólások az ellenzék soraiból.  Dr. Vadai Ágnes: Az oroszok már a spájzban vannak!) Elfogadhatatlan, hogy a hazai Soros-hálózat és a hazai ellenzék kampányblöffökkel tereli el a figyelmet a valódi európai vitáról, és ilyen-olyan átlátszó (Az elnök csenget.) kampányblöffökkel támadják Soros-portálok a magyar miniszterelnököt. (Dr. Vadai Ágnes: Melyik a Soros-portál?!  Derültség és közbeszólások az ellenzék soraiból.)

Őszintén bízom benne, hogy hazánk kitartóan helyt tud majd állni ebben a küzdelemben, és a brüsszeli politikai elit lecserélésével reménykedhetünk még európai keresztény kultúránk (Arató Gergely: A kormánypárti képviselőkre nem vonatkozik az időkeret?!) további fennmaradásában. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt képviselőtársaim, sokan voltunk már úgy az életünkben, hogy egy pillanatra elveszítettük a fonalat (Dr. Vadai Ágnes: Kizárt! Kizárt!  Közbeszólások az ellenzék soraiból.  Dr. Vadai Ágnes: Mi nem szoktuk!), és ebből mégsem lett bárminemű probléma. Úgy gondolom, hogy ezzel a dologgal visszaélni, ezt poén tárgyává tenni, az nem egy országgyűlési képviselőhöz (Dr. Vadai Ágnes: Hát, van ilyen!) méltó magatartás. (Taps a kormánypártok soraiban.) A képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására Orbán Balázs államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt levezető Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Országgyűlés! Megpróbálok az ellenzéki képviselők kényes ízlésének is megfelelni (Dr. Vadai Ágnes: Nem tudsz!  Közbeszólások az ellenzék soraiból.), és ennek megfelelő válaszokat adni. (Közbeszólások és derültség az ellenzék soraiban.  Az elnök csenget.) Mi úgy gondoljuk, hogy a magyar kormány élenjár a 2015 óta tartó példátlan, Európát sújtó migrációs válság kezelésében, ezért egy pici magabiztossággal mondhatjuk azt, hogy lennének elképzeléseink, és vannak európai szintű elképzeléseink is, hogy ezt a problémát hogyan kell kezelni (Arató Gergely: Ezeket valósítják meg!), ezt a migrációs nyomást hogyan lehet keretek közé szorítani és megszüntetni. (Demeter Márta közbeszól.) Itt három dolgot szeretnék önöknek kiemelni, amiben mi mindenképpen előrelépést javaslunk, és mindenképpen ebbe szeretnénk az európai politikát fordítani.

Az egyik, hogy infrastrukturális értelemben is kezelni kell ezt a migrációs válsághelyzetet. A magyar kormány éppen ezért döntött a fizikai határzár felépítése mellett, és azt látjuk, ha az Olaszországban zajlott eseményekre gondolunk, hogy a tengeri határokat is meg lehet védeni. Tehát 2015 óta be tudtuk bizonyítani azt is, hogy a szárazföldi határszakaszok is védhetők, illetőleg a tengeri határszakaszok is védhetők. Ezzel szemben viszont Brüsszel és az Európai Unió intézményei ebben nem támogatják a tagállamokat, Magyarország esetében is a határőrizetre fordított több mint 900 millió euró megtérítésére nem számíthatunk az Európai Uniótól, hosszas, egy évig tartó küzdelem árán most ott tartunk, hogy 50 millió euró megtérítésére számíthatunk, majd meglátjuk, hogy ez megvalósul-e a jövőben.

A második fontos elem a jogi helyzet kezelése. Olyan jogi megoldásokat kell kialakítani, amelyek képesek az embereknek az Európai Unió schengeni határain kívül történő megállítására. A magyar jogi határzár, amit bevezettünk, bebizonyította az elmúlt években, hogy légmentesen képessé teszi Magyarországot arra, hogy a déli határszakaszt lezárja, és képes egy olyan fair eljárásrendet kialakítani, amelyben különbséget tudunk tenni menekültek és gazdasági bevándorlók között, anélkül, hogy ők a schengeni zónába bekerülnének.

Ezzel szemben Brüsszel és az Európai Unió intézményei részéről folyamatos nyomásgyakorlás alatt állunk, ennek a nyomásgyakorlásnak pedig az az iránya, hogy a tagállamoktól el kell venni a migrációval és a menekültügy kezelésével kapcsolatos jogszabályalkotási lehetőségeket és a hatásköröket. Ennek a legutolsó és leginkább fenyegető példája Merkel kancellár asszony szeptember 13-ai nyilatkozata, aki azt mondta, hogy az EU jövője szempontjából az a döntő, hogy közös európai megoldás szülessen. Mi ezt nem szívesen halljuk, ugyanis azt gondoljuk, hogy a közös európai megoldás nem a helyzet megállításáról, hanem a katalizálásáról szólna. Merkel asszony azt mondta, hogy a Frontex megerősítésére van szükség, ami a tagállamok szuverenitásának a korlátozásával kell hogy járjon. Mi ezt nem tartjuk egy járható útnak, és azt gondoljuk, hogy a magyar megoldás bebizonyította azt, hogy képesek a tagállamok saját hatáskörben kezelni a migrációs válságot, és ráadásul a magyar miniszterelnöknek van egy Schengen 2.0-ás javaslata, amely ennek a megoldásnak az európai szintű kiterjesztéséről szól.

A harmadik dolog pedig, tisztelt képviselő úr, a kommunikáció. Mi azt gondoljuk, hogy a migrációpolitikában a kommunikáció igenis számít. Amikor én is Törökországban vagy a balkáni útvonalon vagy Észak-Afrikában, Líbiában jártam, azt tapasztaltam, hogy az Európába igyekvő emberek Merkel kancellár asszony és az Európai Unió vezetőinek a nyilatkozatait lobogtatják, és erre hivatkozva szeretnének Európába jönni.

Tehát igenis, minden politikusnak felelőssége van. Avramopulosz uniós biztos úrnak a felszólalása éppen ezért elfogadhatatlan, hiszen arra tesz javaslatot, azt a hatást éri el, hogy továbbra is százezrek, milliók gondolkodjanak azon, hogy az Európai Unióban próbáljanak új életet kezdeni.

(10.10)

Képviselő urat arról tudom tájékoztatni, hogy a magyar kormány megvédi az ország szuverenitását, ki fog állni a hatáskörök mellett, ki fog állni a migrációkritikus álláspontja mellett, akkor is, hogyha ez nem tetszik Brüsszel vagy az Európai Parlament többségének, és ebben szeretnénk kérni a magyar kormány nevében a képviselő úr támogatását a továbbiakban is. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   19-22   23-26   27      Ülésnap adatai