Készült: 2024.03.28.21:46:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.),  312-323. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba-vételi kérelem vitája
Felszólalás ideje 16:45


Felszólalások:   299-312   312-323   324-339      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük, képviselő asszony. Most viszont akkor megkérdezem, hogy előterjesztőként Tordai Bence vagy pedig képviselő asszony fog válaszolni az elhangzottakra. Ha egyikőjük sem, akkor tovább tudunk lépni. (Szabó Timea: Szerintem menjünk tovább!) Nekem kötelességem volt megkérdezni.A döntésre a holnapi ülésnapon kerül majd sor. (Dr. Varga László: Kormányálláspont?)

A Párbeszéd képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön a hatnapos munkahetek betiltása érdekében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény módosításáról szóló T/3043. számú törvényjavaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt a Vállalkozásfejlesztési bizottság utasította el.

Először megadom a szót ötperces időkeretben Tordai Bence képviselő úrnak.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Párbeszéd azt javasolja, hogy ne legyen több hatnapos munkahét Magyarországon. Azt javasoljuk, hogy a hosszú hétvégék után ne kelljen ledolgozni az egyes szombati napokon a korábbi pihenőnapokat, ne legyen több csonka hétvége, és azt hiszem, hogy a családok évében az állítólag családbarát kormánytól ez egy nagyon szép gesztus lenne, amivel biztosíthatná, hogy az emberek legalább hetente két napot egész nap a szeretteikkel töltsenek, hogyha úgy akarják.Csak idén, még a december hónapban van két darab ilyen ledolgozandó szombat, amikor gyakorlatilag az adventi időszakban heti hat napot kell dolgozni. Én nem tudom, hogy ez hogyan fér össze az önök világnézetével, vagy hogyha még radikálisabban kellene átfogalmazni ezt a helyzetet, akkor azt mondanám, hogy ez a kommunista szombatoknak a maradványa, amikor szombaton is dolgozni kellett, bár akkor elvileg fennköltebb és nemesebb célok és nem egyszerűen a munkáltatók profitjának az érdekében.

A Párbeszéd javaslatát egy nagymintás kutatás alapján az emberek 85 százaléka támogatja, de azt is elmondanám, hogy az érdekeik alapján pedig az emberek 99 százalékának kellene támogatnia, hiszen az, hogy többet dolgoztassák a magyar munkavállalókat, az tényleg csak a turbókapitalistáknak, a tőkéseknek áll az érdekében. Sőt, hogyha egy kicsit hosszabb távon gondolkodnának, akkor nekik sem, hiszen a magyar munkavállalók nagyon túlhajszoltak, kizsákmányoltak, kizsigereltek, és ez az egészségügyi mutatóikon is látszik, az egészségi állapotukon is látszik. A magyar emberek körében elharapódzott a különböző stresszbetegségek számos válfaja, és nagyon rosszak a magyar népesség halálozási adatai is. Egyszerűen siralmasan korán halnak nők és férfiak egyaránt Magyarországon, és ezeknek a halálozásoknak a jelentős része, ami nem az egészségügyi ellátórendszer hiányosságaira vezethető vissza, az az életmódra és azon belül is sokszor a munkahelyi stresszre vezethető vissza.

Ezért azt kérjük, hogy az Országgyűlés támogassa ennek a munkatörvénykönyv-módosításnak a napirendre vételét és támogassa magát a javaslatot is, ezzel bizonyítva, hogy az emberek érdekében politizál, hogy az emberek, a magyar dolgozók akaratát és jóllétét szolgálja, nem pedig a nagytőkések akaratát.

De sajnos, amikor a fideszes többség elutasította az Országgyűlés Vállalkozásfejlesztési bizottságában a Párbeszéd javaslatának a tárgysorozatba vételét, akkor érvelést nem nagyon hallottunk, mert nem vették a fáradságot arra, hogy érveket próbáljanak mondani, sőt igazából még egy nem szavazatra is kevés volt a bátorság, tartózkodással jelezték a kollégák. De amikor Varga Mihály miniszter bejött, és volt alkalmam megkérdezni tőle, hogy mit gondol, elég robusztus-e a sokat dicsért gazdasági növekedés jelen pillanatban ahhoz, hogy egy ilyen, valóban némi gazdasági kihívást jelentő lépést megtegyünk, akkor azt mondta, hogy talán boldogabb, szerencsésebb időkben visszatérhetünk a munkaidő-csökkentés kérdésére. Most azonban sajnos csak 4-5 százalék a GDP növekedése évente, ezért nem elég boldogok, nem elég szerencsések ezek az idők.

Valóban, a magyar munkavállalók számára boldogtalan és szerencsétlen idők ezek, különösen akkor, amikor egy másik törvényjavaslatban nemhogy a munkaidő csökkentésére, de annak a növelésére tesznek javaslatot, és hamarosan fogadnak el egy új törvényt a kormánypárti képviselők. A rabszolgatörvény 1-es és 2-es verziója, az 1-es, amely 400 óráig tolja fel az elvégeztethető túlórák számát, a másik fontos módosítás pedig, ami a munkaidőkeretet hároméves elszámolásúra is átállíthatja, illetve a saját alkalmazottaikkal, a saját munkavállalóikkal, a közszolgákkal, köztisztviselőkkel szemben is elképesztően méltánytalan új törvényjavaslatot toltak be ide. Ezt méltán nevezhetjük rabszolgatörvény 2.0.-nak.

Tehát amíg a Fidesz az 1 százalék érdekeit képviseli, adott esetben a német autógyárak megrendelését képviseli, és a rabszolgatörvény különböző változatait fogalmazza meg, addig a Párbeszéd és azt gondolom, hogy az egész ellenzék, de a baloldali humanista képviselőtársaim biztos, hogy azt támogatják, hogy inkább a munkaidő csökkentése irányába menjünk el, annál is inkább, mert Magyarországon az átlagos munkavállaló 300-400 órával többet dolgozik, mint szerencsésebb nyugat-európai társai.

Azt szeretnénk, hogyha a munka termelékenységének a javítása lenne az út, és nem a munkaórák számának a növelése. Nem a munkavállalók kizsigerelésén keresztül vezet az út egy sikeresebb, boldogabb Magyarország felé. Köszönöm szépen, és remélem, támogatni tudják a javaslatunkat. (Szabó Timea tapsol.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Most megadom a szót Pintér Tamás képviselő úrnak, a Jobbik részéről.

PINTÉR TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nos, én szeretném elmondani, hogy Tordai Bence képviselőtársamat megnyugtassam és elmondjam, hogy szerintem egyébként támogatják majd a fideszesek is az ön javaslatát, hiszen egyértelmű az, hogy talán valami mellényomás volt, amikor ott tartózkodtak a bizottsági ülésen. Hiszen amikor egy olyan népnyomorító intézkedést is meg akarnak hozni, mint a munka törvénykönyvének Kósa Lajos és Szatmáry képviselő úr által beterjesztett módosítása, akkor abban az esetben is minden alkalommal, amikor ilyen brutális intézkedéscsomagra adnak be javaslatot, abban az esetben mindig szoktak valami kis pluszt adni a fideszesek, hogy azért mégiscsak megtartsák azt a kis billegő szavazótáborukat, amivel majd a következő választást meg tudják nyerni. (Nacsa Lőrinc nevetve: Billegő?) És igen, azt azért elmondhatom, hogy Dunaújvárosban például, ahol megnyertem jobbikos képviselőként a választást, ott azért rá lehetett világítani arra, hogy nem elég az, hogy telehazudják az országot, és teleplakátolják Soros Györggyel, illetve a migránsok áradatával az országot, hanem igenis, vannak olyan emberek ma Magyarországon, akik nem tudják az önök hazugságait szó nélkül eltűrni.

Éppen ezért, amikor 5 ezer forintos jutalomcsekkekkel próbálják meg az embereknek visszaadni azt, amit az évek alatt, százmilliókat kiloptak az emberek zsebéből, akkor igenis, talán lesz arra lehetősége a fideszes képviselőknek is, hogy ebben az esetben is, amikor a munka törvénykönyvének ilyen brutális módosításával állnak elő, akkor valami pluszt adjanak.

Én azért azt gondolom, hogy talán ők is akkor abban a fényben megvilágítva, hogy valamit akkor mégiscsak az embereknek a másik oldalról adni kell, hogyha már ekkora nagyot elvettek, akkor a holnapi napon talán meg fogják ezt a javaslatot is támogatni, hogyha esetleg nem, akkor a Jobbikra egyébként meg számíthatnak. (Derültség, taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Megadom a szót Székely Sándor képviselő úrnak, a DK részéről.

SZÉKELY SÁNDOR (DK): Köszönöm szépen a szót. Én mindig csodálkozom, amikor fideszes képviselőtársaim arról beszélnek, hogy ebben az országban milyen csodálatos élni, és növekednek a bérek, és akik elmennek nyugdíjba, azoknak nem is kell már dolgozniuk, és igazából az elmúlt száz évben most van Magyarország a topon, és egyre jobb és jobb lesz nekünk, utána pedig folyamatosan hoznak olyan törvényeket, ami ezzel teljesen szembemegy, és nyilván a valóságbolygóra reflektál. Ilyen az a törvény is, amit holnap fogunk tárgyalni, hogy ne 250 legyen a túlóra lehetőség szerint, hanem 400 óra, és egyébként azt ki se lehessen fizetni. Azt is pontosan tudjuk, hogy az önök által olyan fantasztikusan elmondott dolog, hogy a bérek mennyire jól állnak Magyarországon…  tudjuk, hogy a miniszterelnök úr is elmondta, hogy már 215 ezer forint a nettó bér. Ez egyébként visszalépés, mert eddig mindig azt mondták, hogy bruttó 320, és aztán rájöttek, hogy az nem annyi, hanem nettó 215. Tehát ez 670 euró, ami gyakorlatilag szégyen, hogyha ebből élne meg Magyarországon az emberek nagy többsége, akinek ennyi az átlagfizetése, de tudjuk jól, hogy nem ekkorák a fizetések.

Szóval, mindig csodálkozom, amikor ezeket a dolgokat végig kell hallgatni, mert nem igazak, egy hazugság az egész, ezt mindannyian tudjuk. Önök nem, de önök valójában egy másik országban élnek, ezt tudom csak mondani. Úgyhogy persze, természetesen mindig támogatjuk azokat a javaslatokat, amelyek a magyar népnek az életét könnyítenék meg, annak a magyar népnek az életét, aki nem az önök valóságában él, hanem abban a valóságban, ahol ha a fizetésüket, még ha nem is költenek egy fillért sem és összetennék…  tíz év alatt se tudnának lakást vásárolni, de húsz év alatt sem.

(20.20)

Úgyhogy persze nagyon szeretnénk, ha kevesebbet kellene dolgoznia annak a magyar népnek, amely nagyon tisztességesen küzd, még akkor is, ha önök vannak hatalmon jelenleg. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Most megadom a szót Korózs Lajos képviselő úrnak, az MSZP részéről.

KORÓZS LAJOS (MSZP): Szeretném előrebocsátani, hogy mi fogjuk támogatni ezt az indítványt annál is inkább, mert én nem értem, hogy mi történik itt a Házban. Valamilyen kommunikációs zavar lehetett nyilvánvalóan, merthogy a bizottsági ülésen nem szavazták meg, ugyanakkor meg alkalmazzák, hiszen nem járnak be dolgozni. (Derültség az ellenzéki padsorokban.) Tehát most már itt látszik, hogy úgy vannak a fiúk ezzel, hogy valamit majd itt nyomunk holnap, de azt is majd inkább egy forgatókönyv alapján, mintsem hogy értenénk, hogy miről van szó.A lényeg a lényeg, hogy a képviselő úr világosan elmondta; kérem szépen, a közelmúltban jelent meg éppen az az OECD-felmérés, amely egyértelművé tette, hogy a 65 éven aluliak halálozása kapcsán 40-41 százaléka megmenthető lett volna akkor, ha ezek az emberek nem használódnak el, ha megfelelő egészségügyi ellátást kaptak volna. Ehhez tartozik a munkavállalóknak az a statisztikai adata, amely egyértelművé teszi, hogy akik műszakos munkarendben, akik folyamatos munkarendben dolgoznak, azoknak az egészsége, a munkavállaló egész fiziológiája annyira megsínyli ezeket a folyamatos munkákat és a műszakos munkarendet, hogy a legtöbbjük sajnálatos módon egészségét vesztve éli meg a nyugdíjkorhatárt, és sajnálatos módon a legtöbben el is haláloznak előtte.

A sors fintora az, hogy holnap éppen egy olyan előterjesztést fogunk itt tárgyalni a kormány vagy a kormánypárti képviselők részéről, amire néhányan már ráirányították a figyelmet, amely gyakorlatilag rabszolgaként alkalmazza ma már a munkásokat. Úgy tudom, hogy Szijjártó miniszter úr el is szólta magát ma Düsseldorfban, ahol állítólag azt mondta, hogy nagyon örülnek a német nacionalista, bocsánat, multinacionális (Derültség.  Nacsa Lőrinc: Hűha!  Közbeszólás a DK soraiból: Határeset!  Derültség.) vállalatok  de azok nacionalisták, igen , szóval, multinacionális vállalatok ennek az indítványnak. Azt hiszem, meg is kapja Szijjártó Péter ennek a jutalmát.

Köszönöm szépen. Mi támogatjuk ezt az indítványt. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Most megadom a szót Szabó Timea képviselő asszonynak, a Párbeszéd részéről.

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Képviselőtársaim, a világ nem a hatnapos munkahét felé megy, ezt Európában és a világban is tudják. Az a probléma, hogy önöknek semmi más válaszuk nincs arra, hogy 600 ezer magyar ember kivándorolt külföldre, mint hogy kizsigerelik azokat, akik még itt maradtak, ahelyett, hogy azoknak nyújtanának valami perspektívát, élhetőbb jövőt, megélhetést, egészségügyi ellátást, oktatást, akik kimentek és őket próbálnák visszacsábítani. De pontosan tudják maguk, hogy erre semmi esély nincsen, ezért próbálják még inkább megnyomorítani azokat, akik itt maradtak.Az összes nemzetközi statisztika szerint sajnos az Európai Unióban a magyarok vezetik a rákos megbetegedésből fakadó halálozásokat is és a szív- és érrendszeri megbetegedésből fakadó halálozásokat is. Ez azért van, mert a magyar munkavállalók elképesztő stressznek vannak kitéve, elképesztően kizsigerelik őket, túldolgoztatják őket. Az Európai Unióban az egyik legtöbbet dolgozó emberek a magyar emberek.

Érdekes, hogy azt az úgynevezett rabszolgatörvényt is, amit holnap tárgyal a parlament, az a Kósa Lajos terjesztette be, akinek a saját szűkebb hazájában, Debrecenben készül most a BMW-gyár egy nagyobb befektetése. Nem véletlen az, hogy ő terjesztette be azt az elképesztően embertelen törvényt, ami most 400 óra pluszmunkát fog a magyar munkavállalóknak jelenteni, amit ráadásul három éven belül kell rendezni, nem is biztos, hogy kifizetéssel, hanem majd szabadság megváltásával. Az is lehet, hogy három éven belül ötször kirúgják vagy elmegy, magyarul: sosem lesz kifizetve nekik ez a munkabér.

Egyébként érdekes az, hogy amikor Mészáros Lőrinc hotelbizniszének kell kedvezni, akkor el tudtak fogadni önök két plusz szabadnapot azért, hogy legyenek hosszú hétvégék Magyarországon, azért, hogy menjenek el, menjen el a felső tízezer még wellnessezni. Igen, hát korábban (Nacsa Lőrinc felé fordulva:), most ön néz itt, mint a bagoly, ne haragudjon, úgy látszik, nincsen tisztában azzal, hogy korábban nem volt hivatalosan munkanap a nagypéntek, és nem volt hivatalosan munkanap még egy. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ezt természetesen a saját maguk biznisze miatt hozták.

Amikor a magyar emberekről van szó, arról a sok millióról, aki egyébként nem tud wellnessezni (Az elnök ismét jelzi az idő leteltét.), akkor marad a kizsigerelés. Szégyelljék magukat! (Taps a Párbeszéd és az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Kérem képviselő asszonyt, hogy próbáljuk betartani az időkeretet. Megkérdezem Tordai Bencét, hogy kíván-e reagálni az elhangzottakra. Két perc áll rendelkezésére. Öné a szó, képviselő úr.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm, alelnök úr. Egyetlen szempontra szeretném még felhívni a figyelmet, és megint Varga Mihály minisztert fogom idézni, aki  noha nem ők terjesztették elő ezt a javaslatot  mégis volt olyan szíves és megosztotta velünk, hogy a nemzetgazdaság szintjén milyen hatásokat jelentene az, ha eltörölnénk végre a hatnapos munkaheteket. Míg azzal riogattak különböző munkáltatói szervezetek, hogy ez a GDP 1,5-2 százalékának a kiesését is jelenthetné, örömmel jelentem, hogy Varga miniszter úr számai szerint mindösszesen 70 milliárd forint lenne éves szinten a teljes magyar nemzetgazdaságban a kiesés, ami a GDP 0,2-0,3 százaléka.

Tehát ha ennyi egyszeri lassulással nem tudunk együtt élni, ha tényleg önöknek csak az számít, hogy minél magasabbra tornásszák a GDP-növekedés számait, amelyek egyébként nem a magyar emberek, nem az átlagemberek, nem a kisemberek életszínvonalát, életminőségét javítják, hanem leginkább a német nagyvállalatok profitjának a növekedését jelentik, szóval, ha önök ettől el tudnának lépni, akkor valóban végre tehetnének valami jót a magyarokkal is, ezzel kárpótolva őket mindazért, amit az elmúlt napokban, hetekben, hónapokban és években elkövettek ellenük.

Úgyhogy kérem, fontolják meg a javaslat támogatását, hátha alszanak rá egyet és rájönnek, hogy ez önöknek is érdekében áll. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   299-312   312-323   324-339      Ülésnap adatai