Készült: 2024.04.26.00:43:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.),  101-107. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:21


Felszólalások:   95-101   101-107   107-112      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Frakcióvezető úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 110 igen szavazattal, 37 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Kocsis-Cake Olivio képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be a Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszterhez: „Szükség van-e az oroszokkal kötött, paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos szerződés újratárgyalására?” címmel. Kocsis-Cake Olivio képviselő úré a szó. Parancsoljon! (Moraj.)

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A múlt héten Paks II.-vel kapcsolatban nyilvánosságra került egy levél, amelyet Mártha Imre, a Magyar Villamos Művek volt igazgatója írt, akit egyáltalán nem lehet atomenergia-ellenességgel vádolni. Mártha Imre pont azokat az érveket hozta fel a paksi beruházással kapcsolatban, amelyeket a Párbeszéd már jó pár alkalommal itt a parlamentben is elmondott. (Az elnök csenget.) Ezért itt és most nem arról vitatkoznék, hogy az atomenergia jó-e vagy nem, biztonságos-e vagy nem, hanem hogy a Paks II.-beruházás megéri-e Magyarországnak és a magyar embereknek. A volt igazgató szerint Paks II.-vel az a legnagyobb baj, hogy az oroszokkal aláírt szerződés Magyarország számára elképesztően kedvezőtlen, az engedélyezések is rosszul állnak. Európai uniós jogi környezetben az oroszok még nem építettek atomerőművet, a Finnországban épülő erőmű esetén sem tudják tartani az EU-s szabványokat, a szerződés szerint viszont a magyar félnek fog pluszpénzbe kerülni, ha az EU-s szabvány szerint kell átszabni a gyártást. Kiderült, hogy a Duna nem alkalmas két erőmű hűtésére, a klímaváltozásnak köszönhetően pedig Paks II. hűtése sem megoldott; csak hűtőtornyokkal lehetne biztosítani a hűtést, ami viszont 10-15 százalékkal emelné az így is 4000 milliárdra rúgó költséget. Kérdés, hogy így Paks II. megépítése megéri-e.

Paks II.-t a magyar társadalom többsége sem támogatja. A Medián legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a többség változatlanul nem szimpatizál a beruházással, az orosz hitelt a magyar társadalom kétharmada nem támogatja. Bizonyára vannak saját kutatásaik is, hiszen ha lenne ilyen, akkor a csapból is az folyna, hogy Paks II. megéri. A tervek szerint a termelési ár 100 és 120 euró per megawattóra között lenne, de jelenleg 50-60 euró ugyanez az ár. Ahhoz, hogy Paks II. megérje, a duplájára kellene emelkednie ezeknek az áraknak, ami a megújuló energiák, az energiatárolás fejlődése mellett nehezen elképzelhető. Új nemzetközi elemzéseket kellene készíteni, de ennek is valószínűleg az lenne az eredménye, hogy Paks II. nem éri meg.

A kérdéseim tehát; legutóbb a miniszter úr azt mondta, hogy a kormány tervezi a hitelfelvétel újratárgyalását az oroszokkal. Szeretném kérdezni, hogy ebben az ügyben mik a fejlemények. Ön szerint továbbra is tartható-e a Paksi Atomerőmű bővítése a jelenlegi tervek alapján? Mit gondol arról, hogy Paks I. élettartamát még plusz tíz évvel, 2040-ig meg kellene hosszabbítani, ezzel kiváltani a Paks II.-beruházást? Illetve akkor kérem, hogy a Keresztes Lóránt által feltett kérdésre válaszoljon, hogy mit fognak kezdeni a fűtőelemekkel. Válaszát előre is köszönöm. (Szórványos taps az ellenzék padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Aszódi Attila államtitkár urat kérem meg, hogy képviselő úr válaszára válaszoljon. Parancsoljon!

DR. ASZÓDI ATTILA, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen. Képviselő Úr! A helyzet az, hogy nincs új a nap alatt, nincsenek új elemek sem az ön kérdéseiben, sem pedig azokban a kérdésekben, amelyeket itt citált. Ezekről a kérdésekről rengeteget beszéltünk az elmúlt években, és nemcsak hogy beszéltünk róluk, hanem hatósági eljárások alapját képezték ezek a viták és beszélgetések, valamint az Európai Bizottság maga is részletesen megvizsgálta ezeket az ügyeket. Hadd kezdjem a gazdaságossággal! Önök, mások is bírálták ezt a projektet. Mi bemutattuk, hogy ez a projekt gazdaságosan megvalósítható, az előbb említett 55 euró per megawattóra körüli termelői ár várható az új blokkok esetében, és bemutattuk azt is, hogy az előbb említett villamosenergia-piaci változások következtében olyan nagykereskedelmi árak kialakulása várható a régiós piacon, ami egyértelműen a projekt megtérülését igazolja.

(16.00)

Ezeket a vitákat mára lezártuk, hiszen az Európai Bizottság mind a mi álláspontunkat, mind pedig az ellenzők álláspontjait mérlegelte. Továbbá az Európai Bizottság végzett rengeteg saját számítást, kétszer tízezer különböző szcenáriót szimulált, és azt kapta az elemzésében az Európai Bizottság, hogy a projekt várható megtérülési mutatója 7,35 százalék/év. Ez a belső megtérülési rátája a projektnek. Ez mutatja egyértelműen, hogy a projekt megtérülő, visszahozza a befektetett tőkét, az összes költséget, benne a hulladékkezelésnek, az üzemanyagnak, az üzemeltetésnek, a karbantartásnak is minden költségét. Tehát ne legyenek kétségei, gazdaságosság szempontjából teljesen jól állunk.

Ahogy az előző válaszban is elmondtam, egyértelmű, hogy a magyar és az európai uniós biztonsági előírásoknak meg kell hogy feleljen az erőmű, ilyen erőművet rendeltünk, ilyen erőmű fog megépülni.

Nagyon fontos azt is hangsúlyoznom, hogy ellátásbiztonsági, energiapolitikai és klímavédelmi okokból is rendkívül fontos, hogy a projekt megvalósuljon. Nagy mennyiségű szén-dioxid kibocsátását fogja a projekt megtakarítani, így aztán önöknek, zöldpolitikát folytató politikusoknak kellene a leginkább támogatniuk az új blokkokat, hiszen sem Európában, sem pedig Magyarországon a klímavédelmi célkitűzéseket az atomenergia nélkül teljesíteni nem lehet.

A projektre vonatkozó szerződéses keretrendszer egy fixáras, nagyon előremutató, szigorú követelményeket rögzítő keretrendszer, amely a magyar fél érdekeinek maximálisan megfelel, ezeket a magyar érdekeket maximálisan védi. Ez a szerződéses keretrendszer megfelelő, beleértve az államközi szerződéseket is, így ezeknek a szerződéseknek az újratárgyalására az ön állításával szemben nincs szükség.

A Dunával kapcsolatban azt tudom mondani, hogy kellő mennyiségű hűtővíz van a Dunában, a frissvíz-hűtés megoldható ugyanúgy, ahogyan a mostani blokkok esetében is. Azokban a meleg nyári időszakokban, amelyek adott esetben korlátozóak lehetnek, az erőműben lesznek olyan kiegészítő hűtőberendezések, amelyek az erőmű működését ezekben az időszakokban is biztosítani fogják.

A hulladékkezeléssel kapcsolatban pedig egészen egyértelműen a nemzeti politikával és a nemzeti programmal összhangban fogunk eljárni, teljesítve az európai uniós előírásokat is. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Kérdezem Kocsis-Cake Olivio képviselő urat, hogy elfogadja-e az államtitkári választ. Parancsoljon!

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Köszönöm a választ, államtitkár úr. A négy kérdés közül igazából egyre válaszolt, hogy ön szerint is továbbra is tartható-e az atomerőmű bővítése a jelenlegi tervek szerint. Sajnálattal hallom, hogy igen, de amiket mond, azok mind drágítják ezt a beruházást, és nem látom, hogy fog kijönni ez az 50-60 eurós ár, amikor a legalacsonyabb becslések 100-120 eurót mondanak.Legutóbb Süli János azt mondta, hogy a hitelszerződést újra fogják tárgyalni. Ezek szerint akkor most ez nem fog megtörténni, ami ugyancsak nagyon veszélyes, hiszen ezt a hitelt el kell kezdenünk törleszteni 2026-ban. Arról sem mondta el a véleményét, hogy a 2040-es meghosszabbítás Paks I. esetén esetleg nem válthatja-e ki Paks II.-t. Így a válaszát sajnos nem tudom elfogadni. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 107 igen, 36 nem szavazattal, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Böröcz László képviselő úr, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez: „Miért akarják újra becsapni az embereket a balliberálisok?” címmel. (Moraj az ellenzék padsoraiból.) Böröcz László képviselő úré a szó. Parancsoljon!




Felszólalások:   95-101   101-107   107-112      Ülésnap adatai