Készült: 2024.04.19.20:36:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2020.03.23.),  225-234. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:46


Felszólalások:   223-224   225-234   235-242      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. A miniszterelnök úrnak a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.Tisztelt Országgyűlés! Arató Gergely, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mi a helyzet a teszteléssel?” címmel. A miniszterelnök úr távolléte miatt válaszadásra Palkovics László miniszter urat jogosította fel. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét.

ARATÓ GERGELY (DK): Elfogadom.

ELNÖK: Igen. Arató Gergely képviselő urat illeti a szó.

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Itt, ebben a Házban is többször váltottunk már szót arról, hogy a tesztelések száma koronavírusügyben Magyarországon hogyan alakul, hogy mi az oka annak, hogy Magyarországon a legújabb számok vagy az általunk ismert legújabb nyilvános számok szerint csak ötezer tesztet végeztek, miközben Csehországban és Ausztriában már bőven 15 ezer fölött jár a tesztelések száma. Ezek az országok nagyjából velünk egyenlő lakosságú országok, tehát méltányos az összehasonlítás. Miért van az, hogy Magyarországon jóval kevesebb tesztet végeznek? Erről a miniszterelnök úr legutóbb azt mondta: „Jelezni szeretném, hogy a vírus természete olyan, hogy nem tudjuk szűrni, tehát nem lehetséges szűrni. Egyetlen esetben van csak biztos tudásunk a fertőzésről, ha az a bizonyos antitest már megjelent a szervezetben.”Ugyanakkor számos országban ezzel ellentétes a tapasztalat. Olaszországban például azt mondják, hogy azért magasabb a halálozási arány, mert már csak a betegeket tesztelik, mégpedig ezt a WHO főigazgató-helyettese mondja. Ez azért fontos, mert önök mindig a WHO-protokollokra hivatkoznak. De hasonlóképpen azt is mondja szintén a WHO főigazgatója: „Nem harcolhatunk a vírus ellen anélkül, hogy tudnánk, hogy hol van.” Ez azt jelenti, hogy szemmel kell tartani, izolálni kell, tesztekre van szükség, és minden egyes esettel külön kell foglalkozni azért, hogy megfékezzük a továbbfertőzés láncolatát. Pontosan ez az, ami Magyarországon elmaradt, az idei évben végzett tesztelés, és persze nem vakon és nem ész nélkül, de legalább azoknak az esetében, akik mutatták a tüneteket, akik olyan országokból érkeztek, amelyek valamilyen mértékig fertőzöttek, vagy éppen azok esetében, akik ilyen-olyan módon kapcsolatba kerültek koronavírussal fertőzött személyekkel.

A miniszterelnök úr azt mondta, hogy kérdezzük nyugodtan Kásler miniszter urat ebben a kérdésben, mégis önre szignálta ki ezt a választ, de remélem, hogy fogunk választ kapni ez alkalommal, hogy változtate a kormány ezen a gyakorlaton. Köszönöm szépen.

(18.30)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Palkovics László miniszter úrnak.

DR. PALKOVICS LÁSZLÓ innovációért és technológiáért felelős miniszter: Köszönöm szépen. Az a kérdés, hogy képviselő úr mit vár attól, ha többet fogunk tesztelni a mostani dinamikához képest. 5500 tesztet végeztünk tegnap estig, és ez naponta nő.Többfajta megközelítése van a vírus terjedése csökkentésének. Vannak országok, ahol egyáltalán nem tesztelnek. Szlovénia most csökkentette a tesztek számát, Svédország egyáltalán nem tesztel, Anglia is viszonylag kevés tesztet végzett. Vannak országok, ahol sokkal többet tesztelnek. Mi a WHO véleményét kérdeztük meg. A WHO magyarországi irodájának vezetője, Ledia Lazeri azt mondta, hogy Magyarországon ebben a pillanatban, a vírusnak ebben az állapotában nincs értelme a teljes lakosságot szűrni, mert nem lesz nagyobb jelentéstartalma. A gyanús eseteknél érdemes elvégezni, azoknál, akik tüneteket mutatnak vagy találkoztak koronavírusos fertőzöttel. Tehát mi a WHO-nak ezt a javaslatát követjük.

Ha megnézzük, hogy akár a felderített esetek száma, akár az átfertőzöttség Magyarországon hogyan alakul  ezeket elemeztük, megnéztük az összes környező országot , gyakorlatilag az összes környező országban ugyanazt a mintát mutatják. Tehát ha megnézzük, hogy az elért száz esetnél előtte, illetve afölött milyen dinamikát mutat, gyakorlatilag ugyanazt a dinamikát látjuk. Tehát igazán a tesztek gyorsítása meg is fog történni, hiszen ahogy egyre haladunk ezzel előre, egyre többet fogunk tesztelni. De annak, hogy ezeket az eszközöket nem diagnosztikai célra, hanem szűrésre használni, a WHO szerint sincs egyébként értelme. Tehát ennek ennyi indoka van. Ez nem befolyásolja egyébként a vírussal szemben hozott intézkedéseket. Itt ez a cél, mi ezt a megoldást választottuk, ellentétben, mondjuk, Angliával, illetve Svédországgal, hogy a vírus terjedésének ütemét, lefutását próbáljuk meg elhúzni, hogy lehetőség szerint az újonnan fertőzöttek száma az ellátórendszer kapacitása alatt maradjon.

Az érdekes az lesz, hogy mi történik akkor, amikor ki akarjuk vezetni ezeket az intézkedéseket, hogyan tudjuk ezt utána majd irányítani. Ezt végiggondoltuk, szimuláltuk, egy nagyon komoly szimulációs környezetet építettünk fel. Igazán nem fog ettől lényegesen függeni. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Arató Gergely képviselő urat illeti a viszonválasz.

ARATÓ GERGELY (DK): Magam pedagógus vagyok, így aztán tudom, hogy a jól feltett kérdés mindig garantálja a megfelelő választ. Persze, ha azt kérdezik a WHO-tól, hogy kelle mindenkit szűrésszerűen tesztelni, akkor a WHO azt fogja válaszolni, hogy nem kell. De nem is ezt kezdeményezte sem az orvosi kamara, sem pedig az ellenzéki pártok itt a parlamentben, hanem éppen azt, hogy kövessék a WHO ajánlását és mindenkit teszteljenek, aki tünetekkel jelentkezik, mindenkit teszteljenek, aki kapcsolatba került koronavírusos esetekkel.Ön mondja Anglia példáját. Az az a példa, amelyet nem szabad követni. Ők voltak azok, akik elengedték a járványt, bízva a nyájimmunitásban. Ennek a következménye az, hogy ma az angolok két hét késéssel az olasz pályán vannak. Ezt szeretnénk mindannyian elkerülni, de ehhez az kell, hogy a kormány változtasson a tesztelés gyakorlatán, ne a tesztelésen spóroljon, és ne akarja eltitkolni azt, hogy milyenek a valódi adatok, hanem végezzenek minden indokolt esetben tesztet. Ez sokkal-sokkal több, mint amennyi a mai esetszám.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz megilleti a miniszter urat is.

DR. PALKOVICS LÁSZLÓ innovációért és technológiáért felelős miniszter: Köszönöm. Képviselő úr, eddig egyetértünk, ugyanis azt követjük, amit a WHO mond, és amit a képviselő úr is mondott. Ahol egyébként a kontaktkutatás alapján a fertőzöttel kapcsolatba léphetett, ott tesztelünk, ahol tünetek vannak, ott tesztelünk. Ezeket a teszteket mind elvégezzük. Van egy úgynevezett kapcsolati mátrix minden országra, ami ezeknek a számításoknak a bemenetét képezi. Létezik Magyarországra is, ami még a vírus előtt készült el. Tegnap küldte ki a szegedi egyetemnek ez a kutatócsoportja azt a kérdőívet, amiben ezt a kapcsolati mátrixot szeretnénk a bevezetett intézkedések után látni. Ennek például sokkal nagyobb jelentősége van abból a szempontból, hogy például hogyan tudunk előre jelezni különböző ügyeket.

Úgyhogy a WHO javaslatait folytatjuk, nem akarunk spórolni a teszteken, a tesztek is érkeznek Kínából egyébként, amiről az előbb már beszéltünk, jelentős mennyiségű teszt érkezik Kínából, és ezeket el is végezzük, csak szükségtelenül nem akarunk tesztet végezni, ha egyébként annak nincs hozzáadott értéke. Ez megint csak a WHO javaslata volt. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   223-224   225-234   235-242      Ülésnap adatai