Készült: 2024.04.26.00:22:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2020.03.23.),  20-23. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:32


Felszólalások:   1-19   20-23   24-27      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Szabó Timea, a Párbeszéd frakcióvezetője; utána Keresztes László Lóránt; utána pedig Gyurcsány Ferenc következik. Parancsoljon!

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A miniszterelnök úr azzal fejezte be a hozzászólását, hogy neki 133 bátor emberre van szüksége. Szeretném megkérdezni önöktől, hogy 133 bátor emberre vagy 133 felelőtlen emberre van szüksége! Ugyanis szeretném most itt feltenni a kérdést, hogy mit keresett az ülésteremben az a B. Nagy László szegedi képviselő, aki március 15-én azzal a Rovó doktor úrral koszorúzott együtt, aki köztudottan koronavírusos. Ehhez képest itt ül hátul a teremben, azért, mert önöknek mindennél fontosabb, hogy meglegyen a kétharmad. Önök a mi egészségünket veszélyeztetik, a családjaink egészségét, berendelik azokat, akiknek rég karanténban kellene ülniük! Ott ült hátul  most már kiment , és ezzel pontosan az ellenkezőjét csinálják, mint amit mondanak! Önöknek nem a biztonság a legfontosabb, hanem az, hogy meglegyen most a kétharmaduk! Nagyon kérem önöket, hogy ennél felelősségteljesebben járjanak el!

A másik dolog: miniszterelnök úr minden egyes megnyilvánulásával és mondatával azt sugalmazta, hogy ránk itt semmi szükség nincsen. Ha ez így van, akkor miért félnek annyira most ettől a szavazástól?! Megmondom! Mert most először elérkezett egy olyan idő, amikor a parlament négyötödének szavazatára van szükség. Tehát most is legszívesebben azt mondanák, hogy ránk semmi szükség, csak pontosan tudják, hogy így ez a törvény nem fog átmenni. Még egyszer kérjük önöket: tegyék bele akár ezt a 90 napos határidőt ebbe a törvénybe, mert nem igaz az, amit Kocsis Máté mond, hogy ki tudja, mi lesz itt három hónap múlva, hogy össze lehete hívni a parlamentet. Igenis össze lehet hívni a parlamentet, ha elrendeljük a digitális ülésezést, az online szavazást. Ha önök a pedagógusoktól és a szülőktől elvárták azt, hogy kettő nap alatt álljanak át a digitális oktatásra, akkor igenis oldják meg ezt itt, a Házban is, hogy kettő nap alatt átálljunk a digitális ülésezésre!

Tisztelt kormánypárti Képviselőtársaim! Az a probléma, hogy itt ebben az országban olyan nagy bizalmatlanság van önöknek köszönhetően, az elmúlt tíz évben olyan szinten visszaéltek a hatalmukkal, hogy az emberek már azt sem hiszik el, amit kérdeznek! Ki gondolta volna még tíz évvel ezelőtt, hogy önök fogják magukat, és lenyúlják a magánnyugdíjpénztárakat?! Arra is mondhatták volna még tizenegy éve, hogy aztán a szükségesség-arányosság, s a többi  aztán csak lenyúlták azt a 3000 milliárd forintot a magyar emberektől! Ezek után hogy higgyen önöknek bárki? Igenis kérünk garanciákat!

Egyszerű többség kell, így úgy tűnik, hogy bármit megszavaznak, és ezt is mondták, hogy bármit meg fognak szavazni. Akkor ne féljenek attól, hogy igenis vállalják egyedül a felelősségüket! És az nem igaz, amit Orbán Viktor miniszterelnök úr elmondott, hogy csak az önöké a felelősség! Azért ezt hadd kérjem ki magamnak az összes ellenzéki képviselő nevében is! Minket ugyanúgy beválasztottak ide, a parlamentbe, ahogy önöket! Minket ugyanúgy felhatalmaztak a választóink arra, hogy képviseljük az ő érdekeiket. Nekünk ugyanúgy felelősségünk van abban, hogy az ő érdekeiket, az ő akaratukat képviseljük. Nem fogunk sunyi módon meghátrálni, kivonulni, lesütött szemmel olyan korlátlan hatalmat adni önöknek, amit aztán, ki tudja, mire fognak a végén használni!

Kocsis Máté azt mondta, hogy ő még olyan engedményeket is tett ezen a hétpárti megbeszélésen, hogy akár a szájzártörvényt  a Btk.-szigorítást értem most szájzártörvény alatt , ezt a Btk.-szigorítást is hajlandóak visszavonni. Csak a következő percben, ha már Kocsis Máté itt elmondta, hogy mi hangzott el a zárt ülésen, akkor én is hadd tegyem hozzá azt, hogy ő ezt valóban elmondta, megerősítem, csak Gulyás Gergely a következő percben hozzátette, hogy ha nem szavazzuk meg ezt a törvényt, ha nincsen megállapodás a határidőről, akkor nem beszélhetünk a Btk.-szigorításról sem. Tehát sajnos meg kell hogy cáfoljam azt a nyitottságot, amit Kocsis Máté ebben az ügyben nekünk megpróbált elmondani.

Azt kérem önöktől és Orbán Viktor miniszterelnöktől is, hogy  a gazdasági részre rátérve egy fél perc erejéig  ne beszéljenek itt megszorításról! A miniszterelnököt fogják elsőként bezárni rémhírterjesztésért, mert azt mondja, hogy itt nem lesz munkanélküliség, miközben Gulyás Gergely másnap azt mondta, hogy több százezer munkanélkülivel kell számolni! Azoknak tényleg nem fogunk segíteni? Azoknak nem kell, hogy három hónapról felemeljük kilenc hónapra a munkanélküli-járulék (sic!) folyósítását? De! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) És megemelt járulékot kell folyósítani (Az elnök kikapcsolja a mikrofont.), mert emberek százezrei lesznek bajban. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Szórványos taps.)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár úré a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Felszólalása alapján sajnos azt kell hogy mondjam, hogy nem veszi figyelembe a tisztelt képviselő asszony, hogy egy rendkívüli helyzetben vagyunk, és ebben a rendkívüli helyzetben a szokásos pártpolitikai vagdalkozások nem működnek, de azt minimum elmondhatom, hogy nem segítik a járvány elleni fellépést. Ami az együttműködés kérdését illeti, érdekes ellentmondásra figyeltem fel. Önök egyszerre mondják azt, hogy a kormány nem működik együtt, és azt, hogy a kormány egyébként az önök javaslatait hajtja végre. Egy ponton majd azért el kell dönteni, hogy melyiket mondják, mert a kettő óriási ellentmondásban áll egymással. (Szabó Timea: Az más! Az más!)

Amit én önnek mondani szeretnék: a kormány minden olyan lépés ügyében együttműködésre törekszik, amely az ország védelmét, az életek megmentését és a munkahelyek védelmét szolgálja.

Engedje meg, hogy a személyeskedéseire ne is reagáljunk, mert nem olyan helyzetben vagyunk. Ehelyett szeretnék arról beszélni, hogy hol is tartunk most. (Szabó Timea közbeszól.)

Mivel múlt héten átléptünk a csoportos megbetegedések szakaszába, most minden erőnkkel azon kell lennünk, hogy elkerüljük, majd kitoljuk a tömeges megbetegedések szakaszát. A csoportos megbetegedések szakasza azt jelenti, hogy a vírus most már bárhol, bárhol ott lehet Magyarországon: a fővárosban, bármely városban és bármely településen. Ez a vírus nem ismer országhatárokat, megyehatárokat és életkort sem. Bárki lehet vírushordozó.

Változatlanul azt tudjuk elmondani, hogy mivel nincs vakcina a vírus ellen, a legtöbb, amit tehetünk, hogy lelassítjuk a terjedését, így tudjuk tehermentesíteni az egészségügyi ellátórendszert. Ezért kérjük azt, többek között egy tájékoztató film segítségével is, hogy mindenki kerülje a társaságokat, tartson legalább egy méter távolságot másoktól  de leginkább kettőt; ezért is vagyunk most egy másik helyszínen, mint ahol szoktunk , és a szűk családi találkozókon kívül minden mást halasszon el, különösen idős honfitársaink védelmében.

A járvány elleni védekezéshez gyors és rendkívüli intézkedésekre van szükség. Ezután is erre lesz szükség, mert most súlyos ára van a késlekedésnek, vagy ami rosszabb, a cselekvés hiányának. A kormány ezért, nem másért, hanem ezért javasolja a vészhelyzet, a veszélyhelyzet meghosszabbítását.

Szeretném felhívni a képviselő hölgyek és urak figyelmét arra, hogy már 14 uniós országban hirdettek veszélyhelyzetet vagy valamilyen rendkívüli állapotot, így többek között Olaszországban, Franciaországban és Spanyolországban is. És ahol parlamenti megerősítésre volt szükség, ott jellemzően az ellenzék is támogatta ezeket az intézkedéseket. Úgyhogy most önökön múlik, szeretnéneke negatív értelemben vett nemzetközi példa lenni arra, hogy az ellenzék nem támogatja a vírus elleni küzdelmet. (Dr. Varga-Damm Andrea: Ez nem igaz!)

(15.10)

A miniszterelnök számos intézkedést jelentett be, amelyeket elviekben az ellenzéki pártok is támogathatnak. Érdemes őket részben megismételni: további 81 ezer kisvállalkozás mentesül a kata-átalányadó megfizetése alól; a kormány haladékot ad a március előtti kata-adótartozások befizetésére; jelentős adómentességet kapnak a médiaszolgáltatók; a kormány felfüggeszti a kilakoltatásokat; a kormány felfüggeszti az adóbehajtásokat; a lejáró gyes- és gyed-jogosultság meghosszabbodik a veszélyhelyzet végéig.

Azt kell hogy mondjam, tisztelt képviselő hölgyek és urak, hogy nehéz hónapok és hetek előtt állunk. A járvány és a járvány elleni küzdelem mindenki életére hatással lesz, ezért olyan lépéseket kell hoznunk, amelyek nem szokványosak, sok esetben lemondással járnak, legalábbis a szokásos életünkhöz képest mindenképpen. De ha azt kérdezzük magunktól, hogy miért tesszük, akkor a válasz egyértelmű: életek megmentéséért, és ha ezt biztosítottuk, akkor a munkahelyek védelméért. Ezúton szeretnék én is köszönetet mondani mindazoknak, akik helytállnak a nehéz napokban, azoknak, akik minden kellemetlenség ellenére betartják a szabályokat, mert tudják, hogy sok múlik rajta. Köszönet az orvosoknak és ápolóknak, rendőröknek és katonáknak, a digitális tanrendet kialakító tanároknak, a közlekedési vállalatok dolgozóinak, patikusoknak és a bolti eladóknak is.

Olyan feladat áll előttünk, amelyet nem lehet egyedül vagy kis csoportokban megoldani, most az összefogás ideje van, és ebben az összefogásban eltérő nagyságrendben bár, de mindenkinek felelőssége van. Ha valakinek az emberélet és a munkahelyek védelme számít, akkor a kormányra számíthat. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1-19   20-23   24-27      Ülésnap adatai