Készült: 2024.04.26.00:43:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2019.12.10.), 359. felszólalás
Felszólaló Izer Norbert
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:50


Felszólalások:  Előző  359  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IZER NORBERT pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselők! A kormány 2019. november 12-én nyújtotta be az Országgyűléshez a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló T/8021. számú törvényjavaslatot. A vita során öt képviselői indítványt nyújtottak be, amelyek nem voltak támogathatók a következő okokból. Volt olyan képviselői indítvány, amely tévedésre alapozta a módosítási javaslatát, úgy vélte, hogy a belföldi lakóhelytől függ a biztosítási jogviszony létrejötte, holott a biztosítási jogviszony létrejötte eddig sem és a törvényjavaslat értelmében sem függ a lakóhelytől. Olyan önálló képviselői indítvánnyal is találkozhattunk, amely járulékfizetés hiányában állapította volna meg az ellátási jogosultságot. Ez sem támogatható, tekintettel arra, hogy az ellátásra való jogosultságot a biztosítási jogviszony és a járulékfizetés együttesen alapozhatja meg.

Végezetül meg kell említeni azokat az önálló módosító indítványokat, amelyek a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény módosítására irányultak. Ezekkel kapcsolatban megjegyzem, hogy a jelen törvényjavaslatnak nem célja a nyugdíjrendszer átalakítása, módosítása, nem célja továbbá a nyugdíjszerű ellátások újraszabályozása sem. A törvényjavaslat a nyugdíjszabályok körében kizárólag azokat a rendelkezéseket módosítja, amelyek közvetlenül összefüggésben vannak a törvényjavaslatban szereplő módosításokkal. Tehát e körben a kodifikációs determináción túlmutató javaslatok nem támogathatók.

Az előbbieken túl a Törvényalkotási bizottságban arra vonatkozóan is érkezett javaslat, hogy az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett, de hátralékkal rendelkező személyek esetében a taj-szám ne váljon érvénytelenné, mert az esetleges tévedések az egészségügyi ellátásra való jogosultság elvesztését eredményezhetik. Bízom benne, hogy képviselő úr a bizottsági ülésen is megnyugtató választ kapott a felvetése kapcsán, ugyanakkor kérem, engedjék meg, hogy röviden ismét reagáljak erre a kérdésre.

Hangsúlyozom, hogy a törvényjavaslat nem irányul az egészségügyi ellátásra való jogosultság elvesztésére, az csupán arról rendelkezik, hogy a társadalombiztosítási kockázatközösségbe tartozó, egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett esetében háromhavi tartozás esetén az egészségügyi ellátás térítésmentesen nem vehető igénybe. A hátralék rendezését követően az egészségügyi ellátás ismét ingyenesen igénybe vehető, a rendelkezés így nem foszt meg senkit az ellátástól, nem sérti a jogbiztonságot, és a szociális biztonság elve sem sérül.

Jelzem, hogy a törvényjavaslat az elmaradt egészségügyi szolgáltatási járulék vonatkozásában határoz meg új szabályt, nem pedig a társadalombiztosítási járulékkal kapcsolatosan. Azaz a biztosított személyeket, például a munkaviszonyban állókat, egyéni és társas vállalkozókat nem érintik a változások.

A törvényjavaslat alapján az egészségügyi ellátásra jogosultak köre nem változik, az kizárólag a járulék megfizetése kapcsán ír elő szankciószabályt, mely nem jár jogvesztéssel, ugyanakkor elősegíti a társadalombiztosítási kockázatközösség nem fizető tagjainak kiszűrését, mely jogos elvárása a járulékfizető állampolgároknak, és mindannyiunk társadalmi érdeke.

Tisztelt Ház! A Népjóléti bizottság és a Törvényalkotási bizottság által 2. hivatkozási számon benyújtott javaslatok jogtechnikai módosításokat tartalmaznak, érdemi változásokat nem jelentenek a már benyújtott törvényjavaslathoz képest. Egy részük azért vált szükségessé, mert időközben a tisztelt Ház már elfogadott olyan törvényjavaslatokat, amelyek érintik a hatályos társadalombiztosítási szabályokat, illetve jelenleg is tárgyal olyan törvényjavaslatokat, amelyek szintén módosítanák a hatályos jogszabályt. Annak érdekében, hogy az említett törvényjavaslatok által kezdeményezett módosítások az új Tbj.-ben is megfelelően megjelenjenek, szükséges támogatni a Népjóléti bizottság és a Törvényalkotási bizottság módosító indítványait. Az elhangzottak ismeretében kérem a tisztelt képviselők támogatását a törvényjavaslat elfogadásához. Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  359  Következő    Ülésnap adatai