Készült: 2024.04.18.21:52:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2019.03.19.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:37


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Két dolgot mindenképpen a többi mondandóm előtt visszautasítanék abból, amit ön mondott, tisztelt képviselő úr. Egyrészt azt, hogy a János Kórház orvosairól és ápolóiról úgy beszél ön, hogy az egy disznóól. Ezt a legmesszebbmenőkig visszautasítom a kórház dolgozói nevében. Nem lehet így beszélni azokról az emberekről, akik az ápolásra, a gyógyításra tették fel az életüket, és ott dolgoznak a kórházban. Arról pedig már leszokhatna a Magyar Szocialista Párt és az ellenzéki pártok, hogy az erdélyi székelyeket szeretik lerománozni. Azt is visszautasítjuk a magunk részéről, hogy ön ilyen kijelentéseket tesz itt az Országgyűlésben.

Hadd mondjam el az önök intézkedéseit, amit tettek, tisztelt képviselő úr. Az önök számára az egészségügy csak üzlet volt, ami üzletileg nem értelmezhető, ami nem privatizálható, azt önök hagyták, hogy leromoljon, alulfinanszírozták, pénzt vontak el tőle. Ezen pénzelvonás keretében önök nem kórházakat fejlesztettek, hanem kórházakat zártak be. A svábhegyi gyermekkórházat bezárták, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet bezárták, a Szabolcs Utcai Kórházat bezárták, a Schöpf-Merei Kórházat bezárták. Amely kórházat nem zártak be, ott megszüntettek 16 ezer aktív ágyat. Most aggódnak, hogy lesze elég egészségügyi dolgozó, amikor pedig kormányon voltak, 6 ezer egészségügyi dolgozót elbocsátottak. Önök, akik még ott maradtak az egészségügyben, azoktól elvettek egyhavi bért. Nem arról volt szó, hogy a béremelés hogyan viszonyul a rendvédelmi dolgozók béremeléséhez vagy a tanárok béremeléséhez, hanem elvettek bért ezektől az emberektől, csökkentették a fizetésüket.

Önök úgy próbálták a kórházak vagy a rendelők túlterheltségét csökkenteni, hogy vizitdíjat és kórházi napidíjat fizettettek az emberekkel, hogy ha fizetnek, hátha kevésbé mennek kórházakba és rendelőkbe, és kevésbé veszik igénybe ezt az ellátást. Éppen ezért Magyarország szégyenpadra került, az OECD-tagállamok közül az önök kormányzása alatt Magyarország volt az egyetlen ország, az egyetlenegy olyan ország az összes fejlett gazdaság közül, amelynek csökkentek az egy főre jutó egészségügyi kiadásai. Minden más ország esetében növekedtek, csak Magyarországon csökkentek az OECD kimutatása szerint. Csak önök csökkentették az emberek gyógyítására fordítandó összegeket. (Nagy moraj az ellenzéki oldalon.  Dr. Harangozó Tamás: Már kilenc éve kormányoztok!)

Ezzel szemben 2010 óta ugyanezen OECD-kimutatás szerint a hetedik legnagyobb mértékben nőtt. Ha tehát a különbséget akarjuk megmutatni az önök egészségügyi kormányzása és a miénk között, az önöké volt az egyetlen, amelyik csökkent, a miénk pedig a hetedik legnagyobb mértékben nőtt. És hogy hol látható ez, tisztelt képviselő úr? Hol vannak azok a pluszforrások, az a 647 milliárd forint, amit többletként tettünk? (Dr. Harangozó Tamás: Kilenc éve kormányoztok!) Kilenc évre kíváncsi, Harangozó képviselő úr. Önök hány kórházat újítottak föl részben vagy egészben? (Gréczy Zsolt: Százat!  Dr. Fónagy János: Ne beszélj hülyeségeket! Egyet sem!  Gréczy Zsolt: Te ne beszélj hülyeségeket!) Mi hetvenhetet. Szerintem mind a két képviselői bekiabálás pontosan mutatja, hogy valójában mennyire veszik komolyan ezt a kérdést  mert bármilyen számot bekiabálnak.

Tisztelt Képviselő Úr! Mi 500 milliárd forintból 77 kórházat újítottunk föl részben vagy egészben, 54 rendelőintézetet újítottunk föl részben vagy egészben, 104 mentőállomást korszerűsítettünk, 23 teljesen új rendelőintézetet építettünk, 31 teljesen új mentőállomást építettünk, és ezt folytatjuk Budapesten 700 milliárd forintból az „Egészséges Budapest” program keretében.

És szeretnék még pár tényt önnek elmondani a béremelés keretében. Míg önök csökkentették az orvosok és az ápolók bérét (Dr. Harangozó Tamás: Miért hazudsz?), mi az elmúlt két évben az orvosok bérét emeltük. Önök voltak az egyetlen kormány, képviselő úr (Nagy zaj az ellenzéki oldalon.), a rendszerváltás óta az egyetlen magyar kormány önök voltak, akik csökkentették az egészségügyben dolgozók bérét. (Dr. Harangozó Tamás: Elnök Úr! Azért, mert államtitkár, nem kötelessége hazudni!) Minden közszférában dolgozók bérét csökkentették. Nem volt más olyan kormány Magyarországon a rendszerváltás óta, aki az orvosoktól és ápolóktól elvett volna bért, aki csökkentette volna a jövedelmüket. (Gréczy Zsolt: 50 százalékos béremelés volt a mi időnkben.) Csak és kizárólag önök, tisztelt képviselő úr, bármennyit is kiabál. 2012-ben 27 százalékkal emeltük az egészségügyben dolgozó ápolók és orvosok bérét, az elmúlt két esztendőben pedig 207 ezer forinttal emeltük az orvosok bérét. Az elmúlt négy évben 65,5 százalékkal emeltük az ápolók bérét. (Gréczy Zsolt: Akkor miért megy el annyi orvos és ápoló külföldre?) Ha pedig az idei évhez képest nem az előző, hanem a következő négy évet nézi, képviselő úr, akkor 72 százalékos ápolói béremelést láthatunk.

Az orvosutánpótlás keretében 1040-ről 1521-re, másfélszeresére növekedett az orvosi egyetemen végzősök száma. A rezidenstámogatási programra 9 milliárd forintot fordítottunk, amire önök nullát. Az ápolótanulók részére pályaválasztási ösztöndíjra 4,4 milliárd forintot fordítunk, amire önök nullát. A felsőfokú végzettség megszerzéséhez az ápolók számára a félévenkénti 320 ezertől 640 ezer forintos ösztöndíjat garantálunk 1,8 milliárd forint értékben, amire önök nullát. (Gréczy Zsolt: Akkor miért mennek el külföldre? A mi időnkben miért voltak itt, és most miért mennek el?) A nővérszállók építésére 8,5 milliárd forintot szánunk, amire önök nullát. A mi időnkben, tisztelt képviselő úr, ha megnézik az orvosok számát, amikor önök átadták a kormányzást, a magyar hivatalos nyilvántartásokban 33 943 orvos szerepelt, most meg bekiabálják, hogy kevesebb. Ebből látszik, hogy totálisan nem tudják, mi történik. Most az akkori 33 943 helyett 39 132 orvos szerepel. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai