Készült: 2024.04.26.01:41:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

257. ülésnap (2005.10.24.), 59. felszólalás
Felszólaló Dr. Csepeli György
Beosztás informatikai és hírközlési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:34


Felszólalások:  Előző  59  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSEPELI GYÖRGY informatikai és hírközlési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Nem tudom, ki hibázott és ki nem, de 2001-ben az ön frakciója egy szó szerint megegyező szabályozást fogadott el a kispostákkal kapcsolatban, és ugyanúgy az önök kormánya akkor 2001-ben semmifajta kifogást nem említett, sőt rendeletben szabályozta, a 600 fő alatti településeken lehetővé téve a kisposták megszüntetését. Tehát valaminek változnia kellett 2001 és 2005 között, hogy most hibáról beszélnek akkor, amikor az nem minősült hibának.

Másfél évvel ezelőtt az országgyűlési biztos úr már indított hivatalból vizsgálatot ebben a témában, és megállapította, hogy a szabályozás megfelel az alkotmányos előírásoknak. Különös módon másfél év után ezzel az állásfoglalásával ellentétesen foglalt állást, de az alkotmánynak a hátrányos megkülönböztetés tilalmára vonatkozó része, úgy tudom, nem változott. A kistelepülések féltése mindig is a kormány érdeklődésének homlokterében volt, és társadalompolitikai megfontolások mellett magam is úgy gondolom, hogy a kistelepülések közösségi tereit meg kell őrizni, de a XXI. századi lehetőségeknek megfelelően új tartalmat kell adni ezeknek a helyeknek, hiszen az információáramlás ma már jóval többet jelent, mint annak idején Anyegin és Tatjána levelezése.

Ennek megfelelően 2003-ban kezdeményeztük a vidékfejlesztési kormánymegbízottnál, hogy alakítson ki egy munkaprogramot, mely tartalmazná a postahivatalok átalakítását, éppen a XXI. század igényeinek megfelelően. Ebben a szellemben az e-Magyarország pontok pályázati program keretében külön pályázhatnak azok az önkormányzatok, amelyek vállalják, hogy megőrzik a kisposta-szolgáltatást, az e-Magyarország pont működtetésével egyidejűleg. A szolgáltatás bevezetéséhez a posta és a földművelésügyi tárca szakemberei felajánlottak segítséget. Ugyanakkor meg kell állapítanom, hogy a 400 önkormányzati pályázathoz képest, amelyre számítottunk, csak egy töredék jelentkezett. Tehát feltehető, hogy ezt a szükségletet fel kellene ébreszteni a kistelepülések vezetőiben. Szólnom kell még arról, hogy a 2003. évi új postatörvénynek köszönhetően több mint 400 olyan településre is eljut a postai szolgáltatás, ahol nem működött állandó postahely, de ez voltaképpen az önök postatörvényének köszönhető, amely 2001-es.

A kistelepülések helyzetével kapcsolatban látnunk kell: a fix postahelyek visszaállítása nem tud megoldást adni az ott élő lakosság problémáira, amelyek jóval bővebb körűek, semmint hogy egy kisposta létesítésére vagy megszüntetésére lehetne redukálni azokat. Ennek fontosságát szem előtt tartva a kormány elkészítette a kistérségi együttműködési programot, amely egy komplex szempontú helyzetjavítást céloz.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának jelentését most kaptuk meg október 18-án. Ez az idő túlságosan kevés annak kiderítésére, hogy vajon mi is indította az országgyűlési biztos urat arra, hogy megváltoztassa álláspontját. Ki kell vizsgálnunk az okokat, és a magunk részéről elrendeljük egy szakmai követelményeknek megfelelő felmérés elkészítését, mivel az országgyűlési biztos úr jelentése nélkülözte a reprezentativitás minimumát, egy-két példát szórványosan publicisztikai hévvel idézett csak föl, meglehetősen egyoldalú beállításban.

Másfelől az önök által benyújtott törvényjavaslat, pontosabban módosítás ugyanazt a problémát veti fel, mint a hatályos szabályozás, mely a települések egy részére nézve hátrányos megkülönböztetést tartalmaz.

Kérem a képviselő urat, a tisztelt Házat, hogy ezt a választ elfogadni szíveskedjenek.




Felszólalások:  Előző  59  Következő    Ülésnap adatai