Irományok előző ciklusbeli adatai

Készült: 2024.03.28.09:28:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2003.06.16.), 319. felszólalás
Felszólaló Balogh László (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  319  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALOGH LÁSZLÓ (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr; én is folytatnám az Állami Számvevőszék nyilatkozataival. Pető képviselő úrral vitáznék, hiszen ha figyelmesen elolvassuk az Állami Számvevőszék utolsó jelentését, amit megkaptunk a kulturális bizottságban, akkor láthatjuk, hogy ez a jelentés nemcsak az előző kormány időszakát vizsgálta, hanem az utolsó egy év időszakát is, és megállapításai között elég súlyos tények is voltak, amelyeket nem hagyhatunk figyelmen kívül.

Beszéljünk arról is, hogy elmondhattuk-e a véleményünket, vagy van-e esélyünk arra, hogy a véleményünket meghallgatja a kormányzó többség, és esetleg beépíti az előterjesztésbe. Tiszta lelkiismerettel mondhatjuk, hónapokkal ezelőtt jeleztük, hogy ezt az előterjesztést meg kellene tenni, hónapokkal ezelőtt jeleztük, hogy beszéljünk erről az ügyről, mert amikorra ezt beterjesztették, addigra kifutottunk az időből. Ma már nincs mód arra, hogy akár egyetlenegy módosító javaslatot is elfogadjon a parlament, mert akkor a tavaszi ülésszakban már nem tudjuk megtartani a törvény végszavazását. Önök tehát olyan helyzetet teremtettek, hogy még lehetőség sincs módosító javaslatok elfogadására. Ez szomorú!

De nézzük meg, hogy az előterjesztések milyen mutációkon mentek keresztül. Két héttel ezelőtt először egy olyan előterjesztést kaptunk, amelyben mások voltak az arányok a pénzelosztásban, mint ennél. Az megkapta a 4194-es számot. Majd ma kaptunk egy másik előterjesztést, ehelyett egy újat, amelyik már más számokról szól. Ugyanakkor délelőtt még benne volt az Állami Számvevőszék felkérése ennek az összegnek az ellenőrzésére. Most már nincs benne, kimaradt a 4. pont. Mégpedig miért maradt ki? Azért, mert bele van írva a 3. pontba, hogy a Magyar Televízió Rt. konszolidációs tervének időarányos megvalósítására kapná ezt a pénzt. Ugyanennek az előterjesztésnek az indoklásából idézem az utolsó mondatok egyikét: „…a Magyar Televízió Közalapítvány részére azzal, hogy a Magyar Televízió Rt. saját tőkéjének részeként a tőketartalékát emelje meg. Ezzel a pénzeszközt jelentő forrással enyhülne a társaság likviditási feszültsége, de még így is legfeljebb 2003 augusztusának elejéig képes kötelezettségeit viszonylag nagyobb feszültség nélkül menedzselni.ö Mi lesz utána? Az, hogy a tőketartalékot likviditási javításra használjuk, egy pénzügyi bizottsági előterjesztésben elég furcsán olvasható. Ebből is látszik, hogy az előterjesztés szakmailag nem állja ki a próbát.

De nézzük tovább! Önök azt mondják, hogy a Magyar Rádió Rt. esetében a honoráriumrendszer megszüntetésének következtében szükségessé váló bérbruttósítást, valamint a Magyar Rádió Rt. művészeti egyesületeinek további támogatását kell biztosítani ebből az önök által biztosítandó mindössze 500 millió forintból. Ezeket az elvárásokat így leírni egy ilyen előterjesztésben, ezt abszurdnak tartom, hisz egyedül a honoráriumrendszer megszüntetése a kuratórium elnökének információi szerint 800 millió és 1 milliárd közötti költségtöbbletet emészt föl.

Ezen túl még a nagyon is elvárható támogatása a Magyar Rádió művészeti egyesületeinek természetes igény, ezt elismerem, de emellé jelképes összeget beállítani, és ennek az összegnek az ilyen feladatokra való elköltéséért felelőssé tenni a kuratóriumot meggyőződésem szerint nem lehet.

A Duna Televízió esetében maga az ÁSZ állapított meg 2 milliárd forintot, ehhez képest itt a megemelt összeg is csak 691 millió forint. Hol a szakszerűség? Nincs szakszerűség! Nincs párbeszéd, diktátum van, a párbeszéd a múlté.

Hangsúlyozom, az önök felelőssége, hogy mikor terjesztették a Ház elé ezt az előterjesztést. Mint mondtam, ma olyan szituációt teremtettek, hogy egyetlenegy módosító javaslat elfogadására sincs módunk azért, mert az utolsó pillanatban hozták elénk.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  319  Következő    Ülésnap adatai