Irományok előző ciklusbeli adatai

Készült: 2024.04.25.05:45:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

177. ülésnap (2000.11.30.), 28. felszólalás
Felszólaló Szalai Annamária (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:14


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! A sajtó, a média, az audiovizuális politika területén fontos lépéseket tettünk meg az elmúlt években. Hasonlóképpen látja ezt a folyamatot az Európai Unió is, ahogy ezt az utóbbi három országjelentésből megtudhatjuk, annak tükrében nyomon kísérhetjük.

Az európai uniós csatlakozás egyik jelentős kritériuma a sajtószabadság. Minden demokratikus jogállam, így Magyarország alapértéke a véleménynyilvánítás, a sajtó szabadsága. "Magyarország tiszteletben tartja a sajtószabadságot" - rögzíti tényként évről évre az 1998-ban, '99-ben és a 2000-ben kibocsátott jelentés. "A sajtóprivatizáció, majd a médiatörvény liberalizálta a piacot, éles versenyhelyzetet teremtett. Mára" - olvashatjuk - "az írott média, a rádió- és a televízióállomások legnagyobb része magánkézben van, ami kiváló minőségű, cenzúrázatlan, országos és helyi információk széles választékát biztosítja."

E kép már-már idilli. Bár ami a választékot illeti - és itt engedjenek meg egy személyes megjegyzést -, jómagam úgy érzem, mintha egy cipőboltban járván, a polcokon csak minden tizedik ballábas cipőhöz párosulna egy jobbos, és mintha a csúf, rissz-rossz lábbelikből sokkalta több lenne a kínálatban.

De visszatérve az európai uniós értékeléshez, a megnyugtató médiapolitikai és jogi helyzet megállapításán túl a jelentés felhívja ismét a figyelmet egy magunk előtt görgetett, megoldandó kérdésre. Arra ugyanis, hogy az elektronikus médiapiac mindössze 10 százalékát kitevő közszolgálati tévé és rádió kuratóriumából hiányoznak az ellenzéki delegáltak. Mint az közismert, a kuratóriumok hozzávetőlegesen kétharmada civil szervezetek képviselőiből áll. Mintegy egyharmadát jelölik parlamenti pártok, részben kormánypártiak, részben ellenzékiek. A posztok elosztásáról nincs egyetértés az ellenzéki pártok között - írja az Unió jelentése, és egyben javasolja a helyzet mielőbbi orvoslását.

Az idézett, a helyzetet ismerő, értő megfogalmazás remélhetőleg hozzásegíti az ellenzéki pártokat, hogy immár megállapodjanak, és együttesen, közösen kialakított és képviselt személyi javaslatukat végre a parlament elé benyújtsák.

 

(11.20)

 

As soon, as possible - emelte ki a jelentésből Kovács úr. Én is erre biztatnám őt, ha itt lenne most a teremben. Itt az idő, amennyire gyorsan csak lehet, akár máris egyezzenek meg. Bízom benne, hogy ezúttal az ellenzék képes lesz felülemelkedni a belső vitákon, egymással szemben fennálló ellenérzéseken, és az európai uniós integráció mint közös érték végül egyetértéshez vezet.

A sajtópiacon csekély súllyal és befolyással rendelkező közszolgálati médiumok kuratóriuma tekintetében fennálló és könnyen megoldható hiányosság ellenére az országjelentés alapján bátran állíthatjuk, hogy Magyarországon a sajtó, a média helyzete az európai alapelvekkel összhangban áll, a politikai kritériumoknak megfelel.

Tisztelt Ház! A csatlakozási tárgyalás Kultúra és audiovizuális politika című fejezetét azonban, annak ellenére, hogy elsők között nyújtottuk át, még nem sikerült véglegesen lezárnunk. A terület két fontos jogszabályt érintett: a médiatörvényt és az egyes távközlési szolgáltatásokról szóló kormányrendeletet. Történt már előrehaladás az elmúlt évek során, de a médiatörvényt még mindig nem sikerült módosítani. Számos oka van, hogy kritizálhatjuk, de jó pár kivetnivalója akad európai uniós szemszögből is.

A kormány, vállalásunk értelmében, 1999-ben benyújtotta a módosítását. A belpolitikai szempontból kényes kérdéseket, vitákat elkerülendő, olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely kizárólag jogharmonizációs céllal módosította volna a médiatörvényt. Így többek között szabályozná a műsorszétosztás feltételeit, bevezeti az európai mű fogalmát, műsorszerkezeti követelményeket ír elő, s nem utolsósorban szigorítja a kiskorúak védelmét. Komoly hát a tét. Az Európai Unió évek óta kifogásolja, hogy a műsorszétosztást nem szabályozzuk, emiatt szankciókat is alkalmazott már Magyarországgal szemben. Az erkölcsi kár mellett jelentős anyagi veszteség is ért bennünket, valamint kizárták Magyarországot számos nemzetközi kulturális programból, így a Média-II és a Média Plusz-programból.

Az európai mű fogalmának hiánya, az európai művek megfelelő aránya bemutatásának hiánya, amely vonatkozik a közszolgálati és kereskedelmi médiumokra egyaránt, szintén jelentős a tartalmi eltérés az európai és hazai jogrendszer között. Sérelmes a jelenlegi szabályozásunk az Európai Unió aspektusából is, de kárvallottjai a magyar fogyasztók is. A műsorszerkezeti követelmények, azaz az európai normák betartásával csökkenhet talán a jelenleg korlátlanul zajló kulturális és audiovizuális környezetszennyezés.

Az Európai Unió irányelvei szigorú rendelkezéseket tartalmaznak a kiskorúak védelme terén is. A televíziókból árad a brutalitás, az agresszió, olykor a pornográfia. A gyerekek nem tudják megvédeni magukat a veszélyekkel szemben, ezért szükséges a törvényi szabályozás, indokolt esetben a tiltás. A tét: a jövendő generáció erőszaktól, veszélyektől mentesebb környezetének biztosítása. Tét végül a Kultúra és audiovizuális politika fejezet lezárása, azaz közös külpolitikai érdekünk, az európai uniós csatlakozás.

A módosító törvényjavaslathoz kétharmados elfogadás lett volna szükséges, sajnos a két baloldali ellenzéki párt vélt, belpolitikai sérelmeire hivatkozva elutasította azt. A törvényjavaslatot szakmai kritika nem érte, a bizottságok támogatták, a parlament vitája érdektelenségbe fulladt. A baloldali pártok médiapolitikusai a vitákon nem vettek részt, így kivételesen magát a médiát sem izgatta a médiatörvény módosítása.

Az európai uniós jelentés kifogásolja, hogy nem sikerült elfogadni ezt a javaslatot, hiszen ezzel nem valósítottuk meg korábban tett ígérvényünket, vállalásunkat. Én azonban biztató nyilatkozatokat hallottam az ellenzék részéről, az ellenzék komoly, felelős vezetői részéről, így bízom benne, hogy amennyiben a kormány elénk terjeszti ezt a törvényjavaslatot ismételten, akkor partnerek lesznek abban, hogy elfogadhassuk és lezárhassuk végre ezt a fejezetet.

Kérem önöket, valamennyi képviselőtársamat, különösen baloldali ellenzéki képviselőtársaimat, hogy valamennyien járuljunk hozzá Európa egyesítéséhez, hogy aztán együtt örülhessünk.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban. - Szórványos taps a MIÉP és az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai